A múlt hétHatás, ellenhatás

2015. január 20., kedd, Közélet

Sokan törik fejüket, vajon Barack Obama miért nem vett részt a nagy párizsi terrorellenes egységfelvonuláson. Már magyarázatok is születtek. Van, aki azt mondja, nem tudott menni, mert éppen tisztítóban volt az egyenruhája, mások szerint felesége nem engedte, mert amikor az amerikai elnök Dél-Afrikában volt Nelson Mandela temetésén, erősen legyeskedett a szép dán miniszterelnöknő körül, aki viszont most is ott volt Párizsban. Gyanítom, hogy valójában biztonsági okai voltak hiányának.

Az amerikai elnököket ugyanis elég gyakran lövik le. Az Államok rövid történelme alatt (1789-től) négy elnököt gyilkoltak meg, és még négy ellen követtek el sikertelen merényletet. Nagy kockázat lett volna Párizsban az első sorban, ráadásul összefogózva menetelni, ahon­nan még könnyedén el sem lehet szaladni. Az államfőket általában testőrök gyűrűje veszi körül. De Párizsban erre nem volt lehetőség, annyi volt az államfő, hogy egymásba értek.
Aztán az amerikaiak tudják: ellenségeik felkészültek arra, hogy bármikor lecsapjanak, mint ahogy ők is bármikor készek ellenségeikkel végezni.
A híres kubai vezért, Fidel Castrót számtalanszor próbálták eltenni láb alól. A kubaiak szerint az amerikai titkosszolgálat 638 merényletet szervezett meg ellene. Ha csak fele igaz, az is sok. Próbálták kinyírni mérgezett és robbanó szivarral, átíratni a másvilágra mérgezett golyóstollal, lelőni és így tovább. Még azt is eltervezték, hogy szakálltalanítják, mert állítólag így elveszne karizmája.
Természetesen, Obama Párizsból való elmaradása nem jelenti, hogy nem ő a terrorizmusellenes harc bajnoka. És mivel a mostani Amerikát az egész világról érkező bevándorlók hozták létre, nem mondhatják, hogy nem kell több belőlük. De figyelmesen megnézik, kiket engednek be. Lehetünk mi bármilyen jó stratégiai partnerek, csak úgy, vízum nélkül román állampolgár sem teheti lábát az ígéret földjére. Aki mégis, azt alaposan ellenőrzik.
Ismerősünk még ’89 előtt kérte kitelepedését Amerikába. Felesége „államellenes” cselekedetei miatt Románia örömmel szabadult tőlük, így némi álhuzavona után el is engedték. Barátunk mérnök volt, és mivel olyan helyen dolgozott, ugyebár párttagnak kellett lennie. Miután kitelepedését kérte, persze rögtön kirúgták a pártból. Ennek ellenére az amerikaiak meglehetősen gyanakodva fogadták mint „veszélyes vöröst”, mert ők mindenre fel vannak ám készülve! A világhírű Chaplin is kommunistagyanús volt nekik, és 1952-ben nem térhetett vissza az Egyesült Államokba.
Amikor repülőre ülök, le kell húznom a cipőmet, gondolom, azért, hogy ellenőrizzék, nincs-e lábszagom. De ahogy a terrorizmusellenes harc fokozódik, lehet, a gatyámat is lehúzatják. Az amerikai külügyi államtitkár, Victoria Nuland nálunk járván lobbizott is a mindenkit megfigyelhetővé tevő Nagy Testvér-törvényért.
Eredmények máris mutatkoznak a terrorizmusellenes háborúban. A Charlie Hebdo szatirikus lap legújabb száma ötmillió példányban jelent meg. Egy háborúban az emberélet a legolcsóbb. Lehet, hogy az a tizenkét halott, akiket lelőttek a szerkesztőségben, nem is olyan sok ilyen nagy siker eléréséért?
Közben Nigériától Törökországon át Pa­kisztánig sok helyen fokozódnak a Charlie Hebdo-ellenes tüntetések. (Hatás – ellenhatás?) És nekik is vannak ám sikereik. Ni­gériában fel is gyújtottak három keresztény templomot, mert – mint az egyik tüntető mondta – ők hiába hívták a keresztényeket, azok az istennek se mentek ki velük tüntetni az utcára.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1531
szavazógép
2015-01-20: Közélet - Gazda József:

A Charlie-ügy kapcsán… (Jegyzet)

Figyelem a Charlie-ügyet, visszhangját s e visszhang gyűrűzését. Magáról az „ügyről” csak annyit: szörnyű! Csak el kell gondolkozni rajta: hová jutott az ember! Az emberiség!
„Önként, kéjjel öl(t), nem csak parancsra!” – mondjuk, mondhatjuk Radnótival a Charlie-ügy ürügyén. Mert ez csak egy ügy a sokból, ürügy arra, hogy elgondolkozzunk, hogy eltöprengjünk korunk arcán! Van min! Egyik s másik oldalról nézvést is.
2015-01-20: Világfigyelő - :

Megérkezett az amerikai nagykövet

Az Egyesült Államok új budapesti nagykövete, Colleen Bradley Bell tegnap délután megérkezett állomáshelyére. Holnap adja át megbízólevelét a köztársasági elnöknek, Szijjártó Péter külügyminiszter csütörtök este fogadja vacsorán.