A dalai láma, a tibeti emigránskormány feje, a tibetiek szellemi vezetője figyelmeztette népét, hogy lemondhat az emigránskormány vezetőjének tisztéről, ha a tibetiek nem szüntetik be erőszakcselekményeiket.
,,Az erőszak ellentmond az emberi természetnek. Az erőszak csaknem öngyilkosság. Még ha ezer tibeti áldozza is fel az életét, az nem old meg semmit" — jelentette ki tegnapi sajtóbeszélgetésén. ,,Ha a dolgok kikerülnek az ellenőrzés alól, akkor az egyetlen lehetőségem az, hogy teljesen lemondok" — szögezte le tegnap a száműzetésben élő tibeti vezető az észak-indiai Dharmszalában, a tibeti emigránskormány székhelyén. Egy munkatársa később hozzáfűzte: ezt úgy kell érteni, hogy politikai vezetőként mondana le, nem pedig a tibeti buddhisták legfelsőbb vallási vezetőjeként. ,,Az emigránskormány vezetését feladhatja, de mindig ő marad a dalai láma" — tette hozzá. A dalai láma felszólította a tibetieket és a kínaiakat, hogy éljenek békében egymás mellett, és megismételte, hogy a tibeti függetlenség ,,nincs napirenden". ,,El kell utasítanunk a kínai politikát, de nem a kínaiakat, főleg nem rasszista alapon" — mondta a tibeti vallási vezető. Leszögezte ugyanakkor, hogy a békés tüntetéseket nem ellenzi, csak az erőszakot.
A kínai hatóságok szerint tizenhárom, az emigráns tibeti kormány szerint száz, sőt, több száz halottjuk volt az utóbbi napok erőszakcselekményeinek. Bár még nem egészen világos, mi történt Tibetben, az nagyon valószínűnek tűnik, hogy a tibetiek voltak a kezdeményezői a múlt heti erőszaknak, s ők követték el az erőszakcselekmények zömét. Tibetből érkező turisták elmondták tegnap Katmanduban, hogy fiatal tibetiek súlyosan bántalmaztak kínaiakat, s felgyújtottak kínaiak tulajdonában lévő boltokat Tibet székhelyén, Lhászában a március 10. és 15. között lezajlott zavargásokban. A tibetiek dühkitörése nemcsak a kínaiak, hanem a himalájai térségben élő muzulmánok ellen is irányult — számolt be a történtekről egy fiatal kanadai. Elmondása szerint a lhászai zavargások résztvevői szinte teljesen szétrombolták a város muzulmán negyedét. Fiatal tibetiek bandái megdobáltak kövekkel minden kínait, aki csak útjukba akadt, egyeseket félholtra vertek. Míg a fiatalok tettlegesen bántalmazták a kínaiakat, az idősebb tibetiek biztatták az ütlegelőket — tette hozzá egy fiatal svájci turista. A kínai hadsereg fellépése vetett csak véget az erőszakhullámnak — mondták el a Tibetből érkező európai és amerikai turisták. A dalai láma nemcsak az erőszakot utasítja el, hanem a pekingi olimpiai játékok esetleges nemzetközi bojkottját is. Egy német lapnak adott nyilatkozatában hangsúlyozta: Tibet lakosságának a kínai kormánnyal és nem a kínai néppel van konfliktusa. Nem szabad megfosztani a kínai népet az olimpia élvezetétől. A dalai láma 1959-ben menekült Indiába egy Kína elleni felkelés kudarca után. A tibeti kérdés erőszakmentes megoldása melletti elkötelezettségéért kapta meg a Nobel-békedíjat.