Több hónapig tarthat a nepáli földrengés okozta károk helyreállítása, még egy világméretű összefogás mellett is – mondta Pavelcze László, a Baptista Szeretetszolgálat nemzetközi mentőcsapatának vezetője tegnap este az M1 csatorna hírműsorában. Időközben már négyezer fölé emelkedett a hét végi nepáli földrengés halálos áldozatainak száma – derült ki a helyi hatóságok adataiból, továbbá hatvanegy emberrel végzett a földrengés Indiában, hússzal pedig Tibetben, és Bangladesből is jelentettek négy halottat.
Pavelcze László, aki tegnap érkezett meg Nepálba, azt mondta: rajtuk kívül megkezdték a munkájukat más mentőegységek és civil szervezetek, mint például az Orvosok határok nélkül nevű szervezet munkatársai is. A mentés már csak néhány napig folytatódhat – hangsúlyozta –, ezt követően az áldozatok keresése következik. „Nem valószínű, hogy kutató-mentő csoportra szükség lesz, de egészségügyi és műszaki szakemberekre viszont igen” – tette hozzá. A szakember nagyon elkeserítőnek nevezte azt a látványt, amely az országba érkezésük után fogadta a csapatot, ugyanakkor – tette hozzá – az embereken látszik, hogy örülnek a megmenekülésüknek.
A nepáli földrengéssel kapcsolatban 58 magyar állampolgárról van tudomása a külgazdasági és külügyminisztériumnak, akik a térségben tartózkodtak vagy tartózkodnak, közülük tízzel eddig még nem sikerült felvenni a kapcsolatot – mondta Szijjártó Péter tárcavezető tegnap Budapesten.
Véget ért a kínai hegymászószezon
Kína leállította a Csomolungma (Mount Everest) északi, vagyis kínai, tibeti útvonalát érintő hegymászásokat a tavaszi mászószezonban a szombati nepáli földrengés miatt – jelentették be Tibetben tegnap. Nyima Cering, a regionális sporthivatal igazgatója közölte, hogy a következő hónapban további utórezgésekre lehet számítani. A korábban jelentett, 7000 méter magasságban keletkezett nagy erejű lavina után a helyi adminisztráció emberei már megjelentek a táborokban, s megkezdték az ott lévőket lebeszélni előre ütemezett programjukról. Helyi jelentések szerint eddig húsz ország több mint 400 hegymászóját helyezték biztonságba, nincs köztük egyetlen sérült sem. A 7,9-es erősségű földrengés következtében keletkezett lavinák legkevesebb tizennyolc hegymászó és kísérő halálát okozták a nepáli oldalon.
Tibet második legnagyobb városának, Sigatzének a térségét szombaton 5,9-es erősségű utórezgés rázta meg, míg Nyalam megyében vasárnap 5,3 erősségű földmozgást mértek. Az autonóm területen húsz halálos áldozata volt a földrengéseknek, a sérültek száma 58, és körülbelül 24 800 embert kellett biztonságosabb helyre költöztetni. A területen elsősorban az utórengések okoztak nagyobb károkat. Tibetben a hétvégén már megkezdődött a kitelepítettek ezreinek elhelyezése, ellátásuk szervezése; folynak a helyreállítási munkálatok.
Peking szakértők, szakemberek több csoportját küldte Nepálba, köztük kutyás mentőket, orvosokat, egészségügyi személyzetet és a fertőzéseket megelőző munkák segítésére járványügyi szakembereket. A kínai légierő három IL–76-os típusú repülőgépet helyezett készenlétbe, amelyekkel a mentésben jártas, gyakorlott katonákat indítottak, illetve indítanak útra Nepálba. A katonák járműveket, mentőberendezéseket, életmentéshez szükséges eszközöket is visznek magukkal.