Tavaly év végén közzétett sürgősségi kormányrendelet értelmében a következő tanévtől bevezetik a duális szakképzést, amelynek lényege, hogy a diákok vállalkozókkal kötött munkaszerződés alapján végzik a gyakorlatot, a szakképzésre vonatkozó felelősséget a cég és az iskola közösen vállalja. Az oktatás beindítása érdekében jövő hét elején szakmai találkozókat tartanak Sepsiszentgyörgyön, ezek célja meghatározni azokat a szakágazatokat, amelyekben kezdeményeznék az újfajta képzést.
A háromszéki oktatásban 2015 a szakképzés éve, amellyel a megye igazodik az országos törekvésekhez, de ahhoz a programhoz is, amelyet ebben az esztendőben Magyarországon meghirdetettek a határon túli szakoktatás támogatására – közölte Keresztély Irma főtanfelügyelő.
Keresztély Irma főtanfelügyelő elmondta: a duális szakképzésben a gyakorlatra helyezik a hangsúlyt, az elméleti és gyakorlati oktatás aránya a képzés végére elérheti a 25/75 százalékot. Ez a típusú oktatás a vállalkozók kezdeményezésére jön létre. A jelentkező cégek munkaszerződést kötnek a diákokkal, ösztöndíjat, esetenként a gyakorlat alatt elvégzett munka ellenértékét képező javadalmazást biztosítanak, a végén a diák a cég alkalmazásában marad, így mindketten jól járnak. A 2014. december 29-én közzétett 94-es sürgősségi kormányrendelet értelmében a duális képzés a kötelező oktatás után indítható kétéves időtartammal.
A főtanfelügyelő szerint a háromszéki cégeknek akkor éri meg befektetni a képzésbe, ha számukra valamilyen kedvezménnyel jár, például ha ilyen jellegű költségeiket leírhatják a jövedelmi adóból, erre vonatkozó javaslatot már meg is fogalmaztak egyes vállalkozók. Brassóban már jól működő pozitív példát is találni a duális képzésre a Kronstadt Szakképző Iskolában, ennek tapasztalatait a brassói Német Gazdasági Klub hajlandó átadni a megyének, a jövendőbeli beruházókat is tájékoztatná a háromszéki lehetőségekről, ha itt már elindul a gyakorlatot előtérbe helyező oktatás.
A megyei tanfelügyelőség a múlt héten öt évre szóló együttműködési szerződést írt alá a megyei kereskedelmi és iparkamarával, valamint az ASIMCOV vállalkozói szövetséggel annak érdekében, hogy együtt népszerűsítsék a szakoktatást a fiatalok körében – tájékoztatott Keresztély Irma, s leszögezte: szemléletváltásra van szükség, a szülőknek és diákoknak meg kell érteniük, hogy mennyire fontos a szakképzés, mert ez jelenti a gazdasági fejlődés alapját az országban.