Nincs bizonyíték Markó Attila ellen

2015. április 28., kedd, Belföld

Ejtette a vádat a korrupcióellenes ügyészség Markó Attila, az RMDSZ volt háromszéki parlamenti képviselője ellen a Bica kárpótlási ügyben, amely miatt a vádhatóság tavaly decemberben le akarta tartóztatni a politikust – közölte tegnap maga a vádlott.

Markó Attila a Facebookon ismertette az ügyészség vádiratának rá vonatkozó passzusát, amely szerint ejtették ellene a hivatali visszaélés vádját. Korábban a politikus többször kérte ezt, mivel nem vett részt a kommunizmus idején elkobzott ingatlanok után járó kárpótlásokat elbíráló bizottság szóban forgó ülésén.
A vádhatóság szerint az adott ülésen a testület tagjai jóváhagytak egy olyan kárpótlást, amelynek összegét egy telek reális árának háromszoros túlértékelésével állapították meg. Eb­ben az ügyben vádat emeltek többek között Alina Bica ellen, aki a szervezett bűnözés elleni ügyészség vezetője volt. A vádhatóság élére való kinevezése előtt Bica is tagja volt a kárpótlási bizottságnak.
Facebook-profilján Markó Attila tegnap leszögezte: „2014. december 10. óta sorozatban háromszor kértük, hogy a Bica-ügyben ejtsék a vádat. Nem akarták. Előzetes letartóztatást indítványoztak. Pedig kezdettől fogva egyértelmű volt, és semmi sem változott azóta. Aztán négy hónappal később, most az új ügyben ellenem megfogalmazott vádiratban ez áll: ejtik azt a régi vádat... Hallgattak, kivártak, lapítottak, packáztak. Tudták, hogy ejteni kell, de nem tették. És most ki vonja őket felelősségre, hogy decemberben mégis előzetes letartóztatásomat kérték? Ki vonja őket felelősségre, hogy képesek voltak leírni: bűncselekményhez járulsz hozzá, ha nem vagy jelen egy ülésen? Ezek után továbbra sem lehet véleményünk a rendszerről? Ha ilyen visszaéléseket tapasztalunk, akkor fogjuk be a szánkat, máskülönben rögtön ránk koppintanak, hogy befolyásoljuk az igazságszolgáltatás függetlenségét?”
Markó Attila ellen egy másik kárpótlási ügyben is vádat emeltek április elején. Ennek vádiratában szerepel most, hogy az első ügyben ejtették az ellene megfogalmazott vádat. A második ügyben háromrendbeli hivatali visszaéléssel vádolják amiatt, hogy a kárpótlási bizottság tagjaként hozzájárult három kárpótlás megítéléséhez, amelynek összegét az ügyészség szerint szintén többszörösen túlértékelt telkek alapján állapítottak meg. Az ügyészek szerint ezáltal 85 millió euróval károsították meg a román államot.
A december óta Magyarországon tartózkodó politikus megalapozatlannak nevezte az ellene megfogalmazott korrupciógyanút. Azt követően mondott le képviselői mandátumáról, hogy az ügyészség másodszor is előzetes letartóztatását kérte a parlamenttől. A törvényhozó testület már nem döntött az ügyészségi kérésről, mert okafogyottá vált a lemondás miatt.
Markó Attilát tavaly jogerősen felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték amiatt, hogy az egyik illetékes restitúciós testület tagjaként visszaszolgáltatta az Erdélyi Református Egyház­kerületnek a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium épületét, az ingatlan pedig visszakerült a helyi önkormányzat tulajdonába. A romániai magyar pártok, az erdélyi magyar történelmi egyházak és Magyarország is elfogadhatatlannak nevezte a bíróság ítéletét.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 73
szavazógép
2015-04-28: Belföld - :

Állásfoglalásra sarkallják Johannist (Kisebbségek helyzete)

Nem valószínű, hogy tévedésből cserélte le az elnöki hivatal Klaus Johannis államfő azon üzenetét, amely a kisebbségi kérdésre vonatkozó megállapításokat tartalmazott – véli Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke. Az ügy kapcsán tegnap az ActiveWatch civil szervezet közleményben szólította fel az államfőt, hozza nyilvánosságra álláspontját a hazai nemzeti kisebbségek helyzetéről.
 
2015-04-28: Közélet - Farkas Réka:

Huszonhatezren az átnevezés ellen (Kovásznai szívkórház)

Tíz nap alatt több mint 22 ezer aláírást gyűjtöttek össze papíron és négyezret a világhálón a kovásznai szívkórház átnevezése ellen, mindhárom magyar párt háromszéki szervezete az ügy mellé állt, és az RMDSZ-es képviselők már szerdán az egészségügyi miniszter asztalára teszik a petíciót a támogató kézjegyekkel – jelentették be tegnap reggel az RMDSZ, az MPP és az EMNP közös sajtótájékoztatóján.