Paksi AtomerőműTárgyalnak Brüsszellel

2015. március 14., szombat, Világfigyelő

Brüsszel nem állítja tilosra a paksi atomerőmű bővítését, az építkezést, az Európai Bizottság csak a fűtőanyag beszerzésére vonatkozó szerződéssel foglalkozott – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján az MTI kérdésére Anna-Kaisa Itkonen, a brüsszeli testület energiaügyekért felelős szóvivője.

A szóvivő közölte, a brüssze­li testület március 2-án foglalkozott a kérdéssel, ám egyelőre igen korlátozott mértékben tudják kommentálni az ügyet, mert a döntés alapjául szolgáló dokumentumok bizalmasak. Itkonen elmondta azt is: Magyar­or­szág értesítette a bizottságot arról, hogy hozzájárul a döntés minősítésének feloldásához, így a bizottság hamarosan a lehető legrészletesebb tájékoztatással szolgál. A szóvivő most csak annyit árult el, hogy a bizottság az Euratom-szerződés 53. pontja szerint, jogi kötelezettségének eleget téve járt el. Ez a passzus azt rögzíti, hogy a kérdésben döntő Eura­tom Ellátási Ügynökség az Európai Bizottság ellenőrzése alatt áll, és a brüsszeli testületnek vétójoga van döntései fölött; az érintett felek a bizottságnál fellebbezhetik meg az ügynökség határozatait, amelynek egy hónapon belül kell döntenie. A szóvivő rámutatott, hogy a bizottság tudomása szerint a magyar hatóságok továbbra is kapcsolatban állnak, egyeztetnek az ügynökséggel, tagállamoknak pedig több lehetőségük is van: megtámadhatják a döntést vagy újratárgyalhatják a kifogásolt megállapodást.
A Financial Times tekintélyes brit gazdasági, politikai napilap csütörtök este azt jelentette: az EU tilosra állítja a 12 milliárd eurós paksi bővítést, miután az Euratom nem járult hozzá ahhoz, hogy az épülő reaktorokba kizárólag Oroszországból érkezzen fűtőanyag. Giró-Szász András kormányzati kommunikációért felelős államtitkár csütörtökön határozottan cáfolta a lap értesüléseit.
Lázár János, a Minisz­terelnökséget vezető miniszter tegnap úgy nyilatkozott, hogy a paksi atomerőmű-bővítéssel kapcsolatos üzemanyag-szállítási vitában folyamatos az egyeztetés az unió és a magyar kormány között, és olyan megnyugtató megoldás készül, amely garantálja Magyarországnak a biztonságos üzemanyagellátást, lehetővé teszi majd, hogy az oroszok is szállítsanak üzemanyagot.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1219
szavazógép
2015-03-14: Világfigyelő - :

Erdélyieket is díjaztak (Magyar Állami kitüntetések)

A Pesti Vigadóban adta át tegnap Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere az úgynevezett művészeti középdíjakat: a Kiváló Művész-, az Érdemes Művész- és Babérkoszorú-díjakat, valamint különböző szakmai elismeréseket. Idén a kitüntetettek között három erdélyi van: Ferenczes István József Attila-díjas költő, a csíkszeredai Székelyföld folyóirat egykori főszerkesztője Magyarország Babérkoszorúja-díjat kapott, Gálfalvi György szerkesztőt, esszéírót József Attila-díjjal tüntették ki, Elekes Botond a kulturális nemzetpolitika kidolgozásáért részesült Bánffy Miklós-díjban.
2015-03-14: Világfigyelő - :

Segítséget kérnek a szakadárok (Ukrajna)

A kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárok önkényesen kikiáltott népköztársaságainak vezetői nyilvános felhívást intéztek tegnap Francois Hollande francia elnökhöz és Angela Merkel német kancellárhoz, hogy állítsák le a „népellenes” kijevi kormány pénzügyi támogatását mindaddig, amíg fel nem oldja a Donyec-medence gazdasági blokádját.