Húsvét idején fokozottan oda kell figyelni, hogy az idényre jellemző élelmiszereket honnan, milyen minőségben vásároljuk meg – figyelmeztet dr. Sikó Barabási Sándor, a Kovászna Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője. A hivatal folyamatosan ellenőrzi az élelmiszerek forgalmát, ebben az időszakban az idénytermékekre összpontosítanak – mondta az igazgató.
Húsvét előtt megnő a tojásfogyasztás, a kereskedők nagyobb készletet halmoznak fel, de az árut nem minden esetben tárolják megfelelő körülmények között (a szabály szerint hűtőből kellene eladni). Több helyen az elárusító bódék elé, a napra helyezik ki a tojást, amely könnyen megromolhat, és az okozott szalmonella-fertőzés veszélyes. Ilyenkor a piacon is többen árusítanak tojást. A hatóság emberei nem zavarják azokat a gazdákat, akik saját tyúkjaik tojását adják el a piacon – engedik boldogulni őket, ellenben jó lenne, ha ezeket is megvizsgáltatnák a piaci laboratóriumban. Viszont a tyúkfarmokról, nagyobb tenyészetekből érkező tojás mellé kötelező az állat-egészségügyi bizonylat – hangsúlyozta dr. Sikó-Barabási Sándor.
A péktermékek vásárlásánál is figyelni kell. A húsvéti kalács sok esetben színezéket, ízfokozót, tartósítószert tartalmaz, porokat, vegyszereket használnak fel előállításukhoz, melyek nem tiltottak, de jobb, ha kerüljük őket – figyelmeztet a főállatorvos. Legjobb, ha otthon készül el a húsvéti kalács, sütemény, ha erre nincs lehetőség, egészségesebb olyan helyi cégek termékeit vásárolni, melyekben megbízhatunk – ajánlja dr. Sikó.
A bárány esetében is ajánlott az elővigyázatosság. Ellenőrzött helyről, üzletből, piacról biztonságos beszerezni a húsvéti eledelt. A levágott állaton – combján és lapockáján – minden esetben szerepelnie kell az állatorvosi pecsétnek – ez szavatolja, hogy a hús eredete ismert, fogyasztása biztonságos. Jó, ha tudják az eladók, a bárányok vágási, eladási szabályainak áthágása miatt akár 7000 lejes bírsággal is sújthatóak.
Általában minden élelmiszerre oda kell figyelni. A megnövelt raktárkészlet miatt gyakran előfordul, hogy kiolvad a fagyasztott áru. A kereskedők visszafagyasztják: ilyenkor a zacskó aljában rózsaszínes, megfagyott folyadék található. A termék viszont romlott lehet, ez csak kicsomagolása után derül ki. Ilyen eset történt már, a fogyasztó panaszt is tett a Kovászna Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóságnál. Az ellenőrök kiszálltak a helyszínre, s kiderült: az áru szavatossága egy nappal korábban lejárt. Egyébként nem sokan tesznek panaszt a romlott élelmiszer miatt, idősebbek, kevés pénzűek sem élnek ezzel a lehetőséggel. Pedig az igazgatóságon is panaszt lehet tenni, akár telefonon (például a 0722 700 699-es számon, de a piacokon, eladási helyeken is ki vannak függesztve az érvényes számok), éjjel-nappal fogadják a hívásokat – világított rá a főállatorvos.