BereckEz a ház nem az a ház

2015. május 9., szombat, Közélet

Május másodika óta terjed a világhálón és főleg a Facebook közösségi oldalon a hír: Bereckben eladó Gábor Áron szülőháza. A ház valóban eladó, csakhogy nem Gábor Áron szülőházáról van szó.

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele

A mostani, márványtáblával megjelölt ház azon a telken áll, ahol valamikor Gábor Áron szülőháza. A már­vány emléktáblát az 1950-es évekig egy kis négyszögű park közepén helyezték el, csak a ház felépítése után került a homlokzatára, mostani helyére. Állít­tatta 1944. március 15-én a Berecki Ifjúsá­gi Egye­sület – olvasható azon. Eredeti szövege ez volt: „Ezen a helyen állott Be­reck nagy fiának, Gábor Áronnak szülőháza / Eszmény­ké­pének emlé­kére állíttatta a berecki levente egyesület, 1944. már­cius 15.” A Gábor Áron Alapítvány Gábor Áron szülőházának szomszédságában 1995-ben ingatlant vásárolt – akkor még nem volt eladó a megjelölt ház –, melyet Gábor Áron-emlékháznak rendeztek be, a testvértelepülés, Hódmezővásár­hely anyagi támogatásával csoportok befogadására alkalmas közösségi házzal egészítve ki azt. A ház Brassóban élő tulajdonosa nem most, hanem három éve hirdette meg az ingatlan eladását, de mostanig nem sikerült vásárlót találnia.
Az ingatlan megvásárlását először a Külhoni Magyarok Klubja kezdeményezte. Habár időközben tisztázódott, hogy nem az ágyúöntő hős szülőházáról van szó, napok alatt rég nem látott, példaértékű összefogás alakult ki, az ingatlan megvásárlása érdekében szervezett gyűjtésbe a Magyarok Világ­szö­vetsége is bekapcsolódott. „Tisztelt Kárpát-medencei nemzettársaim: jó hírem van! A Gábor Áron szülőhelyén épített ház elkelt. Elkelt és magyar kézben van” – adták hírül minap a Külhoni Magyarok Klubja közösségi oldalán. Péter János, a Székely Nem­zeti Tanács (SZNT) alelnöke tegnap elmondta, több alkalommal is beszélt a ház tulajdonosával, és tudomása szerint az ingatlan huszonötezer euróért cserél gazdát, a vevő magyarországi, és előlegként ezer eurót fizetett ki a 120 négyzetméteres, háromszobás épületért és a hozzá tartozó négyáras telekért. A tulajdonos azt is közölte Péter Jánossal, hogy ha az SZNT óhajtja megvásárolni a házat, akkor annak vételára már nem 25, hanem 28 ezer euró. Az ügy kapcsán Dimény Zol­tán, Bereck polgármestere több alkalommal is azt nyilatkozta, hogy az önkormányzatnak nem áll szándékában megvásárolni a házat – erre nincs is pénze –, hiszen már létezik egy Gábor Áron-emlékház, és az emléktáblával megjelölt ingatlan az „átkos” rendszerben épült, nincs semmiféle építészeti értéke, nem rendelkezik jellegzetes, korabeli motívumokkal. Amúgy már évek óta nem lakik senki benne. Egy idős házaspár élt ott, ám haláluk óta üresen áll az épület. Korábban borbélyműhely is működött az ingatlanban, az eladó táblát már legalább három éve kitette a korábbi lakók Bras­sóban élő leszármazottja.
A Magyarok Világszövet­sége saj­tó­szolgálata tegnap közölte: mivel hír érkezett arról, hogy egy jó szán­dékú magyarországi vevő meg­vá­sárolta a házat, és ezzel megmen­tette az utókor számára a székely-magyar nemzeti hős szülőhelyét, felfüg­gesz­ti a május 4-én kezdemé­nyezett gyűj­tést, az addig beérkezett összegeket pedig visszafizeti az adakozóknak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 715
szavazógép
2015-05-09: Közélet - :

A kézfogások embere (Sylvester Lajos emlékére)

Sylvester Lajossal negyvenévnyi barátság kötött össze. Ha messzire is voltunk egymástól, határok, hegyek, rendszerek és politikusok választottak el bennünket, de úgy érzem, most, hogy ő már nincs, mégis mindig tudtunk a másikról, levél jött és ment (ha nem fogták el figyelő szemek és kezek), az írásait olvastam (a Megyei Tükörben, később a Három­székben, A Hétben).
2015-05-09: Közélet - :

Törvényszék elé állítják a korrupt rendőrt

Korrupció és közokirat-hamisítás vádjával törvényszék elé állítják a gépkocsi-vezetői jogosítványokat és forgalmi engedélyeket kiállító Kovászna megyei hivatal egyik mun­katársát.