Az ország közel harminc városa mellett európai és tengerentúli nagyvárosokban több ezren tiltakoztak szombaton a hazai erdőtarolások leállítását követelve. Klaus Johannis államfő legitimnek nevezte a civil szervezetek kezdeményezte megmozdulásokat, és azt ígérte, a törvénytelen kitermelés jelentette „súlyos problémát” a nemzetbiztonsági tanács ülésén megvitatják.
Victor Ponta kijelentette, az államfő által a törvényhozáshoz visszaküldött erdőtörvényről a képviselőház szakbizottsága kedden tárgyal (a szenátus múlt héten a jogszabály eredeti változatát voksolta meg, visszautasítva a módosító javaslatokat). A miniszterelnök leszögezte, a szociáldemokraták olyan keretszabályozást támogatnak, mely megakadályozza és bünteti az illegális fakitermelést, ugyanakkor elejét veszi monopóliumok kialakulásának az ágazatban.
Bukarestben öt órát tartott a tiltakozó megmozdulás, több mint kétezer polgár előbb a kormányhivatal, majd a törvényhozás épülete előtt követelte egyebek mellett a felelős erdőkitermelést szabályozó törvény elfogadását is. (Mint ismertettük, Klaus Johannist korábban az a vád érte Doina Pană egykori szaktárcavezető részéről, hogy a Holzindustrie Schweighofer (HS) lobbija következtében küldte vissza a parlamentnek a módosított erdészeti törvényt. Az államelnök kifogásolta, hogy a jogszabály szerint egy gazdasági csoport piaci részesedése egy bizonyos fafajta kitermelésében maximálisan 30 százalék lehet – emiatt is utasította el a törvény kihirdetését – szerk. megj.)
Kolozsváron, ahol több mint ezren vonultak utcára az illegális erdőirtást ellenezve, a forgalmat is megbénította a három órán át tartó tiltakozás. A tüntetők egyebek közt Ébresztő, Románia!, Kifelé a Holz-cal az országból! jelszavakat skandáltak, és többen felrótták az államfőnek, hogy a külföldieknek kedvez, megfeledkezve arról, hogy őt a románok választották meg. Temesváron és Jászvásáron összesen négyszázan tiltakoztak, Gyulafehérváron 150-en tüntettek az erdők védelmében, azt is skandálva: A nagyvállalatok nem törvényhozók.
Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi tárcavezető a napokban nyilvánosságra hozott, a HS romániai tevékenységét bemutató sajtóanyagokra reagálva csütörtökön elrendelte a társaság romániai munkapontjainak ellenőrzését, majd kilátásba helyezte, hogy beszállítóinál is hasonló eljárást kezdeményez. Úgy fogalmazott, az illegális fakitermelés országos méretű probléma, és rámutatott, a minisztérium célponttá vált, csupán azért, mert teszi a dolgát. Egy suceavai sajtótájékoztatón ugyanakkor kifejtette, mivel visszaküldte a parlamenthez az erdőtörvényt, „az államfőt beárnyékolja a gyanú, hogy nem a románok pártján áll”.
Neculai Bereanu szociáldemokrata szenátor ismertette, Suceava hegyvidékén élő polgárok visszajelzései arra utalnak, hogy az osztrák fafeldolgozó illegális kitermelésből származó rönköt is megvásárol. A honatya ezért fontosnak tartja, hogy a szaktárca ellenőrző testülete az osztrák társaság raktáraiban lévő teljes famennyiséget átvizsgálja.
Cătălin Baciu államtitkár révén pénteken beadványt juttattak el a versenytanácshoz a faiparban érdekelt vállalkozók képviselői, akik a nyersanyag beszerzése kapcsán a HS esetleges monopolhelyzetére hívták fel a hatóságok figyelmét.
A szaktárca eljárásáról a HS képviselői a Mediafax hírügynökségnek azt nyilatkozták, az illetékes hatóságok rendszeresen ellenőrzik gyáraikat. Elismerően szóltak a pillanatnyi felülvizsgálatokról, melyektől azt remélik, eredményük eloszlatja a társaságot ért tisztességtelen vádakat. Leszögezték továbbá, fűrésztelepeik nem dolgoznak fel olyan rönkfát, mely nem rendelkezik eredetet igazoló dokumentumokkal.
A kormány tegnap bejelentette, az illegális erdőkitermelések okán januárban az Országos Korrupcióellenes Ügyészséghez fordult, miután Beszterce-Naszód, Máramaros, Mehedinţi, Neamţ és Suceava megyében vizsgálódtak. A Digi24 hírtelevízió beszámolója szerint az érintett erdészeti igazgatóságok 2009 és 2012 közti tevékenységét célzó ellenőrzések 52 lehetséges bűncselekményt tártak fel.
Az osztrák beruházó háromszéki befektetéséről cikkező Átlátszó Erdély megkeresésére a társaság sajtóosztálya a napokban ismertette, hogy Rétyen jelenleg a berendezések tesztelése folyik, a fűrésztelep elindításához szükséges dokumentációt elküldték az illetékes intézményeknek. „Amikor a hatóságok megállapítják, hogy gyárunk minden romániai és nemzetközi jogszabálynak megfelel, meggyőződésünk, hogy kiadják a szükséges engedélyeket” – vázolta a portálnak a beruházó.