A gyimesfelsőloki Antal Tibor és a sepsiszentgyörgyi Heveder zenakar Ezer esztendeje című, az első világháború kitörésének századik évfordulójára tavaly megjelent CD-jének szombati bemutatója nemcsak a bemutatott dalok okán volt különleges, azzá tette az előadókkal együtt éneklő, az esőben is mindvégig kitartó közönség teremtette közösségi hangulat is. A múzeumkert színpadán letűnt korok katona- és huszárdalai szólaltak meg a Hevedertől már megszokott igényességgel.
A félévente megjelenő magyarországi Trianoni Szemle mellékleteként megjelent hangzó kiadvány az Ezer esztendeje annak... kezdetű 1848-as dalról kapta a címét, a lemez első részében ezt az időszakot idézik a dalok. Az első és a második világháború idejéből származnak a katonabúcsúztatók és a bevonulási dalok, a sort huszárdalok zárják.
A hanganyag válogatásánál az előadók arra törekedtek, hogy ismert dalokat és ritkaságokat is bemutassanak Gyergyó vidékéről, Gyimesből, az énekek egy része Bartók-gyűjtésből származik, és a sóvidéki Siklód dalait is megtaláljuk a lemezen. Antal Tibor, a gyimesi dalkincs egyik leghitelesebb jelenlegi előadója, Molnár Szabolcs (hegedű), Szilágyi László (brácsa), Bajna György (nagybőgő) és Fazakas Albert (cimbalom) abból az indíttatásból készítette el az Ezer esztendeje CD-t, hogy életben tartson olyan dalokat, amelyek a sorkatonaság eltűnésével szerepüket vesztették, ezért félő, hogy feledésbe merülnek.