Újabb összetartozásnap
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) Maros megyei szervezete tegnap néma megemlékezést szervezett a negyed évszázaddal ezelőtti gyertyás-könyves tüntetés évfordulója alkalmából, melyen mintegy háromszázan vettek részt. Cseh Gábor, az EMNT Maros megyei szervezetének elnöke azt javasolta a politikai pártoknak, hogy február 10-ét nyilvánítsák a marosvásárhelyi magyarok összetartozásának napjává, és ebben vegyen részt valamennyi romániai magyar politikai erő és civil szervezet.
Közelebb Schengenhez
Románia felkészült arra, hogy bizonyos kötelezettségeket vállaljon a schengeni övezethez való csatlakozásért – jelentette ki François Hollande francia elnök. A Klaus Johannissal folytatott párizsi megbeszélésen több politikai téma merült fel. Hollande emlékeztetett, hogy csütörtökön lesz az Európa Tanács ülése, amelyen olyan fontos témák kerülnek napirendre, mint a biztonság. „Egyetértettünk, hogy ezen az ülésen döntéseket kell hozni az internet szigorú ellenőrzését illetően, meg kell semmisíteni azokat a honlapokat, amelyek lehetővé teszik a lakosság radikalizálását” – fejtette ki Hollande. Nyilatkozatában a francia elnök a schengeni övezet témáját is érintette, amely Románia számára nagyon fontos. „Azt akarom, hogy csütörtökön az Európa Tanácsban találjuk meg a közös hangot a határokra vonatkozó intézkedések terén, hogy jobban ellenőrizhessük, kik jönnek be, kik távoznak az európai kontinensről” – fejtette ki Hollande, hangsúlyozva, meg akarják akadályozni, hogy bizonyos „harcosok” külföldre távozzanak, illetve nyomon akarják követni mozgásukat.
Egész napos kihallgatáson Udrea
Elena Udrea tegnap délben a korrupcióellenes ügyészség székhelyére érkezett, miután az ügyészek beidézték azt követően, hogy a képviselőház hétfő éjszaka jóváhagyta az igazságszolgáltatásnak a bűnvádi eljárás elindítására, az őrizetbe vételre és az előzetes letartóztatásra vonatkozó kérését a korrupcióval vádolt képviselő esetében. Az ügyészek befolyással való üzérkedéssel, pénzmosással és vagyonnyilatkozat-hamisítással vádolják Elena Udreát a Microsoft-ügyben, a Bute-gála ügyében pedig hivatali visszaéléssel, illetéktelen javak megszerzésével, csúszópénz elfogadásával gyanúsítják, illetve azzal, hogy hiányos vagy pontatlan dokumentumokkal próbált meg európai alapokat szerezni, és illetéktelen javak megszerzésére használta fel befolyását. Udrea kihallgatása lapzárta után is folytatódott.
Még két szenátort kiadnak
A szenátus jogi bizottsága tegnap többségi szavazattal pozitívan véleményezte a főügyészség azon kérését, hogy elindíthassa a bűnvádi eljárást Ion Ariton és Varujan Vosganian szenátorok ellen. Kiadásukról az igazságszolgáltatásnak a szenátus plénumában zajló szavazásán döntenek.