Kisebb vita kerekedett a sepsiszentgyörgyi önkormányzat tulajdonában levő buszvállalat fenntartása körül a legutóbbi tanácsülésen, ennek eredményeképp a Multi-Trans felméri a tömegközlekedési igényeket, és ha szükséges, újrarajzolják a buszjáratokat a városban.
Eredetileg csak a cég idei költségvetésének elfogadása szerepelt a napirenden – 3,959 millió lejes bevétel és 3,954 millió lejes kiadás –, de az MPP-s Bálint József szóvá tette, hogy a tervezett bevételek 60 százaléka (2,3 millió lej) a várostól kapott támogatás, amit a közszolgáltatás bővítésére kellene fordítani, de erről szó sincs, sőt, a Multi-Trans vezetősége még csak válaszra sem méltatta azt az egy évvel ezelőtt benyújtott lakossági kérést, hogy az Árkosi útig hosszabbítsák meg a buszjáratok vonalát. Hozzátette: amikor – több évvel ezelőtt – Tittesz Zoltán lett az igazgató, az önkormányzat még egymillió lejjel, a cég költségvetésének 40 százalékával támogatta a buszvállalatot.
Évekkel ezelőtt a város költségvetése is kisebb volt, de az üzemanyag ára közben megduplázódott, a minimálbérek és más kiadások is nőttek, a jegyárak azonban kisebb mértékben emelkedtek, mert az a cél, hogy minél többen járjanak busszal – válaszolta Tittesz Zoltán, és azt is elmondta: az utasok egy részét elveszítették, mert a Valkes cég saját buszokkal szállítja alkalmazottjait, a Leinewebernél pedig csökkent a tevékenység; ráadásul egyre többen utaznak teljes vagy félárú kedvezménnyel. Eddig egy járat meghosszabbítását kérték (az Oltmező úti áruházakhoz), de ahhoz az egész hálózatot újra kell szervezni, amit nehéz megoldani, mert körforgalom-szerűen kell felépíteni az egyes járatokat, és nem akárhol, mert sok a szűk és az egyirányú utca. A bevált 1-es, 2-es, 3-as, 4-es vonalon az igazgató szerint nem érdemes módosítani, az új igényekre egyszerűbb lenne különjáratot beállítani, de ahhoz is buszok és sofőrök kellenek, azaz még több pénz, mert a közszállítás nem nyereséges. A cég egyébként nem csupán a várostól vár pénzt, remélik, hogy egy európai uniós pályázatból tudják felújítani a székházat és a buszállomást.
A cég működését az önkormányzat szabályozza – szögezte le Antal Árpád polgármester, aki jogosnak találja a járatok bővítésére vonatkozó igényeket, hiszen a jelenlegi hálózatot több évtizeddel ezelőtt gondolták ki, azóta a város fejlődött, terjeszkedett. Szeretnék, ha az emberek elégedettek lennének a közszállítással, ezért azt javasolja, a cég mérje fel az igényeket, dolgozzon ki stratégiát, hogy optimális szolgáltatást hozzanak létre, és egy gyermek se lakjon túl messze a buszmegállótól (léteznek erre szabályok is). A buszvállalat készítsen konkrét tervet a városi közszállításról, új útvonalakkal, a szükséges buszokkal, költségekkel, lássuk, mi kell és mibe kerül, aztán majd döntünk – jelentette ki. Határidőt nem szabtak, azt azonban még kiemelte az elöljáró, hogy az utóbbi időben határozottan javult a szolgáltatás minősége, bevált az első ajtón fel-, a hátsón leszállás módszere, ami számára azt jelzi, hogy a sepsiszentgyörgyiek civilizált polgárok, az ésszerű szabályokat elfogadják és betartják.