Kilenc százalékra csökkentené a közüzemi szolgáltatások áfáját az RMDSZ. Szabó Ödön Bihar megyei képviselő a parlamentbe már benyújtott adótörvénykönyv egyik módosító indítványaként szeretné keresztülvinni elképzelését, amelyet az RMDSZ áprilisi kongresszusán a szociálpolitikai prioritások közé sorolt.
Szabó Ödön a gáz, a víz, a szemétszállítás és a villany áfáját csökkentené, és ha az adótörvénykönyv módosításával ez nem sikerül, különálló jogszabálycsomagot dolgoznak ki e célból. Szintén a lakásfenntartási költségek lefaragásáért készített javaslatot Cseke Attila és Antal István képviselő, akik a hőszigetelési program kiterjesztését szeretnék elérni olyképp, hogy a külső szigetelés és a nyílászárók cseréje mellett a tömbházlakások fűtési és meleg vizes rendszereinek korszerűsítését is támogassa az állam, illetve az önkormányzatok. A függőleges rendszerek vízszintesre való cseréjével elkerülhető lenne, hogy egy adós miatt egész közösségek maradjanak fűtés és meleg víz nélkül, érvelnek a képviselők. (Maszol – RMDSZ-tájékoztató)
KÁRTYA NÉLKÜL A BETEGEK FELE. A hét első felében országos szinten közel 924 413 orvosi szolgáltatást nyújtottak, 483 695-öt kártya nélkül, ez utóbbiak között a gyerekeknek és a biztosítással nem rendelkező személyeknek nyújtott szolgáltatások is szerepelnek – közölte az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. Az aktivált kártyák száma egyik napról a másikra megkétszereződött, hétfőtől szerdáig ötmillió egészségügyi kártyát aktiváltak, tehát átlagban négy-öt kártyát másodpercenként. Victor Ponta kormányfő az e heti kormányülésen felkérte Nicolae Bănicioiu egészségügyi minisztert: javítsa ki az egészségügyi kártya bevezetése okozta esetleges problémákat, és úgy vélekedett: a rendszer még az elején van, nagy az ellenállás, de „meg fogják látni, hogy több százmillió eurós megtakarításunk lesz”. (Mediafax)
TÖBB A MEDVE HARGITA MEGYÉBEN. Az e héten befejezett vadszámbecslés szerint Hargita megye erdőiben mintegy 800–1000 medve él, számuk 30–40 egyeddel nőtt az elmúlt évben. A felmérésből az is kiderült, hogy Hargita megye erdőiben mintegy 600 farkas, 330 hiúz és 580 vadmacska él. Domokos László, a környezetvédelmi ügynökség vezetője szerint akár 30 százalékos is lehet a becsült és a tényleges adatok közötti különbség, mert „még az embereket sem sikerül pontosan megszámolni, nemhogy az állatokat”. Az intézményvezető nem tartja valósnak a környezetvédő szervezetek gyakran hangoztatott állítását, mely szerint a vadásztársaságok túlbecsült adatokat közölnek, hogy több egyed kilövésére kapjanak minisztériumi engedélyt. A tárca tavaly 55 Hargita megyei medve kilövését engedélyezte, de a vadásztársaságok ennél kevesebbet lőttek ki. (Székelyhon)