Hervay Gizella: Kobak könyveNagy-mese

2015. május 16., szombat, Kiscimbora

Amikor én nagy voltam – kezdte Kobak a mesét –, olyan bátor voltam, hogy mikor szembejött egy oroszlán, ráförmedtem:
– Mutasd a körmeidet, nem koszosak? És a füledet megmostad reggel? – És ha tiszta volt a füle meg a körme, nem lőttem le, és ketrecbe se zártam. Akkor az oroszlán örö­mében elénekelte a lánc-lánceszterláncot, aztán elment a kenyeresboltba, sorba állt kifliért, és a felét nekem adta.

Amikor én nagy voltam, akkor mindent tudtam csinálni, kenyeret sütni, házat építeni, korcsolyázni, mozdonyt vezetni, villanyt szerelni és zongorázni, és olyan gépet is tudtam építeni, ami házat épít.
Hétfőn megépítettem a házépítő-gépet, kedden a házépítő-gép megépítette nekem a házat, szerdán beszereltem a házba a villanyt, csütörtökön felmentem a lifttel a napba, de ott megsütöttem a talpamat, pénteken leereszkedtem a holdba, de ott hideg volt, akkor fogtam magam, fölmentem a lépcsőn, és szombaton kenyeret sütöttem vasárnapra, vasárnap pedig elmentem vonatozni. Egy­szerre három vonatot vezettem, mégse ütköztem össze.
Amikor én nagy voltam, átláttam a falon, de még a vason is, mint a Télapó, és kitaláltam, hogy mit gondolnak az emberek. És kitaláltam, hogy mit mondanak, ha idegenül beszélnek. És le tudtam rajzolni, hogy milyen leszek, mikor kicsi leszek.
Amikor én nagy voltam, Télapó voltam, és szánkóra ültem, de az olyan szánkó volt, hogy hátul hozzá volt kötve a világ minden szánkója, így siklottam hóországon, jégországon át, és amikor megérkeztem, minden gyerek megismerte a maga szánkóját. Akkor minden gyerek felült a szánkójára, és szájharmonikázott. A legelső gyerek a legmélyebb hangon szájharmonikázott, a legutolsó a legmagasabb hangon. Mikor jól kiszánkáztuk magunkat, akkor mindenki épített egy hóembert sárgarépa-orral.
Akkor azt mondtam:
– Aki megeszi a sárgarépát, szépen fog fütyülni! – Erre minden gyerek megette a sárgarépáját, és akkorát fütyültünk, hogy hasra estek a hóemberek.
Amikor én nagy voltam, olyan nagy voltam, hogy a fejemet bevertem a napba, és felhőt ettem reggelire. Mikor először kitátottam a szájamat, akkora felhőt haraptam, mint a házunk, mikor másodszor kitátottam, akkorát, mint a város, és mikor harmadszor kitátottam, minden felhőt bekaptam, csak véletlenül maradt ki egy kis csücsök, mert elbújt a fejem mögött. Mikor minden felhőt lenyeltem, megszomjaztam.
Első kortyra kiittam a folyókat, másodkortyra a tavakat, harmad­kortyra a tengereket. Csak egy icipicit hagytam Mamának. Mikor ez is megvolt, léptem egyet, és átléptem a holdra, léptem kettőt, és átléptem a napra, léptem hármat, és hazaértem, mert amikor én nagy voltam, ha akartam, kicsi lettem.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2015-05-16: Kiscimbora - :

Mészöly Miklós: A csillagász, a lopó, a vadász meg a szabó

Volt egyszer, hol nem volt, volt egy szegény ember, s született négy fia. De valahogy olyan szegény maradt, hogy nem tudott egyiküknek se örökséget adni. Azt mondta hát nekik:
– Menjetek, fiaim, próbáljatok szerencsét. Tanuljatok ki valami mesterséget.
2015-05-16: Irodalom - :

Vers és próza a kazánházban (Fiatal irodalom)

A kARTa Session igen sokszínű eseménytárában talált helyet az Avantage 2 Poetry, amely ugyanazon megfontolás alapján jött létre, mint évekkel korábban elődje, a képzőművészműhely. Ezúttal olyan erdélyi és magyarországi fiatal írók-költők találkoztak, akik így vagy úgy kötődnek egymáshoz. Spontán és otthonos hangulat alakult ki ezeken a beszélgetéssel egybekötött felolvasásokon. A fiatal irodalom egy számára talán belakhatóbb térbe került, távol a szalonok eltartott kisujjú világától.