FranciaországHáromszáz atomrobbanófej

2015. február 21., szombat, Világfigyelő

Francois Hollande francia államfő az átláthatóság nevében először ismertette részletesen a francia nukleáris arzenált, amely elmondása szerint háromszáznál kevesebb atomrobbanófejből áll.
 

Franciaország három, egyenként 16 nukleáris rakétát hordozó tengeralattjáróval, a nukleáris elrettentés légierőihez tartozó repülőgépein pedig 54 középhatóságú levegő-föld rakétával (ASMPA) rendelkezik – mondta Hollande. Egyes rakétatípusokra több robbanófej is felszerelhető. Azt szeretném, ha minden nukleáris fegyverrel rendelkező állam az igazság területén ugyanekkora erőfeszítést tenne, a nukleáris arzenáljának valamennyi kategó­riáját érintően – tette hozzá. Franciaország példát mutat azzal, hogy felfedi fegyverkészletének teljes mértékét, amely háromszáznál kevesebb atomrobbanófej – mondta az elnök. Ezt a számot először elődje, Nicolas Sarkozy jelentette be 2008 márciusában. Korábban a konkrét adatok szigorú titoknak számítottak, de egy amerikai tudományos csoport 348-ra becsülte a francia atomtöltetek számát. Hollande emlékeztetett arra, hogy Fran­ciaország célja a nukleáris fegyverek előállításához szükséges hasadóanyagok gyártásának végleges leállítása, az erről szóló tárgyalások azonban az érintett államok egyetértésének hiányában eddig nem kezdődhettek meg. Ezért arra kérek minden nukleáris fegyverrel rendelkező államot, hogy haladék nélkül kezdje meg a tárgyalásokat. Francia­ország a következő hetekben egy ambiciózus, realista és ellenőrizhető szerződéstervezetre fog javaslatot tenni – tette hozzá. A francia elnök jelezte, hogy hazája kitart a nukleáris elrettentés doktrínája mellett, mert a nemzetközi helyzet semmilyen gyengeséget nem tesz lehetővé. Egy veszélyes világban, amilyen a jelenlegi, Franciaország nem fog engedni – hangsúlyozta. Azt is kiemelte, hogy a Fran­ciaországot közvetve vagy közvetlenül érintő jövőbeni államközi konfliktusok lehetősége nem zárható ki. Ennek oka, hogy a nukleáris katonai hatalmak között az elmúlt húsz évben új országok jelentek meg, mások pedig feltörni igyekeznek. Hollande szerint a nukleáris fegyverrel rendelkező országok számának növekedése óriási kockázattal jár az érintett térségek békéjére, de a nemzetközi biztonságra nézve is. Az Iránnal folyó tárgyalásokban hónapok, sőt, évek óta ez az álláspontunk lényege: polgári nukleáris energia igen, atomfegyver nem – emlékeztetett a francia elnök. Jelenleg az a gond, hogy Irán még nem bizonyította be, hogy le kíván mondani a bombáról, de amint azt megteszi, az egyezményt megkötjük – mondta Hollande.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2015-02-21: Világfigyelő - :

Megpróbálták lebeszélni a koszovóiakat (Megélhetési bevándorlás)

Az elutasított menedékkérelemmel rendelkező koszovóiakat kéthetente, vagy – szükség esetén – gyakrabban charter repülőgéppel fogják hazaszállítani Ausztriából – figyelmeztetett tegnap Pristinában Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter, igyekezve lebeszélni az elvándorlásról a helyieket. Az osztrák politikus szerb és magyar kollégájával egy nappal korábban tárgyalt a szárazföldön történő hazaszállításról is.
 
2015-02-21: Belföld - :

A magyar kormány közbenjárását kérik (MOGYE-ügy)

A Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) a magyar kormány illetékeseinek közbenjárását kéri a marosvásárhelyi magyar gyógyszerészképzés helyzetének rendezése ügyében. Hankó Zoltán MGYK-elnök közleményében azt írja, a kamara álláspontja szerint a magyar nyelvű gyógyszerészképzés megszűnése miatt Románia magyar anyanyelvű lakosságának alapvető joga sérülhet.