Sok olcsó ruhadarab olyan félhomályos varróüzemekből kerül forgalomba, ahol a varrógépek mellett gyerekek görnyednek. Gyerekek, akik játék és tanulás helyett a mindennapi megélhetésért küzdenek, sőt, sok esetben már a családfenntartás felelősségének súlya nyomja a vállukat.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) legfrissebb számításai szerint világszerte 168 millió gyermekmunkás dolgozik, akik közül 120 millióan 5–14 év közöttiek — hívta fel a figyelmet a szervezet a gyermekmunka elleni világnap (június 12.) kapcsán kiadott közleményében. Az ILO honlapján megjelent tájékoztatás szerint különös figyelmet kell fordítani arra a mintegy 47,5 millió 15–17 éves fiatalra is, akik veszélyes munkakörülmények között dolgoznak, kiemelve a lányok és fiatal nők sebezhetőségét.
Guy Ryder, a genfi székhelyű szervezet vezérigazgatója a közleményben kiemelte: a nemzeti programok kidolgozásakor együtt kell kezelni a gyermekmunkát és a fiatalok tisztes munkalehetőségének hiányát. „A gyermek egész életét meghatározza, hogy be tudja-e fejezni az iskolát, mivel egyedül így biztosítható, hogy elsajátítja a továbbtanuláshoz vagy később a munkavállaláshoz elengedhetetlen alapvető tudást és készségeket” – fejtette ki.
Az ILO a munkaerőpiacon tizenkét éves kor alatt megjelenő minden gyermeket gyerekmunkásként tart számon, ettől 18 éves korig a heti 14 óra feletti munkavállalást tekinti gyermekmunkának, amelyet a fiatal jövőbeli munkaerő-piaci és életesélyei szempontjából károsnak tart. Ezen kiskorúak hetven százaléka a mezőgazdaságban dolgozik, melynek legfőbb oka a szegénység. Az ILO statisztikái szerint az évezred elejétől csökkent a gyermekmunka (akkor még 200 millióról beszéltek), és talán teljesülhet az az 1999-es célkitűzés, mely szerint 2016-ig felszámolják a gyermekmunka legrosszabb formáit (nemzetközi prostitúció, drogkereskedelem). A gyermekmunka főleg a fejlődő országokban mindennapos, itt gyakran már ötéves korukban elhagyják a szülői házat a gyerekek, hogy pénzt keressenek a család számára. A tanulás és játék lehetőségétől megfosztottak alapvető táplálkozási, egészségügyi igényüket sem elégítik ki megfelelően.
A törvényes körülmények között megszervezett, 15 éves kortól lehetséges szünidei diákmunka nem minősül szabálytalan foglalkoztatásnak. A diákmunkásokat nem szabad túlóráztatni, továbbá éjszakai műszakban, veszélyes munkakörökben sem lehet őket alkalmazni. (Forrás: MTI, Origo.hu)