Meggyalázták az aradi Szabadság-szobrot

2015. február 16., hétfő, Közélet

Ismeretlen tettesek szombatra virradóra román nemzeti színekre festették le az aradi Szabadság-szobor talapzatán a 13 vértanú tábornok arcképét. A tábornokok domborműveit festékszóróval színezték pirosra, sárgára és kékre. A talapzatra fekete festékszóróval magyarokat gyalázó szöveget is írtak.

Bognár Levente, Arad alpolgármestere kifejtette: a 13 vértanú közül hatnak az arcképét festették be a szoborcsoport déli és keleti oldalán. A színekből arra lehet következtetni, hogy nem spontán vandalizmus, hanem előre megfontolt szándékkal elkövetett emlékműgyalázás történt. Mint mondta, a szoborcsoportot korábban éjjel-nappal őrizte a helyi rendőrség, a polgármesteri hivatal takarékossági intézkedései következtében azonban már nem jut állandó őr a térre, amelyen az emlékmű áll. A szoborcsoportra azonban térfigyelő kamerákat állítottak, így bíznak abban, hogy a rendőrségnek sikerül azonosítani a tettest vagy tette­seket.
Bognár Levente azt is elmondta, a rendőrség hivatalból elkezdte a nyomozást, az RMDSZ hétfőn mérle­geli, hogy szükséges-e feljelentést tennie.
Az alpolgármester a szoborcsoportot 2004-ben restauráló művészek egyikével, Kocsis Rudolffal járt a helyszínen szemügyre venni a rongálás következményeit. Kocsis Ru­dolf az MTI-nek elmondta: elemezni kell a festék vegyi összetételét, és meg kell keresni a festék oldószerét. A bronz­plakettek lemosása, lekaparása feltehetőleg tönkreteszi a domborművek patináját, de ez a hatás is kezelhető. Kocsis Rudolf szerint a kőrészek letakarítása lesz nehezebb.
Az aradi Szabadság-szobor a 19. szá­zadi európai romantika jegyeit viselő köztéri műalkotás, amelyet Huszár Adolf tervei alapján – a szobrászművész időközben bekövetkezett halála miatt – Zala György készített el. A szoborcsoportot 1890. október 6-án avatták fel a tizenhárom aradi vértanú emlékére az akkori aradi Szabadság parkban. Tria­non után a román karhatalom előbb körbedeszkáztatta, majd 1925-ben eltávolította. Hetvenkilenc év után, 2004-ben sikerült visszaállítani az aradi Tűzoltó térre, amelyet – a román–magyar kormányközi egyezmény alapján – a megbékélés parkja vesz körül. A visszaállított szoborcsoportot az elmúlt években többször is megrongálták.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 533
szavazógép
2015-02-16: Közélet - :

A diákok itthon maradásáért

A versenyképes képzés mellett elsődleges fontosságú, hogy itthon tartsuk érettségizettjeinket Erdélyben, anyanyelvükön folytassák felsőfokú tanulmányaikat – vélekedett Tőkés László európai parlamenti képviselő azon a nagyváradi tanácskozáson, amelyen az erdélyi–partiumi felsőoktatási együttműködésekről tárgyaltak a budapesti Emberi Erőforrások Minisztériumának küldöttsége részvételével.
2015-02-16: Belföld - :

Hírsaláta

OROSZ ZÁSZLÓT SZABAD LOBOGTATNI? Egy nagy orosz zászlóval – aminek a nyelére a román nemzeti lobogót is felerősítette kicsiben – vonult csütörtökön délelőtt a marosvásárhelyi városháza elé egy 30 év körüli férfi. Diszkriminációellenes jelszavakat kiabált, és követelte a dicsőszentmártoni Dr. Gheorghe Marinescu-kórház vezetőségének, továbbá az egész megyei tanácsnak a lemondását.