Kihirdette Klaus Johannis államfő tegnap a gyermeknevelési pótlék megkétszerezéséről szóló törvénymódosítást, amelyet az ellenzék kezdeményezett. A parlament május 20-án szavazta meg, hogy a gyermeknevelési pótlék 42 lejről a duplájára, 84 lejre emelkedjen.
A javaslat elfogadása meglepetést okozott, miután Victor Ponta miniszterelnök – bár bejelentette, a kormány és a Szociáldemokrata Párt (SZDP) támogatja a családi pótlék emelését – kifogásolta, hogy a kezdeményező Nemzeti Liberális Párt (NLP) nem jelölte meg, milyen forrásból fedezzék a juttatás emelését, hiszen az intézkedés megközelítőleg évi 1,8 milliárd lejes megterhelést jelent a büdzsének.
Ezt követően Ludovic Orban, az alsóház liberális frakciójának vezetője közzétett egy táblázatot, amely kimutatja a szavazáskor adott voksok megoszlási arányát, rámutatva, hogy az SZDP részéről csak 5 igen voksot adtak le, Victor Ponta kormányfő, az SZDP elnöke és képviselő pedig nem jelenik meg a voksolók listáján.
Később Victor Ponta kijelentette, hogy a családi pótlék egységes értéke nem praktikus, azt a szülők jövedelmének függvényében differenciálni kell. Rámutatott, jobban szerette volna 84 lej fölötti összegre növelni a családi pótlékot a kisjövedelmű családok számára, mintsem megduplázni azt az eleget kereső szülők gyerekei esetében is. Csakhogy Asztalos Csaba, a diszkriminációellenes tanács elnöke és Alina Gorghiu liberális pártvezér is úgy vélte, hogy ez alaptörvénybe ütközik, mert az alkotmánybíróságnak volt egy döntése már 2006-ban, miszerint a gyermeknevelési pótlék alanyi jogon minden kiskorút megillet. Asztalos szerint azonban semmi akadálya, hogy a kormány más intézkedésekkel segítsen a szociálisan hátrányos helyzetű családokon. Rovana Plumb munkaügyi miniszter a múlt héten bejelentette: kikéri a taláros testület álláspontját, mielőtt a kormány döntene a további változtatásokról.