Francia légikatasztrófaKészült a másodpilóta a halálra

2015. április 3., péntek, Világfigyelő

A Germanwings német légitársaság lezuhant gépének másodpilótája az öngyilkosság lehetséges módozatairól tájékozódott interneten a katasztrófa előtti napokban, és legalább egyszer a pilótafülke ajtajára vonatkozó kifejezésekre is rákeresett – közölte tegnap a düsseldorfi ügyészség a másodpilóta lefoglalt táblagépének vizsgálata után.
 

A közlemény szerint a felhasználói fiók adatai, a készülék révén lebonyolított személyes levelezés és a keresőkifejezések alapján megállapítható, hogy a táblagépet a másodpilóta használta. A böngészőprogramban az előzményeket nem törölték, így rekonstruálni lehetett, hogy a másodpilóta milyen kifejezésekre keresett rá a katasztrófa előtti napokban, március 16. és március 23. között. A készülék felhasználója az interneten orvosi kezelési módszerekről, valamint az öngyilkosság fajtáiról és végrehajtási módozatairól tájékozódott, és legalább egy napon több percig a pilótafülke ajtajával és az ajtóra vonatkozó biztonsági intézkedésekkel kapcsolatos szavakra keresett rá – áll a közleményben.
Mint ismert, a Germanwings Barcelona–Düsseldorf útvonalon közlekedő Airbus A320-as gépe március 24-én délelőtt hegyoldalnak csapódott Franciaország déli részén, az Alpokban. A vizsgálatok eddigi megállapításai szerint a másodpilóta, And­reas Lubitz bezárkózott a pilótafülkébe, és valószínűleg szándékosan kormányozta a gépet hegyoldalnak. A düsseldorfi ügyészség korábban közölte: a másodpilóta lakásán lefoglalt iratok között betegállományba helyezésről szóló aktuális, a katasztrófa napjára is vonatkozó, összetépett dokumentumok is voltak, ami arra utal, hogy beteg volt, és ezt titkolta. Megállapították azt is, hogy több éve – még a pilótaengedély megszerzése előtt – hosszabb ideig pszichoterápiás kezelésben részesült öngyilkossági hajlama miatt.
A német kormány arra törekszik, hogy levonja a megfelelő következtetéseket a katasztrófából – közölte tegnap Berlinben Alexander Dobrindt közlekedési miniszter. Bejelentette, hogy a kormány és a német légiközlekedési vállalatok szövetsége szakértőinek részvételével munkacsoportot alakítottak, amely megvizsgálja, hogy szükséges-e változtatni a pilótafülke ajtajára vonatkozó – az 1980-as években történt repülőgép-eltérítések és még inkább a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli terrorcselekmények után bevezetett – előírásokon és a pilóták foglalkozás-orvosi ellenőrzésének rendszerén. A német belügyminiszter, Thomas de Maiziere szerint a schengeni övezeten belüli repülőjáratok utasainak nyilvántartására, azonosítására vonatkozó szabályokon is szigorítani kell. A német külügyminisztérium szerdán korrigált adatai szerint nem 75, hanem 72 német állampolgár volt a repülőgépen, amely a fedélzeten 150 emberrel zuhant le a francia Alpokban.

 

Megtalálták a második fekete dobozt
Megtalálták a francia Alpokban múlt kedden lezuhant Germanwings-repülőgép második, a repülési adatokat rögzítő fekete dobozát – jelentette be tegnap Brice Robin, a nyomozást vezető marseille-i ügyész. Tájékoztatása szerint „van remény” arra, hogy az adathordozó értékelhető adatokat tartalmaz. A második fekete dobozt délután találta meg egy csendőrnő a szerencsétlenség helyszínén, a földbe süllyedve. Az ügyész kora esti sajtótájékoztatóján elmondta: a fekete doboz ötszáz adatot rögzített a szerencsétlenül járt repülőgépről. A fekete dobozt még tegnap eljuttatták a légi baleseteket vizsgáló francia hivatal szakértőihez Párizsba, akik megkezdik az adatok elemzését.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1133
szavazógép
2015-04-03: Világfigyelő - :

Amiért Magyarország is küzdött 1989-ben (Amerikai főmegbízott az ukrán válságról)

Több mint egy éve kezdődött Oroszország és a Nyugat szankcióháborúja. Az Európai Unió és az Egyesült Államok tavaly márciusban léptette életbe első pénzügyi lépéseit Oroszországgal szemben, akkor még a Krím félszigeten történtek miatt. Azután jött a második és a harmadik lépcső, majd az orosz ellenlépések is. A Kossuth Rádió 180 perc című műsorában Daniel Fried, az amerikai kormány oroszországi főmegbízottja azt mondta: Oroszország agressziója folytatódik, mindeközben van kilátás méltányos és vállalható politikai megoldásra a minszki megállapodás révén.
 
2015-04-03: Világfigyelő - :

Megállapodás az iráni atomprogramról

Olyan történelmi egyetértés jött létre az iráni nukleáris programról, amely, ha maradéktalanul végrehajtják megakadályozza, hogy Irán nukleáris fegyvert fejlesszen ki – jelentette ki tegnap Washingtonban Barack Obama amerikai elnök.