JÓL FIZETNEK A FINÁNCOKNÁL. Átlagban bruttó 4954 lej volt tavaly a fizetésük az Országos Adóhatóság (ANAF) alkalmazottainak – közölte a Maszol a Realitatea hírtelevízió birtokába jutott adatok alapján. Ez az összeg a kétszerese a 2014-es bruttó átlagbérnek. A legjobban az adóhatóság beszerzési osztályának alkalmazottai kerestek, ahol a legnagyobb juttatás elérte a bruttó 19 384 lejt. Az intézmény bukaresti kirendeltsége igazgatójának fizetése például nettó 6577 lej.
MAGASABB BÉREK NYUGATON. Az ország nyugati megyéinek munkaerőpiaca fejlődött legdinamikusabban 2010 és 2013 között – derült ki a statisztikai intézet adataiból. Temes, Arad, Krassó-Szörény és Hunyad megyében összesen 21 400-zal bővült a munkahelyek száma, míg a foglalkoztatottak keresete 16 százalékkal nőtt a vizsgált időszakban, meghaladva a havi bruttó 2000 lejt. A legtöbb új alkalmazást – közel harmincezret – a Háromszéket, valamint Hargita, Maros, Fehér, Szeben és Brassó megyét tömörítő régióban jegyezték, az ország nyolc fejlesztési régiójában ugyanebben az időszakban összesen 67 ezer új munkahely jött létre. (Ziarul financiar)
KEDVEZMÉNY KISJÖVEDELMŰEKNEK. Adóamnesztiát biztosít a kormány mindazoknak, akiknek „rendkívül kis jövedelem” után kellene társadalombiztosítási hozzájárulást fizetniük – nyilatkozta Florin Jianu, a kis- és közepes vállalkozásokért felelős volt tárca nélküli miniszter a kormány által szerdán elfogadott törvénytervezet kapcsán. A Ponta-kabinet egyhangúlag elfogadta a tervezetet, melyet a parlament sürgősségi eljárással vitat meg. A Krónika szerint az intézkedés mintegy négymillió állampolgárt érint.
DÍJMENTESEN TELEKKÖNYVEZNEK a következő nyolc évben a hatóságok országszerte minden telket és ingatlant – tájékoztatott a Business Magazin a Hivatalos Közlönyben nemrég megjelent jogszabályról. Az integrált kataszteri rendszer anyagi keretét az országos kataszteri ügynökség, illetve uniós források biztosítják. A mintegy 40 millió ingatlan 20 százaléka városi, 80 százaléka pedig vidéken található, ellenben a telekkönyi nyilvántartásokban jelenleg csupán 7,4 millió szerepel. A több szakaszban zajló intézkedést a lakosság tájékoztatásával indítják, majd azonosítják és felmérik a telkeket, ingatlanokat, begyűjtik a szükséges iratokat, az adatfeldolgozást követően pedig ellenőrzik és orvosolják a helyesbítési kérelmeket, frissítik a kataszteri dokumentációt, vegül pedig telekkönyveket állítanak ki.