Ukrán válságOroszország ingyen gázt szállít a szakadár területekre

2015. február 21., szombat, Világfigyelő

Miközben Kijev azt kezdeményezte, hogy az EBESZ helyett az ENSZ-békefenntartók ellenőrizzék a kelet-ukrajnai tűzszüneti megállapodás betartását, Moszkva közölte, hogy ingyen gáz szállításával és újabb segélyekkel támogatja az oroszbarát szakadárok kezén lévő régiót.
 

Oroszország kész ingyen gázt szállítani az ukrajnai szakadár területekre – jelentette be az orosz fővárosban Dimitrij Medvegyev miniszterelnök, aki Moszkvai sajtótájékoztatóján azt állította, hogy a Donyec-medence teljes lakossága éhezik, az ukrán hadseregtől elfoglalt Debalcevét is beleértve. Az orosz kormányfő tájékoztatóját az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népköztársaság népi tanácsának elnöke, Andrij Purgin bejelentése előzte meg, miszerint a kijevi hatalom már hétfőn felfüggesztette a gázszállítást a térségbe, és ezért az orosz gázra tértek át.
A Gazprom órákkal Medvegyev bejelentése után tájékoztatott, hogy megindították a gázszállítást a szakadár területekre. Alekszej Miller, a cég vezérigazgatója közölte, hogy napi 12 millió köbméter gázt küldenek az orosz–ukrán határ menti prohorovkai és platovói szivattyútelepeken keresztül. Közben az ukrán Naftogaz hivatalosan elismerte, hogy felfüggesztette a szállítást a szakadárok ellenőrzése alatt álló területekre, mert a harcok miatt megrongálódott a vezetékrendszer. Korábban Alek­szandr Novak orosz energetikai miniszter bejelentette, hogy áprilistól drágul az Ukrajnába szállított orosz gáz ára, amit később ukrán kollégája, Volodimir Gyemcsu­sin is megerősített.
Vlagyimir Pucskov, az orosz rendkívüli helyzetek minisztere közölte, hogy újabb orosz humanitárius segélykonvoj indul a kelet-ukrajnai konfliktus övezetében lévő városokba, köztük a szakadár erők által frissen elfoglalt Devalcevébe. Az újabb, immár 15. orosz segélyszállítmányban élelmiszerek lesznek – elsősorban a gyakorlatilag éhező idős embereknek és gyermekeknek –, valamint gyógyszerek. Az előző segélykonvoj február 15-én tért vissza a Donyec-medencéből. Akkor 900–900 tonnányi, 75 százalékban élelmiszert tartalmazó rakományt vittek az orosz kamionok Donyeck és Luhanszk megyébe. Az orosz rendkívüli helyzetek minisztériuma tisztálkodószereket tartalmazó szállítmányt is összeállít a Donyec-medence lakosainak, tekintettel a térségben kialakult súlyos egészségügyi és járványügyi helyzetre.
Olekszandr Zaharcsenko donyecki szakadár vezető közben azt állította, hogy összesen 3–3,5 ezerre tehető a Debalcevéért vívott csatákban elesett ukrán katonák száma. Az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népköztársaság vezetője erről a Rosszija 24 orosz állami televíziónak beszélt kórházi ágyán. A vezetőt a debalcevei ostrom során, a kitörésre készülő ukrán haderő elleni műveletben lőtték meg.     Közlésével szemben Kijev sokkal kevesebb áldozatról tud. Az ukrán vezérkari főnökség szerdai közlése szerint Debalcevénél az utóbbi napokban 22 katona esett el.
A kelet-ukrajnai orosz szeparatisták – a kiemelt jelentőségű Debalceve város elfoglalása után – saját állításuk szerint már meg is kezdték a nehézfegyverek visszavonását. Az EBESZ-megfigyelők azonban ezt nem tudták megerősíteni. Az ukrán hadsereg egyik illetékese viszont arról számolt be, hogy a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárok tüzérsége a kormányerők állásait lövi az Azovi-tenger partján lévő Mariupol kikötőváros közelében, Sirokine településnél.
Olekszandr Turcsinov, az ukrán Nemzet­biztonsági és Védelmi Tanács vezetője leszögezte, hogy nem lehet tűzszünetnek nevezni azt, ami jelenleg Ukrajna területén zajlik. Debalceve szakadár megszállása után komoly veszély fenyegeti a Donyeck megye déli részén, az Azovi-tenger partján lévő Mariupol kikötővárost is – vélekedett. Kifejezte meggyőződését, hogy a nemzetközi békefenntartók jelenléte megakadályozhatná a további támadásokat, és lehetőséget teremtene a tűzszünetet megsértők azonosítására.

 

Tusk egyeztet az uniós vezetőkkel
Miután az elmúlt napokban sorozatosan szegték meg a kelet-ukrajnai tűzszünetet, Donald Tusk, az EU-országok állam-, illetve kormányfői testületének elnöke egyeztetéseket kezdett az uniós vezetőkkel a további lépésekről. Azok célja, hogy magasabb árat kelljen fizetni a Kelet-Ukrajna elleni agresszióért, írta közleményében az Európai Tanács. Tusk a konzultációk kiváltó okairól szólva kifejezetten felhívta a figyelmet azokra a kegyetlen támadásokra, amelyeket az Oroszország részéről katonailag támogatott szeparatisták követtek el Debalceve és más térségek ellen. Egyértelműen olyan ponthoz érkezünk, ahol a további diplomáciai erőfeszítések hatástalanok maradnak, hacsak nem támasztják alá azokat további, hiteles lépések – fogalmazott az Európai Tanács lengyel elnöke. Ezek a megállapítások minden jel szerint azt helyezik kilátásba, hogy az EU további szankciók elrendelését kívánja fontolóra venni Oroszországgal szemben. Tusk azt is bejelentette, hogy vasárnap Kijevbe utazik.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1238
szavazógép
2015-02-21: Kitekintő - :

Dorian Furtună: A kis államoké a jövő?

Úgy tűnik, a globális birodalom darabokra hull. Egy nagy Darth Vader helyett sok kicsi lesz.
A 21. századi Európában sokasodnak az identitásbeli követelések, és fennáll annak a veszélye, hogy hamarosan több állam is rendkívül erőteljes etnikai-területi szeparatizmussal szembesül. Az európai kontinensen zajló identitásbeli átalakulásokat bizonyos nemzetközi méretű jelenségek is katalizálják, mint amilyen a muzulmán migráció és a globalizáció. Miként?
2015-02-21: Világfigyelő - :

Megpróbálták lebeszélni a koszovóiakat (Megélhetési bevándorlás)

Az elutasított menedékkérelemmel rendelkező koszovóiakat kéthetente, vagy – szükség esetén – gyakrabban charter repülőgéppel fogják hazaszállítani Ausztriából – figyelmeztetett tegnap Pristinában Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter, igyekezve lebeszélni az elvándorlásról a helyieket. Az osztrák politikus szerb és magyar kollégájával egy nappal korábban tárgyalt a szárazföldön történő hazaszállításról is.