Csütörtökön átadták a felújított középkori várat Hollókőn. A majdnem egy évig tartó munka eredményeként látogathatóvá vált a 700 éves vár Öregtornya, a felső várban visszaállították a 13. századi konyhát, ebédlőt és várúri lakrészt, az alsó várban pedig a 16. században épült gazdasági épületeket állították helyre.
Zászlóforgatókkal, vitézekkel, korabeli muzsikával varázsoltak középkori hangulatot az ünnepségre, amelyen Szabó Csaba polgármester többek között elmondta: a hollókői várra egy időben azt mondták, hogy az csak kőkilátó, nincs semmi lefedve, a panoráma szebb, mint maga a vár, ezen változtattunk. Becsó Zsolt, a térség országgyűlési képviselője felidézte, a rendszerváltás után vita alakult ki arról, hogy lehet-e Nógrádban kitörési lehetőség a turizmus. Mint elmondta, az áttörés 2010 után következett be, mert a megye a kormány részéről is kiemelt figyelmet kapott. Míg 2010-ig 2,5 milliárd fejlesztési forrás érkezett a térségbe, addig 2010 óta közel 10 milliárd forint értékű turisztikai fejlesztést sikerült elindítani Nógrád megyében. Szólt arról is, hogy Hollókő a megye leglátogatottabb turisztikai célpontja, évente 100 ezernél is többen keresik fel a világörökségi falut.
Berecz Mátyás, az egri Dobó István Vármúzeum igazgatója az átadáson azt hangsúlyozta, hogy van létjogosultsága a korhűségnek, az eredeti hangulat visszaállításának. Nem lehet elvárni a látogatóktól, hogy térdig érő romból, rozsdás vasdarabokból kitalálják, mi volt előtte, ráadásul a romos állapot konzerválása nagyon drága, sokkal olcsóbb és célravezetőbb helyreállítani és attrakciókkal megtölteni a műemlékeket –tette hozzá. Az egri szakember további 700 évet kívánt a hollókői várnak.
Kulcsainak átadásánál megszólaltak a dobok a várudvaron, majd – a vár 1996-os megnyitása óta először – eldördült az ágyú. Az ünnepségen a Szent László Vitézei Egyesület tagjai lovagi párviadalt mutattak be a palotarészben, a Pavane Történelmi Táncegyüttes középkori és udvari táncokat adott elő, a palotazenét pedig a Bourdon Együttes szolgáltatta.
Hollókőn októberig tart az a közel kétmilliárd forintos, népi hagyományokra épülő turisztikai fejlesztés, amelynek keretében megújult a vár is, s multimédiás eszközök segítségével látható az építés történetét bemutató 3D-s film.