Egyes szélsőséges csoportok készülődnek csak a március 15-i ünnep megzavarására, ám tisztában vannak vele, hogy minimálisra zsugorodott támogatottságuk, s nem szolidáris velük egyetlen nagy szervezet sem — áll a kormány nemzetbiztonsági kabinetjének üléséről kiadott közleményben.
Az egybehangzó értékelésekből kiderül, hogy az ünnepre készülő szervezetek békés megemlékezésre készülnek: törvényes eszközökkel kívánnak véleményüknek hangot adni — írják. Tájékoztatásuk szerint a rendőri erők és a velük igen szorosan együttműködő nemzetbiztonsági szervek felkészültek arra, hogy megakadályozzák a bajkeverők próbálkozásait az ünnep megzavarására, továbbá hogy biztosítsák a polgárok békés, méltóságteljes megemlékezését.
Vád Gergényi Péter ellen
Vádat emelt az ügyészség Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitány ellen — értesült az MTI; a Budapesti Katonai Ügyészség szóvivője a távirati iroda megkeresésére nevek említése nélkül azt mondta: két volt vezető beosztású rendőr ellen szolgálati visszaélés vétsége miatt emeltek vádat. Ács Tibor annyit közölt: az ügyben korábban három rendőrt gyanúsítottak meg, de egyikükkel szemben megszüntették az eljárást. A másik két rendőr közül az egyiket egy, a másikat hat rendbeli szolgálati visszaéléssel vádolták meg. Az MTI úgy tudja, hogy az utóbbi Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitány.
Nem lesz embargó Koszovó ellen
Szerbiának nem áll szándékában kereskedelmi blokádot bevezetni Koszovó ellen — jelentette ki a szerb külügyminiszter az ENSZ Biztonsági Tanácsa előtt. ,,Alapvető érdekünk, hogy Koszovó közösségei virágozzanak, és hogy együtt, békében, biztonságban és megbékélésben virágozzanak" — fogalmazott Vuk Jeremic. ,,Ezért van, hogy Szerbia nem fog embargót alkalmazni, és hogy (...) nem folyamadunk a fegyverek erejéhez" — tette hozzá. A Szerbia kérésére összehívott New York-i ülésen Oroszország képviselője továbbra is ragaszkodott hozzá, hogy csak az ENSZ felhatalmazásával kezdhesse meg tevékenységét az Európai Unió (EU) rendőri és igazságügyi missziója Koszovóban. Az Európai Unió viszont elszánta rá magát, hogy missziót küld Koszovóba, és nem fog visszakozni, de erőt nem fog alkalmazni az EULEX kiküldése érdekében — jelentette ki Peter Feith, az unió koszovói megbízottja. A holland diplomata határidőkről nem akart beszélni, azt mondta, hogy az EU-jelenlét kialakítása hónapokat, Észak-Koszovó esetében pedig esetleg éveket is igénybe vehet. Brüsszel arra törekszik, hogy Belgrádot is bevonja ebbe a folyamatba — jelentette ki Peter Feith, aki arra a közbevetésre, hogy szerb részről mindenki illegitimnek tartja az EU-missziót, mivel nem a Koszovó kérdésében illetékes ENSZ BT döntése hozta létre, azt mondta: ,,Nem akarunk NATO-államot csinálni Koszovóból, politikailag azonban már lehetetlen azt mondanunk: tévedtünk, visszatérünk oda, ahol voltunk. Elindultunk egy úton, és tovább is kell haladnunk rajta."
Szerbia ne avatkozzon be
A koszovói ENSZ-közigazgatás felszólította Szerbiát, ne avatkozzon be az új állam szerbek lakta területeinek ügyeibe, és tartsa tiszteletben a világszervezet misszióját a volt szerbiai tartományban. Alekszandr Ivanko, az ENSZ-misszió szóvivője azt mondta, Szerbiának együtt kellene működnie a szerbek által feldúlt észak-koszovói határátkelők helyreállításában, illetve fel kellene hagynia a párhuzamos struktúrák kiépítésével az egészségügy, az oktatás, az igazságszolgáltatás és a közigazgatás terén az új állam szerbek lakta területein.