A legjobb film, rendező, operatőr és eredeti forgatókönyv díját is elvitte Alejandro González Inárritu mexikói filmrendező Birdman (A mellőzés meglepő ereje) című showbiznisz szatírája az amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia 87. díjátadó gáláján helyi idő szerint vasárnap este (közép-európai idő szerint tegnap hajnalban) Hollywoodban. A legjobb színész és színésznő díját Eddie Redmayne, illetve Julianne Moore kapta.
Az 52 esztendős Alejandro González Inárritunak a Birdman az ötödik produkciója. A Michael Keaton főszereplésével forgatott alkotás a legnagyobb bevételű film, amit mexikói rendező valaha forgatott. Inárritunak korábban már volt egy rendezői Oscar-jelölése: Babel című filmjéért 2007-ben volt esélyes a díjra. Az idei gálán három kategóriában számíthatott a kitüntetésre – a legjobb film producereként, rendezőként és forgatókönyvíróként –, és mindhárom elismerést be is söpörte. A legjobb eredeti forgatókönyv alkotótársai: Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris Jr. és Armando Bo. A film operatőre, a mexikói Emmanuel Lubezki szintén díjazott. Őt tavaly is kitüntette a filmakadémia a Gravitáció operatőri munkájáért. Rendezői Oscarját átvéve Inárritu arról beszélt, hogy egy versenynek vannak győztesei és vesztesei, ám a filmeknél az idő dönti el, hogy valójában melyik volt a legjobb.
Julianne Moore a Still Alice című Alzheimer-dráma főhősének megformálásáért a legjobb színésznő Oscar-díját vette át. Az 55 esztendős Moore-t idén ötödször jelölték Oscarra, de most először emelhette magasba a szobrot. A Still Alice című filmben nyelvészprofesszort alakít, aki kezdi elfelejteni a szavakat, és amikor orvoshoz fordul, kiderül, hogy Alzheimer-kórban szenved. Az azonos című könyv nyomán forgatott produkcióval Moore korábban a Golden Globe- és a BAFTA-díjat is elnyerte, valamint a hollywoodi színészcéh is az ő alakítását tartotta a legjobbnak az idei mezőnyből.
Eddie Redmayne első Oscar-jelölését váltotta díjra A mindenség elmélete című filmben nyújtott játékával. A 33 éves brit színész Stephen Hawking elméleti fizikust személyesítette meg A mindenség elméletében nagy technikai bravúrral ábrázolva a tolószékbe kényszerülő, szenvedő tudóst. Játékáért az idei díjszezonban ő is Golden Globe-, valamint BAFTA-díjban részesült.
A Citizenfour című produkció az egész estés dokumentumfilmek mezőnyében nyert díjat. A legjobb filmzene Oscarját Alexandre Desplat kapta A Grand Budapest Hotelért, a legjobb filmdal elismerését pedig a Selma című filmből a Glory szerzői vehették át. Az Edward Snowden közreműködésével készült Citizenfour három alkotója, Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy és Dirk Wilutzky első Oscar-díját kapta az amerikai filmakadémiától. A legjobb animációs rövidfilm Oscar-díja a Feast című filmet készítő Patrick Osborne-nak és Kristina Reednek jutott. A kisjátékfilmek mezőnyéből pedig a The Phone Call című produkciót forgató Mat Kirkby és James Lucas kapta az aranyozott szobrot. A legjobb filmdal Oscarját átvéve a Glory szerzői, John Stephens és Lonnie Lynn a polgárjogi mozgalom jelentőségéről szóltak. Alexandre Desplat filmzeneszerző az Oscar-színpadra lépve zseninek nevezte Wes Andersont, A Grand Budapest Hotel rendezőjét. Felidézte, hogy csodás évtized áll mögötte Hollywoodban, és remek rendezőkkel dolgozott együtt.
Patricia Arquette nyerte el a legjobb női mellékszereplő díját a Sráckor című filmben nyújtott játékáért. Ő a Richard Linklater 12 évig forgatott film szereplőjeként korábban a Golden Globe- és a BAFTA-díjat is átvehette. Arquette beszédében a nők egyenjogúságáért szállt síkra. J. K. Simmons a legjobb férfi mellékszereplő díját a Whiplash című filmben nyújtott alakításáért kapta. A 60 éves filmsztár arra kérte a közönséget, hogy amíg tehetik, hívják fel szüleiket. Korábban ő is átvette a Golden Globe- és a BAFTA-díjat a megalkuvást nem ismerő zeneiskolai tanár megformálásáért.
Pawel Pawlikowski Ida című filmje kapta a legjobb idegen nyelvű film díját. Az Ida Lengyelország 10. Oscar-jelölt alkotása a legjobb idegen nyelvű film kategóriában, de ez az első film, amely meg is kapta a díjat. A fekete-fehér képi világú Ida a hatvanas évek Lengyelországában játszódik, főhőse egy novícia, aki apácává szentelése előtt tud meg egy titkot a családjáról, amely a náci megszállás idejére nyúlik vissza. Pawel Pawlikowski először forgatott lengyelül, korábban Az utolsó menedék, a Szerelemem nyara és a Titkok Párizsban című, angol nyelven készült filmjeit ismerhette meg a közönség. (MTI)