Minden március 15. az emlékezés lehetősége, emlékezni kell 1848—49 nagyjaira, a reformkor hőseire, mert csak így érdemes és így lehet az ünnepet teljessé tenni — mondta Hiller István oktatási és kulturális miniszter tegnap a Szépművészeti Múzeumban, ahol a nemzeti ünnep alkalmából adott át kitüntetéseket.
A díjazottakról szólva kiemelte, a kitüntetettek egy teljes életet a művészet, a tudomány és a nemzet szolgálatába állítottak. Munkájukat megköszönve reményét fejezte ki, hogy tapasztalatuk, teljesítményük a nemzet előnyére, hasznára válik. ,,Az ország, a nemzet büszke önökre (...), ezt egy kézfogással kifejezni, egy kézfogással elfogadni a nemzet köszönete" — fogalmazott a miniszter.
Sólyom László, a Magyar Köztársaság elnöke megbízásából Hiller István oktatási és kulturális miniszter a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje, a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje, a Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt, a Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszt, a Magyar Köztársasági Bronz Érdemkereszt kitüntetéseket adott át. Az erdélyiek közül kiemelkedő színművészeti és színháztudományi tevékenységéért Jászai Mari-díjat adományozott Fülöp Zoltánnak, a csíkszeredai Csíki Játékszín színművészének és Győrffy Andrásnak, a marosvásárhelyi Nemzeti Színház színművészének, kiemelkedő képzőművészeti tevékenysége elismeréséért pedig Munkácsy Mihály-díjat a sepsiszentgyörgyi Vinczeffy László képzőművésznek.
Blaskó Péter nem fogadja el a Kossuth-díjat
Gyurcsány Ferenc elleni tiltakozása jeléül nem fogadja el a Kossuth-díjat Blaskó Péter Jászai Mari-díjas, érdemes művész. Blaskó Péter Gyurcsány Ferencnek címzett nyílt levelében azt írja, hogy a Kossuth-díjat — amelynek egyébként végtelenül örül, és köszöni azoknak a művésztársainak, akik méltónak találták erre a kitüntetésre — nem fogadja el, mert tiltakozni szeretne a miniszterelnök ellen, aki ,,ezt az országot tönkretette, kiárusította".
Tudomásul vesszük Blaskó Péter döntését, hogy nem fogadja el a Kossuth-díjat — reagált Daróczy Dávid, hozzátéve: a díj nem Gyurcsány Ferencé, hanem a Magyar Köztársaság díja, ezért a művész gesztusa sem Gyurcsány Ferencnek, hanem a Magyar Köztársaságnak szól.