Változásra, lehetőleg jobbra áhítozik mindig az újfalusi ember, s ha valami szép, valami felemelő történik, nem kis lokálpatriotizmussal emlegeti: ezt is fel lehetne jegyezni valahova! Ezért várják az olvasni szeretők mindig a településről szóló írásokat s a Háromszék Vármegye Könyvkiadó beígért mikóújfalusi kötetét. Ha minden a rendjén megy – jegyeztük a hírt –, falunapkor két könyv is megjelenik: a település múltjáról-jelenéről és jubiláló zenekaráról.
Kővilág Oltfejben
Ujjukon számolják, hogy tíz kőbánya mélyedése ásítozik a Nagy-Murgótól fel a Piliske lábáig, miközben az is meglepő, hogy az újfalusi ember tudja a legszebben megsimogatni a követ, a kősziklát, miként a kemencében sült kenyeret, mert kenyér volt a kő ősapáiknak is, ma is az seregnyi embernek.
Mikóújfaluban új hajtást is hozott a terméskő. Benn, az Olt teraszán, ahol falunapok idején szünet nélküli a fúvósmuzsika, látogatásunkkor másfajta zene szólt: kolozsvári rendszámú teherkocsi rakodott, többtonnás pattintott és fűrészelt térkővel terhelték a helybeli Prester Kft. munkásai. Most nem a közismert Hável Sándor kőbányamérnök osztogatta a parancsot, hanem fia, Hável Botond, ki maga is végzett mérnök s tulajdonosa-vezetője a település egyik legnagyobb magán kőfeldolgozó és -megmunkáló ipari egységének.
Féltucatot meghaladja már Újfaluban a családi udvarokon működő magán kőfaragó vállalkozások száma, vasszerszámtól és kalapácstól kérges kezek készítik a szegély- és alapköveket, tér- és sírköveket, legtöbbje azt a tapasztalatot hasznosítja, amit maga vagy elődei szereztek a környék kőbányáiban. Az egykor itt letelepedett olasz mesterek gyakorlatára is támaszkodó kőfaragást a letűnt rendszer mamutvállalatai váltották fel, miként a most is működő világhírű Strabag, de az emberek számára ismét reménytelibbnek tűnnek a biztonságérzetet adó családi vállalkozások.
Hatalmas vörös és szürke andezitféleségek és bazalttömbök várnak sorukra a Hável cég udvarán, nemesre faragva-fűrészelve és idomítva kerülnek innen a legkülönbözőbb megrendelőkhöz. A tágas munkacsarnokban olasz gyártmányú erőgép fűrészeli a térköveket, emlékművekre illő méretes darabokat. Megnövekedett a cég, s a terjeszkedésre alkalmas szomszéd telket is megvásárolták. A fiatal Hável szavaiból kitetszett, a cégnek nincs szüksége reklámra, mi azonban elmondhatjuk, hogy talán nincs olyan kőáru, amit itt ne tudnának előállítani, termékeik kiválóak. Példaként a sepsiszentgyörgyi zsidó temetőben álló holokauszt-emlékmű említhető.
Egyébként az Oltfej épületkő-tartalékai gyakorlatilag kimeríthetetlenek. Vendégfogadónk újságolta, hogy a jelenleg Somer-bánya nevet viselő közeli kőfejtőben végzett kutatófúrások negyven méter mélységben bazaltréteget találtak. Geológus szemüvegen keresztül nézve ezt, megszületik a következtetés: a Dél-Hargita sorozatos lávakitöréseinek nemcsak andezit-, hanem másfajta magmából keletkezett kőzetei is vannak, ilyen az itteni bazalt, s örvendetes hír, hogy ezt megtalálták a Botos-bányában is. Ez a sötét színű kőzet a Murgó- és Lüget-tető lávakürtő egy régebbi kitörésének terméke.
Emlékművek, ünnepségek
Az újfalusi kőiparnak van számos olyan tehetséges veteránja is, aki igényes emlékműveket tervez, készít. Keresztes Zoltán mérnököt sajnos nem találtuk munkatelepén, de Nyáguly Vilmos polgármester elmondta, hogy a két évtizedes jubileumára készülő Nagykürt–95 helybeli fúvószenekar emlékművét Keresztes mérnöktől rendelték meg, az ő munkája a település millenniumi emlékműve, Urszuly Sámuel pedig a domborművek szakértője, keze munkája az iskola homlokfalán látható Fejér Ákos-relief.
A fúvószenekar jubileumi ünnepségét a Szent István-napi templombúcsút követően, augusztus 20-án tartják, ekkor köszöntik az idős zenekari tagokat és felszentelik a Fúvósok emlékművét. Remélhetőleg egy emlékfüzet is megjelenik, amelynek összeállítására Nagy Sándor, a helybeli Fejér Ákos-iskola történelem szakos tanára-igazgatója vállalkozott. A templombúcsús és fúvósünnep estéjén emlékkoncertet ad a jubiláló zenekar. Ezt követően, augusztus 22–23-án tartják a Mikóújfalusi Napokat. Ennek második napjára tűzték ki a helybeli hagyományos fúvóstalálkozót, amikor bemutatják a Fúvós-füzetet is.
Bár itt is csökken a lakosság lélekszáma, Mikóújfalu a változó időkben is élő közösség. A fiatalság a bejegyzés alatt álló IKÚ (Ifjúsági Klub Újfaluért) egyesületbe tömörült – tájékoztatott vezetőjük, Demeter Norbert. Utóbbi művelődési rendezvényünk sikeres volt, mondta. Faluról jöttem címmel természetfotó-pályázatot hirdettek, amelyre más települések fotósai is képekkel jelentkeztek, s azokat egyedi módon mutatták be. Örvendetes, hogy sokasodik a fiatal fotósok tábora, akik lencsevégre kapják az élet pillanatnyi mozzanatait – jegyezte meg Nyáguly Vilmos zsűritag –, s a szalmabálákból improvizált fotófal a szervezőket dicséri.
Ha áldást hoz a podzol
Ott, ahol Laczkó Bálint nyugalmazott mérnök a Temető utcában lakik, valamikor erdők terültek el. Az élettér növelésével visszaszorított erdőtakaró alatti szürke, humuszban szegényebb podzol talajon kell gyümölcsös- és zöldségeskertet kialakítania a helybeli embernek. De nincs olyan zöldségpalánta, amit ezen a talajon ne tudna termeszteni Laczkó Bálint, a kísérletezés megszállottja, aki szűkös telkének minden talpalatnyi területét kihasználja. Ha az almafáján nem termett alma, ágait levágta, s rajta pillepalackokban virít az egyébként kényes fűszernövényként elkönyvelt tárkony.
Laczkó udvarán-kertjében beindította az aquapónia nevű, vidékünkön majdnem ismeretlen, de világszerte már elismert, különleges növénytermesztési módszert, mely a haltenyésztés és a növények közötti szoros kapcsolaton alapszik, s kimondottan biotermék nyerhető vele. Ez alkalommal újabb meglepetéssel szolgált vendégfogadónk, aki beleásta magát a levendulatermesztés rejtélyeibe, s első eredményei alapján kimondhatja, hogy Mikóújfalu mikroklimatikus körülményei is alkalmasak e többhasznú növény termesztésére.
A növénynek sok faja és hibridfaja ismert. Őshonos Európában – tudtuk meg, s az 1700-as években került Magyarországra. Kerti dísznövény, de felhasználják fűszerként, gyógyteaként, és a belőle kivont illóolajnak fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatása van, számos kozmetikai termék fontos kelléke. Laczkó mérnök kezdeményező kísérlete felette hasznosnak bizonyul, s olyan vélemény is elhangzott, hogy idővel a parlagon hagyott területek értékesítésének a levendulatermesztés is lehet egyfajta megoldása, ugyanis a félcserjefajta növény élettartama hosszú, 30 és 50 év között váltakozik. Menekülnek tőle az ízeltlábúak, elűzte innen a hangyákat – mondta Laczkó mérnök. Állítólag nem eszi meg a szarvas, a vaddisznó is elkerüli illata miatt. Piaca is lenne bizonyára. Újfalu csak 650 méter fölött fekszik, de a levendula állítólag 1700 méter magasságig megterem!
Integrált program a közgondokra
Nem nehéz ilyen program beindítása, ha minden összetevőjére van már kész terv. A halaszthatatlan gondokban azonban nincs sürgősségi sorrend, mert az infrastruktúrát be kellene fejezni – hangsúlyozta Nyáguly Vilmos polgármester.
Az elmúlt években úgy-ahogy megoldódott az ivóvízhiány, most ki kell cserélni a vízhálózat fővezetékét, amit éppen fél évszázaddal ezelőtt fektettek le – részletezte. Ezzel egy időben növelik a tárolási lehetőséget legalább 300 köbméter erejéig. Összeköttetik a csereúti tárolót a felszegivel, s így olyan rendszer születik, hogy a túlfolyón csak akkor távozik felesleges ivóvíz, ha lényegesen csökken a fogyasztás. Brassóban felújíttatják azt a régebbi civil programot, amely a mellékutcák-utak burkolatának korszerűsítését célozza meg, és újraszámíttatják a költségvetést. A harmadik összetevő az orvosi rendelők felújítása és korszerűsítése. A háromrészes program összértéke eléri a 2,5 millió lejt – sorolja a községvezető.
Mikóújfaluban is elérkezett az idő, hogy topográfusok térképen rögzítsék a szántó- és kaszálóparcellák helyzetét, amelynek határidejét jövő év január elsejéig írja elő a törvény. A polgármester elmondta, hogy biztosan lesznek itt is viták és csetepaték, mint más településeken, de állanak elébe. A mérési munkálatokra a Dalpi Kft.-t kérték fel. A felmérés hektáronként 50 lej, ezt a tulajdonosnak kell kifizetnie, de tartalmazza a birtoklevél árát is.
Nem kis gond Újfaluban, hogy leépül a postahivatal, fiókká szűkítették, s az önkormányzat kezdeményezte, hogy állítsanak fel egy helybeli bankautomatát.
Hazafelé bepillantottunk a település déli kijáratánál közel egy esztendeje működő Mikóújfalusi csárdába. A korszerű vendégfogadó, kihasználva földrajzi helyzetét, nemcsak a kényelmes elszállásolást biztosítja a Székelyföld szíve felé irányuló átutazó vendégforgalom számára, hanem változatos menüvel is szolgál: Mikóújfalusi tál, vaddisznópörkölt puliszkával és áfonyadzsemmel, de a marhapofát, s a huruttal savanyított gyergyói örmény füllevest is.