Kártyavárként dőlt össze tegnap az egészségügy informatikai rendszere, az orvosok több időt töltöttek a számítógépek billentyűzetének pötyögtetésével, mint vizsgálattal, és mégsem tudtak receptet írni, küldőpapírt kiállítani. A helyzet súlyosságát Ghiţă Drăgoiu, a Kovászna Megyei Egészségbiztosító Pénztár elnöke is elismerte, aki lapunknak azt mondta, a jelenség nem csak helyi jellegű, országszerte gond volt tegnap a rendszerrel.
Az elektronikus kártyák május 1-jétől történt bevezetése óta teljes káosz uralkodik a pácienseknek nyújtott szolgáltatások nyilvántartása terén, bár a cél az volt, hogy pontosabban lehessen követni a vizsgálatok és a gyógyszerfelírás útját, egyelőre a fonákjára sült el, mert akadozik a kártyaolvasás, a biztosítottak egy része még nem kapta kézhez a digitális igazolványt, vagy elfelejti magával vinni, amikor orvoshoz megy. Az elektronikus kártya használata kötelező is, nem is, de tegnap nemcsak ez a felemás szabályozás akadáyozta az ellátást, hanem az egységes informatikai rendszer többórás leállása miatt is teljes volt a zűrzavar. Az orvosok csak akkor kapják meg a biztosított személyeknek nyújtott szolgáltatások ellenértékét az egészségügyi pénztártól, ha annak nyoma van a digitális nyilvántartásban, ha ellenben a rendszer nem működik, dolgozhatnak ingyen, a beteg pedig saját zsebéből fizetheti ki a drága gyógyszereket, szakvizsgálatokat.
A tegnapi helyzetről dr. Antal Álmos, a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház orvos igazgatója lapunknak azt mondta, az informatikai program leállása miatt a járóbeteg-rendelőkben nem lehetett érdemi orvosi munkát végezni, és megismételte korábbi álláspontját, miszerint az elektronikus kártya használata nehezíti és lassítja az ellátást, bevezetése több rosszat hozott, mint jót.