Házasság heteA megtartó hűség

2015. február 12., csütörtök, Család

A házasság alapja a kitartás az egymás iránti elköteleződésben, a kapcsolatépítés az emberi gyengeségek ellenére. A hűség megtartó erejének megtapasztalása nemcsak az első években fontos, hanem 10–20–30 év múltán is. Erre hívja fel a figyelmet az idei házasság hete mottója, s ez a rendezvény fő témája a világban és itthon egyaránt. Háromszéken Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen és Kálnokon rendezik meg a házasság hetét.

A kezdeményezés Angliából indult majdnem két évtizede a Valentin (Bálint)-nap kapcsán azzal a céllal, hogy népszerűsítse a család intézményét, és segítséget nyújtson azoknak, akik párkapcsolati vagy gyermeknevelési nehézségekkel küzdenek. A házasság hetét napjainkban négy kontinens huszonegy országában a keresztény egyházak és civil szervezetek összefogásával szervezik meg február 8. és 15. között.
Magyarországon a közmédia külön műsort szentel a témának. Február 14-én a Kárpát-medencei nagycsaládosok rendezvényét láthatjuk, 15-én a Duna tévé Együtt a család című összeállítását két érdekes erdélyi anyag is színesíti: a hagyományos szász esküvői szokások, valamint nagy­károlyi riport a második házas kalandtúráról, amikor komoly és tréfás megmérettetés során házaspárok tudatosan is egymásra figyelnek, elmélyíthetik kapcsolatukat.
A Gyulafehérvári Egyházme­gyében a Családpasztorációs Központ negyedik éve szervezi a rendezvényeket. Idén Maros­vá­sárhelyen, Marosszentgyörgyön, Csíkszeredában, Csíkszent­lé­le­ken, Csíkszentdomokoson, Szé­kelyudvarhelyen, Madéfalván keresnek alkalmat, hogy megerősítsék a házaspárok egymás iránti szeretetét és elköteleződését. A Mária Rádióban több tematikus műsor is elhangzik, Ferenc pápa pedig külön hangsúlyt fektet a témára.
Kézdivásárhelyen a Mus­tármag és Búzakalász Csa­ládos Közösségek szervezik az elköteleződés ünnepét Egymásra hangolva mottóval. Február 8-án a református templom imatermében istentisztelettel indították a hetes rendezvényt; kedden a Vigadó Művelődési Házban tartottak teadélutánt Házasságban élni vagy égni címmel; pénteken vacsorát szerveznek kettesben a házaspároknak a Jazz Caféban; szombaton 19 órától az adventista imaházban a férfias nők, nőies férfiak vagy őszintén a nemi szerepekről témáról beszélgetnek; vasárnap 12 órától az oroszfalvi református templomban ökumenikus istentisztelettel zárul a rendezvénysorozat, mely során a római katolikus és református lelkészek megáldják a házaspárokat.
Sepsiszentgyörgyön idén először szervezte meg a házasság hetét a Vártemplomi Egyház­község és a Pro Nobis Egyesület családterapeuta, mentálhigiénés és pszichodrámás szakemberei bevonásával. A vártemplomi imateremben naponta 18 órától zajlanak a nyitott, párkapcsolati és gyermeknevelési előadások, melyeket gyakorlati megbeszélés követ. Hétfőn a válás okairól, megelőzéséről, válás utáni élethelyzetekről, kedden krízis- és konfliktushelyzetekről, szerdán a megözvegyülésről és erőforrásaink felkutatásáról volt szó. A mai téma: Családom lelki örökségei – családi mintáink hatása párkapcsolatunkra, életünkre; holnap: Hát én immár kit válasszak? – párválasztás: miért pont én, miért pont te?; vasárnap az ifjúsági istentiszteleten: Összeköl­tözöm vagy megházasodom? A 25. és 50. évfordulós házaspárokat hálaadó istentiszteleten és szentmisén ünneplik meg vasárnap 10 órától a vártemplomban, 10.30 órától a Krisztus Király-templomban.
Papp Adolf és Balázs Réka családterapeuta házaspár hétfőn tartott előadásából kiderült, Székelyföldön félnek az emberek a szakember véleményét kikérni, inkább elválnak vagy belehalnak betegségükbe, mintsem segítséget kérjenek. Általában a gyermekeket viszik terapeutához kicsit „megjavítani”, de a gyermek mindig a házaspár problémáihoz vezet. Ezért a családot, mint rendszert nézik, és a beszélgetésbe minden családtagok bevonnak. Az esetek 70 százalékában megelőzhető a válás, tudtak segíteni, ha időben fordultak hozzájuk. Mert elérkezik a pont, amikor már nem lehet megállítani a válási lavinát. Is­mertették a Pro Nobis Egyesület munkáját, mely tizenöt éve segíti a sepsiszentgyörgyieket a családápolásban. Nemsokára párkapcsolati tanfolyam is indul, az érdeklődők a 0742 081 202-es telefonon vagy a pappadolfkep@gmail.com e-mail címen jelentkezhetnek.
A Kálnoki Református Egy­házközség gyülekezeti termében február 14-én, szombaton este 6 órától A Biblia szerinti házasság címmel tart előadást Vinczi Botond református lelkipásztor és felesége, Vinczi Anna Zsuzsa tiszteletes asszony. Házasu­lan­dókat, házaspárokat és egykori párokat is várnak a rendezvényre, meglepetéssel.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 435
szavazógép
2015-02-12: Sport - :

Rendszeresen doppingoltak az oroszok (Sportvilág)

Az Orosz Doppingellenes Ügynökség vezetője szerint bizonyítani tudják, hogy az orosz gyaloglók rendszeresen doppingoltak az elmúlt években; Nyikita Kamajev az ügyet az amerikai kerékpáros, Lance Armstrong botrányához hasonlította.
2015-02-12: Család - :

Gyermekeink

Ilka, Gelence                      Iochom István felvétele