Megőrizhető a brit uniós tagság

2015. május 30., szombat, Világfigyelő

Közös akarattal meg lehet őrizni Nagy-Britannia tagságát az Európai Unióban – mondta a német kancellár tegnap Berlinben a brit kormányfővel folytatott megbeszélése után.
 

„Európa sokszor bizonyította már, hogy ahol akarat van, ott út is van” – hangsúlyozta Angela Merkel a David Cameronnal közösen tartott sajtótájékoztatón, hozzátéve, hogy a brit miniszterelnökkel „a hazája várakozásairól és igényeiről folytatott tárgyalás konstruktív, termékeny és a baráti volt”. Az EU-nak reagálnia kell, ha egy tagállam változást szeretne – tette hozzá a kancellár, kiemelve, hogy Németország építő hozzáállással vesz részt a folyamatban, brit kollegájával pedig megállapodtak abban, hogy szorosan együttműködnek az ügyben.
Angela Merkel elmondta, nem teljesen lehetetlen, hogy akár az EU működéséről szóló szerződést is módosítják a brit uniós tagság megtartásáért. A munkaerő szabad áramlásának elvével összefüggő brit aggodalmakkal kapcsolatban hangsúlyozta, hogy „az EU nem szociális unió”, és Németországnak is fűződhet érdeke a vonatkozó szabályozás átalakításához. Ugyanakkor először a tartalomról kell megállapodni, és csak azután lehet szó arról, hogy szerződésmódosítással vagy más jogi megoldással kell formába önteni a megállapodás tartalmát – fűzte hozzá a kancellár. Kiemelte, hogy a német álláspont szerint a munkaerő szabad áramlásának elvét nem szabad megkérdőjelezni, de a szociális ellátórendszer juttatásaival való visszaélés lehetőségének kiküszöbölésére sor kerülhet intézkedésekre. Ehhez azonban meg kell várni, hogy milyen döntéseket hoz az Európai Bíróság a témával kapcsolatos ügyekben – mondta a német kancellár.
David Cameron hangsúlyozta, hogy az EU-nak és Nagy-Britanniának is az a legjobb, ha az ország a közösség tagja marad, de tekintettel kell lenni a brit lakosság aggodalmaira. Az aggodalmak eloszlatásához, a brit uniós tagság megtartásához reformokat kell végrehajtani – mondta a brit miniszterelnök, kiemelve, hogy az EU-nak „a hálózatok rugalmasságára van szüksége, és nem a tömbök ridegségére”. Hozzá­tette: egyetért a kancellárral abban, hogy előbb a változtatások tartalmáról kell megállapodni, és utána kerülhet napirendre a forma kérdése. „Szá­momra azonban egyértelmű, hogy a tartalom változtatásokat igényel az uniós szerződésekben” – mondta David Cameron.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1238
szavazógép
2015-05-30: Világfigyelő - :

Orbán: A kormányzás kulcsa a figyelem

Az elmúlt öt évben a kormányzás kulcsszava az erő volt, mostantól azonban a figyelem lesz – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Budapesten a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány által szervezett, Ötéves a kormány című konferencián, amelyen arról is beszélt: új szakaszt kell nyitni, és a polgári életminőség megteremtésére kell fektetni a hangsúlyt.
 
2015-05-30: Világfigyelő - :

Görögország kiléphet az euróövezetből

A görög kormány derűlátó nyilatkozatai nem egészen indokoltak az adósságválság kezeléséről szóló tárgyalásokról – mondta a német pénzügyminiszter tegnap Drezdá­ban a G7 csoport pénzügyi vezetőinek találkozója után. Wolfgang Schäuble megjegyezte: „Az Athénból érkező pozitív hírek még nem tükrözik teljes mértékben az athéni kormány és a hitelezők tárgyalásainak állását.”