NESZE NEKED, RÉGÉSZET. Amióta hozzáláttak a nagyváradi Szent László téren végzett felújítási munkálatokhoz, sorra kerülnek elő a múlthoz fűződő régészeti leletek. Találtak itt már két titokzatos kutat, több mint háromszáz éves csontvázmaradványokat, kerámiatöredékeket, bonyolult csatornahálózatot és tizenhetedik vagy tizennyolcadik századi útburkolatot egyaránt.
Mircea Mălan, Nagyvárad alpolgármestere az újabb régészeti leletek felbukkanásának apropóján tartott sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy mindig aggódik, amikor régészeti feltárásokat végeznek a téren, mert ezek akadályozzák a felújítási munkálatokat. „Egyeseknek nem volt más dolguk, mint itt meghalni” – fakadt ki az Erdon.ro beszámolója szerint az alpolgármester. A Főtér.ro kommentárja szerint joggal merülhet fel a kérdés, hogy a nagyváradi magyarság számára jelképes régészeti leletek közül mennyit tártak fel valójában, és mennyit hagytak a sürgető határidők miatt végleg betemetni.
BUKAREST, BUDAPEST, EGYRE MEGY. Eltévesztette úti célját a Csatorna-szigetekhez tartozó Jersey sportminisztere, aki Budapestre utazott Bukarest helyett, ahol át kellett volna vennie Romániától a táncvilágbajnokság stafétáját. A francia partoknál fekvő, brit fennhatóság alá tartozó Csatorna-szigetek legnagyobbika, Jersey rendezi ugyanis 2016-ban az idén Romániában tartott táncvilágbajnokságot. Steve Pallett sportminiszter elnézést kért a szervezőktől, és azt mondta: bánja, hogy fölöslegesen elköltött ezer fontot az adófizetők pénzéből. Mint mondta, csak a repülőgép leszállása előtt jött rá a baklövésre. A repülőjegyet a Jersey-i kormány oktatási, sportügyi és kulturális minisztériumának egyik alkalmazottja foglalta le, egy minisztériumi szóvivő szerint „emberi tévedés” történt. (Hotnews)
SZÁZBÓL CSAK HÁROM ROMÁN. A legnagyobb romániai exportőrök százas toplistájában összesen három olyan vállalat található, amely román tőkével működik. A számok elgondolkodtatóak – hívja fel a figyelmet Mihai Daraban. A Román Kereskedelmi és Iparkamara elnöke ismertetése szerint az országban 22 052 cég foglalkozik kivitellel, ám az első ezer bonyolítja az export 82,4 százalékát, arról nem is beszélve, hogy az első öté a forgalom 14,4 százaléka. A közzétett adatok szerint Romániában 118 olyan, 10 és 20 millió euró közötti forgalmat bonyolító cég van, amely 100 százalékban román tőkével rendelkezik, a 20 és 50 millió euró forgalmúak között pedig 389. 76 román cégnek van 20 és 100 millió közötti, és mindössze 55-nek 100 millió euró feletti forgalma. Daraban kifejtette, a román cégeket támogatni kell, és arra biztatni, hogy a banki források mellett másképpen is képesek legyenek finanszírozást szerezni, például a tőkepiacról vagy a külföldi partnerségek révén. (Mediafax)