Elutasítják a zászlótörvényt

2015. május 16., szombat, Belföld

„Mivel a törvény kitétele szerint két közigazgatási egységnek nem lehet ugyanaz a zászlója, megállapítható, hogy a törvény nem vonatkozik a székely zászlóra” – áll az Erdélyi Magyar Néppárt Országos Elnökségének tegnapi közleményében. A zászlótörvény kapcsán a Székely Nemzeti Tanács is határozottan állást foglalt, levélben kérve Klaus Johannis államfőt, hogy küldje vissza a parlamentbe a szerdán elfogadott törvényt.

A Néppárt közleménye szerint a zászlótörvény nem oldja meg a zászlókérdést, és azért is felháborító, mert az RMDSZ képviselői úgy harangozták be, hogy ez a jogszabály lehetővé teszi a székely zászló használatát. A Néppárt már a tervezet benyújtásakor azon az állásponton volt, hogy felesleges túlszabályozni a kérdést, ugyanis a nemzeti közösségek szimbólumainak szabad használata az emberi jogokból levezethető alapvető közösségi jog, és ezt jelenleg nem tiltja semmilyen jogszabály, akik pedig akadályozzák, azok törvényellenesen teszik azt. A születendő jogszabály pedig, mely a közigazgatási egységek szimbólumairól beszél, csak korlátozó lehet a székely zászló használata szempontjából. Azt állítják, bebizonyosodott, hogy az elfogadott jogszabály gyakorlatilag ellehetetleníti a székely zászló használatát, immár lesz törvényes hivatkozási alap a hatósági zaklatásokhoz.
A zászlótörvényre reagálva a Székely Nemzeti Tanács levélben kérte Klaus Johannist, ne hirdesse ki azt. Az ombudsmantól azt várja el, hogy kérje az elfogadott jogszabály alkotmánybírósági felülvizsgálatát. A magyar kormányt pedig arra kérte, hogy a két ország közötti alapszerződés értelmében tegyen lépéseket a székely szimbólumok védelméért. Az SZNT hivatalos álláspontja szerint a zászlótörvényt nem azzal a céllal fogadták el, hogy a székely zászlónak a román zászlóval egyenlő használatát tegye lehetővé, hanem éppen korlátozni próbálták általa egy nép szimbólumának szabad használatát. A megfogalmazók úgy vélik, a jogszabály ellentmond a Románia által ratifikált Helyi Autonómia Európai Chartájának, és Románia alkotmányát is sérti. Az SZNT tegnapi közlemé­nyében bejelenti: tájékoztatták az Euró­pa Tanács illetékeseit, valamint a buka­resti nagykövetségeket arról, hogy Ro­má­nia ismét megsérteni készül az Euró­pa Tanács dokumentumait, és felkérték a Velencei Bizottságot, hogy véleményezze a jogszabályt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 214
szavazógép
2015-05-16: Világfigyelő - :

A magyar példa

Ha a Moldovai Köztársaság úgy tesz, mint Magyarország, talán nem eszik meg a Nagy Testvérek.
Az Európai Unióhoz való közeledést célzó, a moldovai közbeszédben és médiában európai integrációnak nevezett nagyon fontos folyamat (bár az igazi európai integrációra azután kerül majd sor, hogy a moldovai állam csatlakozott az EU-hoz) közepette Moldova Köztársaságnak mind a 28 tagállamhoz közelednie kell, de különösen azokat a tapasztalatokat kell átvennie, melyek hasznára lehetnek.
2015-05-16: Belföld - :

Elítélték, majd lemondott a kormányfőhelyettes

Lemondott a közigazgatási és regionális fejlesztési minisztérium éléről Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (SZDP) ügyvezető elnöke, akit a legfelsőbb bíróság felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt.