Megvárja a kézdivásárhelyi önkormányzat a brassói táblabíróság fizetéses parkolás ügyében született végleges ítéletének indoklását, annak hiányában nem tudnak döntést hozni a hogyan továbbról. Mindezt Bokor Tibor, Kézdivásárhely polgármestere mondta el pénteki sajtótájékoztatóján. A polgármesteri hivatal csütörtökön hivatalosan is kérte az indoklást a brassói táblabíróságtól, de onnan egyelőre csak a honlapjukon is megjelent pár soros ítéletet közölték ki.
Az elöljáró jogászok véleményét is kikérte, hogy melyek legyenek a következő lépések, de nem kapott egyértelmű választ. Mint magyarázta, két per is indult egyszerre: az egyik a fizetéses parkolásról szóló helyi tanácsi határozatok felfüggesztéséről, amíg érdemben tárgyalják az ügyet, a másik magát az intézkedést célozta. Egyelőre még nem tudni, hogy a bíróság a két pert összevonta-e vagy sem, úgy hozott-e döntést, hogy érdemben is letárgyalta, vagy csak a felfüggesztésről hozott ítéletet.
Bokor Tibor, Kézdivásárhely polgármestere kifejtette: az indoklásból derül ki majd az is, hogy a bíróság a határozat egészét érvénytelenítette, vagy csak bizonyos cikkelyeket. A fizetéses parkolásról a tanács döntött, a kerékbilincselést végző City Parking céggel kötött szerződés aláírása a testület által elfogadott határozat alapján történt, ezért a következőkben ugyancsak az önkormányzati testületnek kell döntést hoznia. Két lehetőség körvonalazódik: a szerződés felbontása – aminek következménye a korábbi rendezetlen helyzethez való visszatérés, esetleg anyagi kártérítés fizetése –, vagy pedig az önkormányzatnak módosítania kell azokat a pontokat, amelyeket a táblabíróság kifogásolt. Ez utóbbi esetben le kell ülni a csíkszeredai cég képviselőivel és megbeszélni, milyen feltételek mellett hajlandóak folytatni a tevékenységet.
Bokor továbbá közölte: létezik egy harmadik per is, amit elnapoltak addig, amíg a másik ügyben nem születik végleges döntés. Ez a kormányhivatal és a helyi tanács között zajlik: a prefektúra a szerződést megtámadta a közigazgatási bíróságon. Ha ott a felperes javára döntenek, fel kell bontani a szerződést. Kézdivásárhely önkormányzata amúgy jogegységesítési keresetet is benyújtott december 22-én a táblabíróságra, erre még nem kaptak választ. Ennek lényege, hogy Románia különböző településein a bíróságok más és más döntéseket hoznak a fizetéses parkolással kapcsolatban – mintha nem egy országban élnénk, jegyezte meg Bokor –, ezért azt kérték, hogy a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék ebben a kérdésben hozzon egységes döntést, amit az ország egész területén alkalmazzanak.
Bokor Tibor szerint amúgy a csíkszeredai cég szívesen felbontaná a szerződést – szerintük veszteséges a kézdivásárhelyi tevékenységük –, majd jogi úton követelne kártérítést, hiszen négyéves szerződésről van szó, de ezt meg lehet előzni mindkét fél számára elfogadható köztes megoldással. A polgármester azt is elmondta, hogy amikor decemberben alapfokon a közigazgatási bíróság felfüggesztette a határozatot, a városháza hivatalos átiratot küldött a City Parking cégnek, felkérve, hogy mindaddig, amíg az ügyben nem születik végleges döntés, ne bilincseljen. Ha folytatják, akkor azt saját felelősségükre teszik – mondta.