Átadták a forgalomnak a Csanádpalota–Nagylak határátkelőhelyet, valamint a Nagylak és Pécska között megépült 16 kilométeres, illetve a magyarországi Makó és az országhatár között elkészült 23 kilométeres autópálya-szakaszt. A két pálya ünnepélyes összekapcsolásával Arad és Temesvár az első két romániai város, amely csatlakozik az európai gyorsforgalmi úthálózatba.
A Csanádpalota–Nagylak határátkelőhelyen mindkét irányban négy-négy sávot alakítottak ki a személygépjárműveknek, illetve a teherforgalomnak, valamint két sávot az autóbuszoknak. Két-két mérleget is építettek, és egy több mint száz férőhelyes kamionparkoló is készült.
A szombati ünnepi eseményen Marius Nica, a kormány európai alapokért felelős minisztere történelmi mérföldkőnek nevezte a magyar–román kapcsolatokban a két ország autópálya-összeköttetésének megteremtését. Az autópályák és a határátkelőhely megépítése kézzelfogható bizonyítéka annak, hogy a kormányok képesek együttműködni a két ország közötti kapcsolatok szorosabbra fűzése érdekében – mondta.
Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettes hangsúlyozta: Magyarország számára kiemelt fontosságú a határon átnyúló fejlesztések megvalósítása. A kormány célul tűzte ki, hogy minden autópályát kiépít a határig. Várja az észak-erdélyi autópálya megépülését, hogy Erdély magyarok által nagy számban lakott területein is áthaladjon gyorsforgalmi út. Felhívta a figyelmet: Magyarország uniós támogatásból kilenc utat épített meg a román határig, amelyeket nem lehet megnyitni, mert nem kapcsolódnak romániai utakhoz; ezért felkérte a román felet, gondolja újra elutasító magatartását, és közösen találjanak megoldást: ez a gazdasági, turisztikai, emberi kapcsolatok fejlődését szolgálná.
Victor Ponta mankóra támaszkodva érkezett az avatóünnepségre, de nem mondott beszédet, csak utólag nyilatkozott a sajtónak. „Mától Románia infrastrukturálisan csatlakozott Európához. Idén elkészül az autópálya Lugosig tartó szakasza, jövőre befejezzük a Lugos–Déva szakaszt is” – jelentette ki. Az A1-es legnehezebb, Piteşti–Szeben szakaszára pénteken megkaptuk a jóváhagyást, és első helyen áll az Európai Bizottság által finanszírozott beruházások között – tette hozzá. Kiemelte: pénteken aláírta azt a szerződést, amellyel Románia 12 milliárd eurót kap infrastruktúra-fejlesztésre.
A 39 kilométeres Arad–Nagylak autópályát két szakaszra osztva kezdték építeni 2011 októberében. Átadását eredetileg 2013 májusára tervezték. A 38,9 kilométeres sztráda összesen 337,7 millió lejbe került, szombaton az utolsó tíz kilométert adták át.