29 éve robbant fel a csernobili atomerőműHárom búvár mentette meg Európát

2015. április 28., kedd, Magazin

1986. április 26-án éjjel egy óra 23 perckor felrobbant a csernobili atomerőmű: két robbanás következett be, az első szétzúzta a reaktor hűtő­rendszereit, a második pedig felrobbantotta a magot, radioaktív anyagot juttatva a környezetbe. Az így keletkező tűz három napig tartott, rengeteg szennyezést juttatott a légkörbe. Ezt többé-kevésbé mindenki tudja.
 

Van viszont egy kevésbé ismert története a katasztrófának. Tíz nappal az első robbanás után egy másik, az előzőnél is komolyabb fenyegetés is megjelent a csernobili atomerőműnél: egy vészhelyzetekben, tűzoltásnál használt medence a robbanás szélén állt. A nukleáris reakció moderátora ebben a típusban még grafit volt, nem pedig víz, mint a mai reaktorokban; ezért tudott égni, s oltani kellett.
A reaktorba addigra agyagot, homokot és bórt juttattak helikopterekkel, így próbálták megfékezni a tüzet. Az eredmény lávaszerű anyag lett, mely felgyűlt a reaktormag körül, lassan átégette volna magát, majdnem elérte az alatta található vizet. Ha odáig eljutott volna, a keletkező gőz, tömeges robbanások, az abból létrejövő radioaktív csapadék pedig Európa nagy részét radioaktív sivataggá változtatta volna.
Az egyetlen mód, hogy megszabaduljanak ettől a víztől, az volt, ha kinyitják a kapukat, leeresztik a medencét. Ezt viszont csak úgy lehetett megoldani, hogy valaki alámerül az erősen radioaktív és szennyezett vízben. A vállalkozókat szinte azonnali halál várta.
Három férfi jelentkezett: Valerij Bezpalov és Alekszej Ananenko az atomerőmű mérnökei voltak, Borisz Baranov pedig szintén csernobili munkás. Pontosan ismerték a veszélyeket, mégis lemerültek egy alap búvárfelszereléssel és egy lámpával, hogy megtalálják a szelepeket. Bár Baranov lámpája elsüllyedt, miközben merültek, sikerült megtalálni a megfelelő szelepet, kinyitották a kapukat, és visszatértek. 20 ezer tonna víz folyt ki. Merülés nélkül a későbbi jelentések szerint egyértelműen termonukleáris robbanás következett volna be. Valerij és Alekszej két hét múltán halt meg egy moszkvai kórházban, nem sokkal később pedig Borisz is. Alekszej halála előtt még interjút is adott a tévének.
Testük magas radioaktivitása miatt lehegesztett koporsóban temették el őket. (Index.hu)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 28
szavazógép
2015-04-28: Magazin - :

Látogatói csúcsot döntött az idei rendezvény (Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál)

Történetének leglátogatottabb rendezvénye lett az idei Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál – nyilatkozta Zentai Péter László, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) igazgatója vasárnap.
 
2015-04-28: Sport - :

A 25. Gáll Lajos Futónap (Szent György Napok, 2015)

Ha Szent György Napok, akkor Gáll Lajos Futónap, és ez nem lesz másképp idén sem, hiszen szombaton rendezik meg az utcai futóverseny huszonötödik kiírását. A hagyományos viadal idén két távon zajlik: 1200 és 3000 méter. A szervezők a rövidebbik táv startját 10, míg a hosszabbik próba rajtját 10.20 órára tervezik a sepsiszentgyörgyi Szabadság térről.