Május másodika óta terjed a világhálón és főleg a Facebook közösségi oldalon a hír: Bereckben eladó Gábor Áron szülőháza. A ház valóban eladó, csakhogy nem Gábor Áron szülőházáról van szó.
A mostani, márványtáblával megjelölt ház azon a telken áll, ahol valamikor Gábor Áron szülőháza. A márvány emléktáblát az 1950-es évekig egy kis négyszögű park közepén helyezték el, csak a ház felépítése után került a homlokzatára, mostani helyére. Állíttatta 1944. március 15-én a Berecki Ifjúsági Egyesület – olvasható azon. Eredeti szövege ez volt: „Ezen a helyen állott Bereck nagy fiának, Gábor Áronnak szülőháza / Eszményképének emlékére állíttatta a berecki levente egyesület, 1944. március 15.” A Gábor Áron Alapítvány Gábor Áron szülőházának szomszédságában 1995-ben ingatlant vásárolt – akkor még nem volt eladó a megjelölt ház –, melyet Gábor Áron-emlékháznak rendeztek be, a testvértelepülés, Hódmezővásárhely anyagi támogatásával csoportok befogadására alkalmas közösségi házzal egészítve ki azt. A ház Brassóban élő tulajdonosa nem most, hanem három éve hirdette meg az ingatlan eladását, de mostanig nem sikerült vásárlót találnia.
Az ingatlan megvásárlását először a Külhoni Magyarok Klubja kezdeményezte. Habár időközben tisztázódott, hogy nem az ágyúöntő hős szülőházáról van szó, napok alatt rég nem látott, példaértékű összefogás alakult ki, az ingatlan megvásárlása érdekében szervezett gyűjtésbe a Magyarok Világszövetsége is bekapcsolódott. „Tisztelt Kárpát-medencei nemzettársaim: jó hírem van! A Gábor Áron szülőhelyén épített ház elkelt. Elkelt és magyar kézben van” – adták hírül minap a Külhoni Magyarok Klubja közösségi oldalán. Péter János, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) alelnöke tegnap elmondta, több alkalommal is beszélt a ház tulajdonosával, és tudomása szerint az ingatlan huszonötezer euróért cserél gazdát, a vevő magyarországi, és előlegként ezer eurót fizetett ki a 120 négyzetméteres, háromszobás épületért és a hozzá tartozó négyáras telekért. A tulajdonos azt is közölte Péter Jánossal, hogy ha az SZNT óhajtja megvásárolni a házat, akkor annak vételára már nem 25, hanem 28 ezer euró. Az ügy kapcsán Dimény Zoltán, Bereck polgármestere több alkalommal is azt nyilatkozta, hogy az önkormányzatnak nem áll szándékában megvásárolni a házat – erre nincs is pénze –, hiszen már létezik egy Gábor Áron-emlékház, és az emléktáblával megjelölt ingatlan az „átkos” rendszerben épült, nincs semmiféle építészeti értéke, nem rendelkezik jellegzetes, korabeli motívumokkal. Amúgy már évek óta nem lakik senki benne. Egy idős házaspár élt ott, ám haláluk óta üresen áll az épület. Korábban borbélyműhely is működött az ingatlanban, az eladó táblát már legalább három éve kitette a korábbi lakók Brassóban élő leszármazottja.
A Magyarok Világszövetsége sajtószolgálata tegnap közölte: mivel hír érkezett arról, hogy egy jó szándékú magyarországi vevő megvásárolta a házat, és ezzel megmentette az utókor számára a székely-magyar nemzeti hős szülőhelyét, felfüggeszti a május 4-én kezdeményezett gyűjtést, az addig beérkezett összegeket pedig visszafizeti az adakozóknak.