Erős rajttal indult a kortárs román filmeket bemutató kis seregszemle a Kónya Ádám Művelődési Házban: vasárnap délután és este Tudor Giurgiu idén februárban bemutatott, nemzetközi fesztiválokon sikeres Miért én? (De ce eu?) című filmjét vetítették, majd a késő esti közönségtalálkozón Andreea Vasile színésznő és Loredana Novak forgatókönyvíró beszélt a produkcióról.
A Cristian Panait (1973–2002) Alexandru Lele nagyváradi ügyésszel kapcsolatos vizsgálatain, illetve a fiatal ügyész öngyilkosságán alapuló film történetének mintegy 70 százaléka valós esemény, a többi fikció – hangzott el a beszélgetésen. A szakma által tehetségesnek tartott, ám a politikusok legfelső köreiben kényelmetlennek bizonyuló 29 éves Panait arra a következtetésre jutott, hogy az általa vizsgált üzemanyag-csempészés ügyében a háttérben a Román Hírszerző Szolgálat mozgatja a szálakat.
A közönségtalálkozóra a rendező, Tudor Giurgiu is hivatalos volt, ám mivel németországi filmfesztiválra kellett utaznia, forgatókönyvíró társa és a filmbéli Dorát (Panait barátnője) alakító színésznő helyettesítették. Miként Loredana Novak fogalmazott, a film készítése Tudor Giurgiu szívügye volt, ő már 2008 óta alaposan dokumentálódott e rejtélyes öngyilkosságról. A rendezőt egyébként nagyon megragadta az ügyészt alakító Emilian Oprea tekintete, aki korábban játszott a Csigák és emberek című filmjében is. Andreea Vasile elmondta, a fiatal ügyész barátnője, Dora valós személy, akivel azonban a rendező – tiszteletben tartva a magánélet sérthetetlenségéhez való jogát – nem beszélt, viszont a bukaresti bemutató után odalépett hozzá egy nő, aki gratulált, és köszönetet mondott a filmért, és aki akár ő is lehetett. Ellenben nagyon jó és hiteles forrásnak bizonyult Panait nagynénje, akinél a fiatal ügyész lakott, három napig a házában forgattak. Ez a három nap – egyébként 28–30 nap alatt forgatták le a produkciót – igen megterhelő volt számukra, érzelmekkel, feszültséggel teli, ugyanis az épület teraszáról vetette mélybe magát az ügyész. A film készítését nem akadályozták, az igazságszolgáltatásban dolgozók többsége érdekelt volt abban, hogy megszülessen az alkotás, ugyanakkor azt is jelezték a rendezőnek, hogy a 2002-ben tapasztaltakhoz képest lényegesen megváltozott a helyzet. A bukaresti bemutató után Traian Băsescu volt államelnök megjegyezte Tudor Giurgiunak: a Panait-üggyel kezdődött minden. Andreea Vasile azt is kiemelte, a filmet külföldön a Berlini Filmfesztiválon mutatták be először, többször vetítették telt ház előtt, és nagyon sokan érdeklődtek, változott-e a romániai igazságszolgáltatásban a helyzet.
A Miért én? egyébként nyomasztó, nehéz film. A néző megalapozottan gondolhat arra, hogy a titkosszolgálatok diktatúrába fektetett erejüket rendszerváltás után meghatározó gazdasági és politikai befolyássá alakították, s a kilencvenes, kétezres évek légkörében a fulladásveszély éppúgy jelen volt, mint nyolcvankilenc előtt.