Tegnap újabb erős utórengés pusztított a katasztrófa sújtotta országban. A 7,9-es erősségű szombati földmozgásnak a tegnapi összesítések szerint 2352 halálos áldozata van, a legtöbben Nepálban vesztették életüket. Ez volt a legsúlyosabb katasztrófa az országban az utóbbi 81 évben. A földrengés a Katmandu-völgyben rengeteg házat a földdel tett egyenlővé, a Himalájában pedig lavinákat indított el. A hegymászók alaptáborában eddig 14 holttestet találtak, a sérültek száma pedig körülbelül 40. Az alaptábor feletti állomásokon mindenki jól van, de leszállításuk egyelőre problémákba ütközik.
Az Egyesült Államok földtani intézetének mérései szerint a rengés középpontja a fővárostól, Katmandutól 80 kilométerre északnyugatra volt, a fészke pedig mindössze 10–11 kilométeres mélységben. Helyi idő szerint pár perccel dél előtt mozdult meg a föld a 2,5 millió lakost számláló Katmandu-völgyben, aminek hatását a szomszédos Indiában, Bangladesben és Kínában is érezték. Egy órával később 6,6 fokozatú utórengés történt, amelyet kisebb rengések követtek.
Katmanduban a pánikba esett lakosok az utcákra rohantak, miközben házak, falak, tornyok omlottak le körülöttük. A megsemmisült épületek között van a város egyik jelképe, a kilencszintes Darahara, amelyet az 1800-as években építettek őrtoronynak. A műemlékből csak egy csonk maradt, és félő, hogy a romok alatt emberek maradtak.
A televíziós felvételeken látni, hogy a megtelt kórházak körül, az utcákon is kezelik a sérülteket, az emberek pedig igyekeznek eltakarítani a romokat a mentők útjából. Néhol letakart holttestek is láthatók. Sokan nem mernek hazatérni, mert félnek, hogy az ő lakóházuk is összeomlik. A rengés a hegyvidéki ország majdnem teljes területére kiterjedt, de a hírközlés megszakadása miatt vidékről még nem érkeztek átfogó jelentések. Az országban jelenleg mintegy 300 ezer külföldi turista tartózkodik.
A Katmandu-völgy az ősi ázsiai civilizációk találkozási pontja, mintegy 130 fontos történelmi emlék, hindu és buddhista zarándokhely található itt. Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete hét helyszínt vett fel a világörökségi listára.
A Katmandu-völgyben 1300 méter magasságban elterülő fővárosnak több mint egymillió lakosa van. A Katmandut övező hegyek magassága 2000 és 2700 méter közötti. Az óváros rendkívül szűk utcácskáiban a szorosan egymás mellé, ráadásul rosszul megépített házak könnyen összedőlnek.
Nepálban 1934 januárjában volt 8-as erősségű földrengés, amely 8500 embert ölt meg, és romba döntötte a Katmandu-völgy városait.
Lavina a Mount Everesten
A világ legmagasabb hegyén, a Mount Everesten lavinát indított el a heves földmozgás: a csúcsra vezető déli mászóútvonalon, a Khumbu-gleccser és az alaptábor közötti részen söpört át, és betemette az alaptábor egy részét.
A világ legmagasabb, 8848 méteres hegyének meghódítására a tavaszi szezonban vállalkozó expedíciók többsége még az alaptáborban tartózkodik. Két tapasztalt hegymászó is arról számolt be, hogy pánik tört ki és súlyos károk keletkeztek a déli oldalon az alaptáborban. Kollár Lajos hegymászó az M1 csatornán elmondta, hogy az évnek ebben az időszakában rendkívül zsúfolt a Mount Everest alaptábora, közeledik a csúcshódítások időszaka, és túrázók is nagy számban tartózkodnak ilyenkor a környéken. A csúcstámadásokra május közepétől lehet számítani, most még akklimatizálódnak a hegymászók, az április főként az alaptáborig jutó kirándulók és a környékbeli kisebb hegyeken túrázók szezonja.
Erős utórengés
A tegnapi rengés középpontja az előzőekhez hasonlóan szintén kis mélységben, 10 kilométer mélyen volt. A Hszinhua hírügynökség tudósítójának jelentése szerint két percen át lehetett érezni. Az AP pedig arról számolt be, hogy sok lakos ijedtében kiabált, rohant az utcákon. „Éppen most reng újra, a francba!” – mondta egy indiai hegymászó telefonon a Makalu-hegyen lévő alaptáborból a Reutersnak. Míg beszélt, kiáltozás és lavina morajlása hallatszott a háttérben.
Jól vannak a romániai hegymászók
A román külügyminisztérium szombat esti közleménye szerint jól van a Nepálban tartózkodó négy romániai hegymászó – köztük az aradi Török Zsolt –, akik a Mount Everest oldalán voltak a szombati földrengés és az általa előidézett lavinák idején. A minisztérium hat romániai turistáról is tud még, akik Nepálban tartózkodnak; a közlemény szerint valamennyien jól vannak.
A romániai hegymászók közül szombaton eleinte csak kettőről lehetett tudni, hogy nem érte őket baj. Török Zsoltról csak az esti órákban érkezett hír. A hegymászó közösségi oldalán a volt felesége közölte, hogy jól van, az egyes táborban tölti az éjszakát. Mindezt az utazást szervező ügynökség közölte az asszonnyal.
A hegymászó közösségi oldalán közölt tegnap reggeli bejegyzés szerint az egyes táborba helikopterrel szállítottak olyan felszereléseket, amelyekkel a serpák helyreállíthatják a felsőbb táborokban tartózkodó alpinisták visszavonulási útját az alaptábor felé, a Khumbu-gleccser térségében ugyanis az utat járhatatlanná tette a lavina.
Egy másik román hegymászó, Alex Găvan – aki az alaptáborban tartózkodott a földregés és a lavina idején – szombaton drámai hangvételű bejegyzéseket közölt a közösségi oldalán. Mint írta, maga is részt vett a lavina által elsodort hegymászók keresésében, mentésében. „Sok a halott, még több a sebesült” – írta a hegymászó. Hozzátette, a sérültek közül sokan meg fognak halni, ha nem érkezik sürgősen helikopter, hogy kórházba szállítsa őket.