Március 15-i emlékfutás

2008. március 17., hétfő, Múltidéző

Szaladással emlékeztek az 1848―49-es forradalomra és szabadságharca a Gál Lajos Futókör tagjai, akik szombaton Torjáról indulva, tizenegy településen áthaladva, tizenegy emlékmű megkoszorúzása után érkeztek a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár falán álló Gábor Áron-emléktáblához.

A lelkes szaladók itt helyezték el az emlékfutás utolsó koszorúját, amelyet az érintett helységek nevével ellátott szalagok ékesítettek. A hetedik alkalommal megtartott eseményen mintegy hatvanan vettek részt, s a 70 kilométert futva és kerékpárral tették meg.

,,Amíg lesznek magyarok, addig lesz március 15-e, és ameddig lesz március 15-e, addig lesz magyar szabadság" ― hangzott el az emlékfutás egyik állomásán. Ez a gondolat, ezek a szavak adtak erőt a sepsiszentgyörgyi szaladóknak és biciklizőknek, akik dacolva az időnként nagyon erős széllel, fáradtan ugyan, de mosolygós arccal teljesítették az idei emlékfutást. Az ünneplő sereg szombaton reggel autóbusszal vágott neki az embert próbáló feladatnak, a torjai koszorúzást és rajtot követően Kézdivásárhely volt az első megállójuk. Ott csatlakozott hozzájuk az emlékfutás teljes mezőnye, amely beszaladt a céhes város központjába, majd Kossuth Lajos mellszobránál elhelyezték az emlékezés koszorúját. Ezután következett Szentkatolna, ahol a futók mellé szegődött Orbán Attila kézdimartonfalvi testnevelő tanár, aki három falun át kísérte a szentgyörgyieket. Az esemény negyedik állomásán, Hatolykán a katolikus templom közelében lévő, 1668-ban épült haranglábnál álltak meg. Kézdimartonfalva érintésével érkeztek Márkosfalvára, ahol Bodola Lajos családi sírhelyét koszorúzták meg. Itt két magyarországi csatlakozott az emlékfutáshoz, ők Csernátonig kísérték el az ünneplőket. A Végh Antal Általános Iskolánál tartott rövid pihenő után következett Albis, majd a dálnoki dr. Darkó Jenő nevét viselő tanintézmény udvarán található kopjafa. Innen Maksa felé szaladtak tovább a szentgyörgyiek, s a Gábor Áron-emlékmű megkoszorúzása után Háromszék fővárosa felé indult a futók és a biciklizők serege. A 2008-as emlékfutás utolsó megállója az Erzsébet-parkbeli oroszlános obeliszk volt, ahonnan útjuk a megyei könyvtár felé vezetett.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1120
szavazógép
2008-03-17: Múltidéző - Sylvester Lajos:

Őrtüzes üzenet a Lármafa-tetőről

Az eget megvilágító őrtűz lángja együtt lobogott a magyar és székely zászlókkal, égbe kiáltó énekek és szavak szálltak a metsző szélben a háromszéki lapály minden szeglete-hajlata felé az Óriáspince-tető Lármafa Köröndjének pereméről.
2008-03-17: Múltidéző - Fekete Réka:

Kis falu is nevelt hősöket

A szotyori temetőkertben az erős szél ellenére szép számban gyűltek össze a helybeliek a szombat délelőtti megemlékezésre.