A Vinca Minor Egyesület, partnerségben két civil szervezettel, a kézdivásárhelyi Zöld Nap és a csíkszeredai Zöld Székelyföld Egyesülettel, akárcsak az előző esztendőkben, idén is Tanulj és szórakozz a Büdös-hegy napján! jelszóval szervezte meg szombaton, a madarak és fák napján évről évre egyre népszerűbb egész napos rendezvényét Bálványosfürdőn. A rendezvény sikerét mi sem jelzi jobban, mint az idei kétszázhúsz résztvevő, akik tizenöt, zömében háromszéki oktatási intézményből érkeztek.
A hivatalos megnyitóra szombaton reggel a négycsillagos Grand Hotel Bálványos Szálloda parkolójában került sor, ahol Para Zoltán egyesületi elnök a rendezvény célját taglalva azt emelte ki, hogy ezen a napon közelebb hozzák a természet értékeit az érdeklődőkhöz, mindezt tanulással, játékos vetélkedőkkel és foglalkozásokkal egybekötve. A délelőtt folyamán a csapatok tantárgycentrikus – biológia, földrajz, történelem és irodalom – versenyeken vettek részt. A Csonta László által vezetett Hangyasuli nyomozósdi tevékenységen tízfordulós vetélkedő keretében a Büdös-hegy növény- és állatvilágával ismerkedhettek, képrejtvényeket oldottak meg, és irodalmi kérdésekre is válaszoltak. A Tamás Réka biológus vezette Fedezd fel a Büdös-hegy és a Buffogó-tőzegláp növény- és állatvilágát biológiai és természetvédelmi vetélkedőn a résztvevők rövid ismeretterjesztő szövegeket dolgoztak fel olyan különleges élőlényekről, mint a denevérek, a kárpáti kék meztelen csiga, valamint olyan ritka növényekről, mint a szibériai hamuvirág vagy a rovaremésztő harmatfű. Az ismeretszerzést vetélkedő és izgalmas képrejtvények megfejtése követte. A zabolai Varga Éva tanárnő által irányított Kincskeresők Bálványoson nevet viselő tevékenység célja a Büdös-hegy természeti kincseinek megismerése, feltérképezése, értékelése volt. A tevékenység alatt a csapatoknak különböző feladatokat kellett megoldaniuk, amelyek bizonyos tantárgyakhoz kapcsolódtak.
Kovács Tünde mikóújfalusi testnevelő tanár irányításával húsz kézdivásárhelyi, mikóújfalusi és sepsibükszádi kerékpározó diák gyorsasági, egyensúlyozási és akadályversenyszámban mérhette össze tudását.
Ráduly Attila, a Zöld Nap Egyesület elnöke és lelkes önkéntesekből álló csapata hatodik alkalommal volt jelen a rendezvényen, huszonegy gyermek készítette el különböző, a helyszínen összegyűjtött anyagból a védett terület kabalafiguráját, a sárga hasú unkát (Dönci békát), ugyanakkor csapatépítő játékokat is szerveztek. A változatos délelőtti programból a tájékozódási futam sem hiányzott, amit azzal a céllal szerveztek meg, hogy a résztvevők megismerjék Bálványosfürdőt és a Csomád-Bálványos védett terület nevezetességeit.
A közös bográcsolást követően a szakemberek – erdész, vadgazdamérnök, biológus, hegyimentő – által vezetett gyalogtúrákra került sor, megismerhették az erdei ökoszisztémákat, az erdő szerepét, a védett növény- és állatfajokat. Továbbá betekintést nyerhettek az erdőgazdálkodás és vadászat rejtelmeibe, illetve ismereteket szerezhettek az erdőben való helyes viselkedésről is. Erdei túra keretében bemutatásra került a térkép és az iránytű használata terepen, valamint a turistajelzések jelentése. Továbbá a résztvevők megismerkedhettek a természetben való egyéb tájékozódási lehetőségekkel is. A rendezvény díjátadási ünnepséggel fejeződött be.