Ismét ellátogat az oroszlánbarlangba Orbán Viktor magyar miniszterelnök, az Európa Parlament plenáris ülése tegnap délután a magyarországi helyzetet vitatta meg. Orbán már az ülés előtt elárulta, miről fog beszélni: azt szeretné, ha a tagállamok maguk dönthetnének arról, befogadják-e az EU-n kívüli bevándorlókat, illetve a halálbüntetést is tagállami hatáskörbe utalnák vissza – szerinte a kérdés felvetése amúgy a szólásszabadság körében értelmezendő.
Baloldali össztűz
Az ülés romániai idő szerint negyed hétkor kezdődött, elsőként az Európai Tanács képviseletében Kalanina-Lukasevica szólalt fel, aki elmondta, reagálni kell az alapjogok sérelmére az EU-ban minden szakterületen, de azt is, hogy a soros elnökség hálás a magyar kormánynak, hogy ez alkalommal tiszteletét tette Strasbourgban. Frans Timmermans, a tanács szociáldemokrata alelnöke szerint Orbán Viktor újra bevezetné a halálbüntetést, ez pedig szembemegy az EU jogrendjével. Szólt az általa manipulatívnak és félrevezetőnek minősített nemzeti konzultációról, mondván, a budapesti kormány arra játszik, hogy a bevándorlókban a munkahelyek elvesztésének veszélyeztetőit lássák az emberek. Az Európai Néppárt nevében Manfred Weber (német kereszténydemokrata) kapott szót, aki megköszönte Orbán Viktornak, hogy megjelent. Felhozta, hogy ők a szabálytalan román választásokról akartak vitázni eredetileg, nem Magyarországról, de ezt a baloldal lesöpörte. A halálbüntetéssel kapcsolatban azt mondta, nem támogatja az újbóli bevezetést, de szerinte ilyen terv Magyarországon sincs. A bevándorlási konzultációval kapcsolatban pedig üdvözölte, hogy megkérdezik az embereket, de a kérdések megfogalmazása szerinte a Néppártnak nem megfelelő, nagy gyújtóerejük van. A kérdések tartalmáról azonban, mint fogalmaz, beszélni kell. A szociáldemokrata vezető, Gianni Pittella a liberális demokrácia vívmányait féltette, szerinte szimpátia illeti a magyar népet, az olaszokban egyértelmű ez az érzés, de nem lehet ez az ország játékszere az együttélési szabályok megsértésének.
Helye van a vitának
Timothy Kirkhope vette át a szót a brit Konzervatív Párt nevében, szerinte az EP viták színhelye, a jogállamiság viszont olyan mély kérdés, amelyhez nem méltó az adok-kapok forma. A liberális frakció nevében felszólaló Sophia in’t Veld kifejtette, az EU-ban nincs helye a halálbüntetésnek. Kritizálta a Néppártot, hogy Orbán Viktor mellé áll. Marie-Christine Vergiat, az Egységes Európai Baloldal képviseletében arról beszélt, nem teljesen egységes a törvényi szabályozás az EU-ban a halálbüntetéssel kapcsolatban, a Zöldek társelnöke, Rebecca Harms azt tudakolta Orbán Viktortól, tényleg bevezetné-e a halálbüntetést. A Szabadság és Demokrácia Európáját képviselő Laura Ferrara a felmerültek mellett az alkotmánybíróság és az igazságszolgáltatás függetlenségéért is aggódott. A függetlenek nevében felszólaló Balczó Zoltán (Jobbik, az EP-ben független) azt hangsúlyozta, az EP nem tartja tiszteletben saját alapértékeit, a párbeszéd lehetőségét és a szuverenitást, elvitatják Magyarország jogát, hogy bármiről diskurzust folytasson.
Jog a döntéshez
Ezt követően kapott szót Orbán Viktor, aki elmondta, azért utazott Strasbourgba, mert Magyarországról van szó, számára parancsoló kötelesség ilyenkor felszólalni. Azt szeretnénk, ha Európa az európaiaké, Magyarország a magyaroké maradna – hangoztatta. Szerinte felül kellene vizsgálni a jelenleg érvényes egyezményeket, és a bevándorlást illetően vissza kell adni a döntési jogot az EU-tagállamoknak, rájuk kell bízni, hogy akarnak-e bevándorlókat. „Nem tudunk munkát adni a bevándorlóknak” – szögezte le a magyar álláspontot. Azt javasolta, hogy az európai politikusok tegyenek különbséget az üldözöttek és a jobb életszínvonal reményében érkezők között. Magyarországon nincs konzultáció halálbüntetésről, ezt félreértik egyesek – hangsúlyozta Orbán, aki kitartott amellett, hogy a halálbüntetésről beszélni kell. Az EU egyezményei nincsenek kőtáblába vésve, nem istenek hozták, meg lehet változtatni őket, Magyarország kiáll a szabad véleménynyilvánítás eszméje mellett – mondotta.
Orbán provokál
Az egyezmények valóban nem isteni kinyilatkoztatások, de létezik olyan isteni parancs, hogy ne ölj – válaszolta Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke Orbán Viktornak. A vitában Guy Verhofstadt, az EP liberális frakciójának vezetője azt mondta, hogy Orbán Viktor továbbra is provokatív kijelentéseket tesz. A belga politikus a bevándorlási kérdőívvel, illetve a halálbüntetéssel kapcsolatos témák említésén túl egyebek közt Putyin-barát külpolitikával is vádolta a magyar kormányfőt. A bevándorlást illetően emlékeztetett arra, hogy 1956-ban Nyugaton nagy szeretettel fogadták be a magyar menekülteket.
Magyar igen, magyar nem
Sógor Csaba (Néppárt) tényekre alapozott vitát követelt, nem szeretné, ha ezt elfelejtenék, nem szabad szégyenpadra ültetni egyetlen országot sem. Kifejtette, hárommillióan elmentek Romániából, és csakúgy, mint Szlovákiában, anyanyelvük miatt büntetnek embereket, mégsem erről a két országról van itt szó. Gál Kinga, a Fidesz EP-képviselője hangsúlyozta: a bevándorlással kapcsolatos magyar nemzeti konzultációs kérdőív megfogalmazásai – minden finomítás nélkül – olyanok, ahogyan az aggodalmak az emberekben megfogalmazódnak. Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője összetépett egy papírlapot, amelyről azt mondta, hogy a bevándorlással kapcsolatos nemzeti konzultációs kérdőív. Ujhelyi úgy fogalmazott, hogy a konzultáció valójában a „goebbelsi tudatmódosítás” eszköze. Jávor Benedek, a PM zöldpárti EP-képviselője arról beszélt, hogy Orbán Viktor egyre inkább hasonul a Jobbikhoz, amelynek a vitorlájából a hivatalos magyarázat szerint ki akarja fogni a szelet.
Nem vált be a kényszerszabály
A frakciófelszólalások után ismét Orbán Viktor kapott szót, elmondta, sohasem merne olyan hangon beszélni más országokról, mint ahogy most Magyarországról beszéltek. Nem szeretné szánalmas vircsafttá alakítani ugyanakkor a vitát, hisz előfordult már, hogy megvonták volna az EU-s pénzeket Magyarországtól. Elmondta, a liberális társadalomszervezés megbukott, ez vezetett a 2008-as válsághoz. Az autokratázásra úgy reagált, háromszor veszített és háromszor nyert választást, mindenkit megnyugtatott, lesz még ilyen. Verhofstadtnak címezve felolvasta az egyik konzultációs kérdést, ami arra vonatkozott, hogy az EU arra kényszerítette Magyarországot, változtasson a bevándorlási szabályokon. Szerinte nem jött be az új szabály, ezért Magyarországnak meg kell védenie magát. Befejezésül üdvözölte az élénk párbeszédet.
A strasbourgi vita a frakcióvezetők felszólalásával zárult, de jelentős új gondolat már nem hangzott el. AZ EP júniusban szavaz egy, a mostani vitához kapcsolódó állásfoglalásról.