Kivonulhat Romániából a Holzindustrie Schweighofer az új erdészeti törvény miatt – írta az Agerpres az osztrák társaság egyik szóvivőjének tegnapi, az APA osztrák hírügynökségnek adott nyilatkozatára hivatkozva. A szóvivő szerint lehetséges lépésükkel mintegy háromezer munkahely kerül veszélybe.
A fafeldolgozó cég most 2670 személyt foglalkoztat Romániában, év végére számuk meghaladhatja a háromezret.
A Schweighofer szóvivője kitért az új erdészeti törvényből megjelent részletekreis. A jogszabály egyik cikkelye kimondja: egy társaság bizonyos fafajta csupán 30 százalékát dolgozhatja fel. Mint a szóvivő mondta, az új jogszabály hatása nem mérhető fel, de lehetséges, hogy egyes munkapontok bezárnak.
A hírügynökség szerint a bécsi székhelyű társaság már előző év őszén írásban figyelmeztette Victor Ponta miniszterelnököt a tömeges elbocsátás lehetőségéről. Az Agerpres szerint a társaság vezérigazgatója, Gerald Schweighofer május 10-én a nemzetbiztonsági tanácshoz intézett levelében jelezte, „amennyiben ez a rendelkezés életbe lép, arra kényszeríthet, hogy elbocsássuk alkalmazottjainkat”.
Különben Klaus Johannis államfő felvetésére reagálva – miszerint az illegális fakitermelés kérdését a legfelső védelmi tanácsban is megvitatják – a Holzindustrie Schweighofer osztrák cégcsoport a testületnek címzett nyílt levelében üdvözölte az elnöki javaslatot.
A vállalat a testület tudomására hozta az új erdőtörvénnyel kapcsolatos kifogásait, ismertetve azt is, hogy annak módosításai kereskedelmi egyezmények, nemzetközi beruházások, valamint az európai versenyjog megsértéséhez vezethetnek. Egy nemzetközi egyezményekbe és jogszabályokba ütköző törvénykezés világszerte megkérdőjelezheti a befektetők körében Románia versenyképességét – olvasható az osztrák vállalat honlapján közzétett tájékoztatóban. Leszögezik ugyanakkor, a Holzindustrie Schweighofer csoport soha nem fenyegette meg a román kormányt nemzetközi jogi eljárás kezdeményezésével, de kész megvédeni azon jogát, hogy részt vegyen az ország gazdasági életében. Ha a kormány és különösen a nemzetbiztonsági tanács nem tartja időszerűnek vagy nem győzi meg a parlamentet arról, hogy kiiktassa az új erdészeti törvényből a nemzetközi egyezményeket és európai versenyjogot sértő előírásokat, az ágazatban tevékenykedő külföldi befektetőknek nem marad más választásuk, mint az igazságszolgáltatáshoz fordulni – áll az osztrák fafeldolgozó korábbi közleményében.
A kormányfő ellenőrző testülete a múlt hét végén tájékoztatott, hogy számos rendellenességet azonosítottak a máramarosi erdészeti igazgatóságnál, és ezekben az osztrák fafeldolgozó is érintett. Az állami kezelésben lévő erdőterület kitermelésére vonatkozó dokumentum szerint a társaság négy év alatt több mint 126 ezer köbméter lábon álló fát termelt ki, bár az adásvételi szerződés szerint 200 ezer köbmétert kellett volna begyűjtenie – ennek okán a Romsilva bevételei 2,1 millió lejjel csökkentek.