Markó AttilaA restitúciót akadályozzák az igazságszolgáltatással

2015. április 14., kedd, Belföld

A román állam az igazságügyi rendszert, a korrupcióellenes ügyészséget eszközként használja fel arra, hogy megakassza a restitúciós folyamatot, újból államosítson már visszaszolgáltatott ingatlanokat – állítja a Kossuth rádió Határok nélkül című műsorának adott interjújában Markó Attila, aki szerint igazságtalanul vonták őt felelősségre Romániában, nem is akar visszatérni ide, Magyarországon kezd új életet.

A 47 esztendős Markó Attila vallja: csupán kormányhatározatot hajtott végre, amikor az illetékes bizottság tagjaként az erdélyi református egyháznak visszaszolgáltatta a kommunisták által 1948-ban elkobzott Székely Mikó Kollégium épületét. Emiatt háromévi felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték tavaly novemberben. Pár napra rá egy másik ügyben az ügyészség tanúként akarta kihallgatni, de attól tartott, hogy gyanúsítottá válik, ezért maradt Magyarországon. Azóta ejtették ezt a vádat, de a múlt héten újat fogalmaztak meg a restitúciós bizottság nyolc tagja, köztük a sepsiszentgyörgyi képviselő ellen. Közben Markó Attila lemondott parlamenti mandátumáról és mentelmi jogáról – de Bukarestbe nem akar visszatérni, mert úgy véli, hogy a Mikó-perben hozott döntéssel a román igazságszolgáltatás kisiklott, félreértelmezett és szándékosan manipulált módon kezdett viszonyulni bizonyos kérdésekhez. „Nem tudtam vállalni, hogy ezzel a rendszerrel szemben szélmalomharcot vívjak (…) Egyetlen percig sem kételkedtem abban, hogy a korrupció elleni küzdelmet végig kell vinni Romániában. Aki korrupt, azt el kell ítélni, viszont nem hiszem azt, hogy ezzel a hullámmal a nyulat bokrostul ki kell lőni”. Azt nem tartja jogszerű eljárásnak, hogy ha egy testületben valaki korrupciós cselekményt követ el, azért a testület egésze feleljen, és nem tartja helyesnek, „hogy most már mindenkit kivétel nélkül csak előzetesben tudnak kivizsgálni”.
Emlékeztetett: a Székely Mikó Kol­légium ügyében egy érvényben lévő jogszabályt alkalmaztak, de a bírósági ítélet nyomán az ingatlan visszakerült az államhoz. „Ha a román állam a bíróságot felhasználva államosít vissza épületeket, akkor gyakorlatilag nincs biztonságban semmi, sem ember, sem épület. Bármit elvehetnek és bárkit bezárhatnak” – fejtette ki. Markó szerint az állam az igaz­ságügyi rendszert és a korrupcióellenes ügyészséget fel akarja használni a kommunista időszakban önkényesen elvett javak, ingatlanok visszaszolgáltatási folyamatának megfékezésére. Románia még a kilencvenes években felvállalta a teljes vagyon-visszaszolgáltatást, de ez nagyon hosszú időbe telik, és rengeteg pénzbe kerül. Ha az ország ezt nem bírja el, akkor már a kilencvenes években részleges kárpótlást kellett volna kínálnia: visszaadja a legfontosabb ingatlanokat, és a volt tulajdonosokkal megegyezve zár le kártérítési ügyeket. Markó úgy véli: magát a rendszert kellett volna másként felépíteni, nem pedig burkoltan, az igazságszolgáltatás kezével leállítani a folyamatot. Ha Románia huszonöt évvel ezelőtt politikai vállalást tett ez ügyben, akkor azt valamilyen módon tovább kell vinnie – szögezte le. Azt rendkívüli módon sérelmezi, hogy az egyik ügyben úgy kérték előzetes letartóztatását, hogy tudták: nem volt ott azon az ülésen, amelyen állítólag törvénytelen döntés született.
Arra a kérdésre, hogy mit tenne, ha európai vagy nemzetközi elfogatási parancsot adnának ki ellene, Markó azt felelte: „a magyar állam több ízben és több formában is tudtomra adta, hogy nem engedi el a kezemet, mert a magyar állam is úgy értékeli, hogy ebben a kérdésben szó sincs bűncselekményről. Ez magyar ügy, önmagában az, hogy egy magyar embert jogtalanul meghurcolnak, közös ügy a magyar állam szempontjából”. Közölte: Budapesten kezd új éle­tet; egyébként az Eötvös Loránd Tudo­mányegyetemen végzett. Végül kijelentette: még mindig lát esélyt arra, hogy Romániában a dolgok letisztulnak, véget érnek a visszaélések, és az igazságügy valóban igazságot tud szolgáltatni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1233
szavazógép
2015-04-14: Közélet - :

Református kórustalálkozó Kézdivásárhelyen

A kézdivásárhelyi református egyházközség szombaton tizenegyedik alkalommal szervezte meg a főtéri református templomban a Kézdi-orbai Református Egyházmegye kórusainak találkozóját. A Beder Imre lelkipásztor által tartott istentiszteletet és a kórusok köszöntését követően fellépett a kézdivásárhelyi Hálaadás református dalárda Demény József és Balázs István, az altorjai római katolikus templom énekkara Pál László, a lécfalvi református vegyes kórus Kertész Tibor Barna, a kézdivásárhelyi Boldog Özséb római katolikus templom énekkara Dezső Zelinda, a kisbaconi református vegyes kórus Farkas Erzsébet Eszter, a kézdivásárhelyi-kantai Szent­há­romság római katolikus templom énekkara Fórika Balázs, a pákéi református dalárda Szántó István és a kézdivásárhelyi Maassluis Nyugdíjasklub Roz­maring énekkara Héjja István karnagy vezényletével.
2015-04-14: Belföld - Hecser László:

Átszervezik a baróti RMDSZ-t

A következő években a város és a hozzá tartozó falvak szervezeteit tömörítő választmány fogja alkotni a baróti RMDSZ vezető testületét. Helyet kapnak benne a helyi és megyei képviselők, a falufelelősök, a polgármester és alpolgármester, az ifjúság és a nőszervezet is. A múlt héten a falvak küldötteit választották meg. A holnap délután Ba­róton sorra kerülő gyűlésen a városnak járó még négy üres helyre tízen pályáznak.