MagánvállalkozásSelected Bags: a divatos táskák

2015. július 15., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

A baróti származású, Marosvásárhelyen lakó Antal Hajnal az elmúlt években papírból készített színes táskáiról lett nevezetes. Nem is csoda, hogy hírnévre tett szert, hiszen nem külföldi dizájnerek munkáit koppintja és kínálja tucatáruként, hanem egyedileg tervezett, megkapó, bármilyen női ruhát jól kiegészítő darabokat kínál eladásra. Még csak „kicsiben” dolgozik, de fejlődhet, ha a nemzetközi terjesztést sikerül megoldania. Nem kerget hiú ábrándokat, érdeklődő már akadt...
 

Fóliázott papírból
– Sok lány álmodozik arról, hogy divattal foglalkozzon, de keveseknek adatik meg. Neked miként indult a vállalkozásod?
– A divatszakmával régi a kapcsolatom, hiszen még egészen fiatal koromtól kezdve az egyetemi évek végéig fehérneműmodell voltam (néhanapján ma is vagyok), így valamelyest egyenes út vezetett ahhoz, hogy ezzel próbálkozzam. Amikor ruhaközvetítő céget hoztam létre, akkor tűnt fel, milyen komoly hiány van a kiegészítők terén: sem árban, sem minőségben nem lehet megfelelő terméket kapni. Sokat keresgéltem, amíg rátaláltam a maja fonástechnikára, majd többféle megoldás közül választva, papírból készítettem el az első darabokat. Szépek lettek, de gyenge volt az alapanyag, így a táskák nem voltak időtállóak. Dokumentálódtam, miként lehetne megerősíteni. Rájöttem, ha fóliázom, majd varrom, igen erős, nemcsak ünnepnapokra, hanem mindennapi használtra alkalmas táskákat tudok készíteni. Az első így készült darabokkal ruhás és táskás üzleteket, kozmetikai szalonokat kerestem fel, és ismerőseimen keresztül próbáltam nyitni Bukarest és a moldvai megyék felé is. Kiállításokra is jártam, kerestem a médiaszereplés lehetőségét, de rengeteget segített – és segít a mai napig – a Facebook. A közösségi oldalon sok ismerősöm van, akik a táskákról szóló képeket kedvelték és megosztották, s hamarosan érkezni kezdtek a megrendelések is.
– Kiket sikerül megszólítanod kreációid­dal?
– Elsősorban a harmincas-negyvenes korosztályból kerülnek ki a vásárlóim. Őket nemcsak érdekli a divat, de többet is tudnak áldozni az egyedileg készített kiegészítőkre. Vannak viszont olyan kollekcióim is, amelyek a tinédzserek számára is elérhetővé teszik termékeimet.
– Milyen versenyhelyzettel kell megküzdened?
– Nem vagyok egyedül, még két-három ismertebb tervezőről tudok, aki ilyen árut készít, de nincs nagy harc köztünk. Nem is lehet, hiszen a piac még nem telített, ráadásul próbálunk különbözni egymástól. A technika lehet hasonló, de a kivitelezés mindig más-más. Példaként említhetem: nemsokára elkészülök egy olyan kollek­cióval, amilyen másnak – bátran állíthatom – nem lesz. Különlegessége abban áll, hogy mértani formákra, leginkább rombuszra és háromszögre alapszik. Távolabbi terv, ami egyedi jelleget ad majd a munkáimnak, hogy nemcsak táskában, de ékszerkészítésben is gondolkodom.


Mindent kézzel varrunk rá
– Nem mindennapi tárgyakat készítesz, adódik tehát a kérdés: alkalmazottakat miként sikerült találnod?
– Sokat segítetett édesanyám és a testvérem is, de idővel családon kívülieket is be kellett vonnom a munkába. Olyanokat kerestem, akikben megvan a hajlandóság és nyitottság ahhoz, hogy ne sorozatmunkát végezzenek, hanem jó feladatfelismerők és -megoldók is legyenek. Ahogy megtaláltam őket, az volt a feladatom, hogy fáradtságot nem kímélve, minél hamarabb betanítsam. Bár otthonukban dolgoznak, de nagyon szoros kapcsolatban vagyunk, és minden munkafázist megbeszélünk. Fontos a szoros együttműködés, mert nem akarok gépiesíteni – a csatokat, a zipzárt, de a legapróbb hozzávalót is kézzel varrjuk fel –, mert meggyőződésem, egyediségük, különlegességük is sokat sérülne, ami eladhatóságukat is befolyásolná.


Hogy zöldebb legyen a világ
– Elég jól körülhatárolt réteget szolgálsz ki. Miként lehet továbblépni, illetve miként látod a holnapot?
– Célom, hogy külföldre is eljussanak termékeim. Ott például sokat jelent, hogy kézműves- és lehetőleg környezetkímélő terméket vásároljanak. Táskáim megfelelnek mindkét feltételnek, és ezt próbálom hangsúlyozni is. Például nem zárkózom el attól sem, hogy a táskát a megrendelő által hozott magazinokból és újságokból készítsem el. Ez nekem is jó, hiszen meglehetősen sok papírra van szükség – egy kis táskához negyvennégy darab A4-es méretű lapra, egy nagyobbhoz viszont akár százhúszat is felhasználhatunk! –, de a megrendelőnek is, aki érezheti, ha keveset is, de tett valamit azért, hogy zöldebb legyen a világ holnap. A termékek ismertebbé tételének és a megrendelések fogadásának érdekében színvonalas honlap van készülőben. Remélem, nemzetközi partnerségi kapcsolatokat is kitudok építeni. Már van is egy komoly osztrák érdeklődő, de abban bízom, nem ez lesz az egyetlen. Én derűlátó vagyok: szép, divatos és jó minőségű árut készítünk elérhető áron, arra pedig megvan a kereslet.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1011
szavazógép
2015-07-15: Nyílttér - :

Évadzárás az Osonónál

Az önfenntartó társulatként működő Osonó a 2014–2015-ös évadban bemutatót tartott, és a három műsoron lévő előadást 112 alkalommal játszotta két kontinens 11 országának 62 településén mintegy 7000 néző számára. A színházműhely 22 színházpedagógiai foglalkozást és 67 közönségtalálkozót szervezett, két marokkói fesztiválon képviselte Romániát, három díjat kapott.
2015-07-15: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

Gödördíj a hulladéknak (Környezetvédelem)

Jövő év január elsejétől úgynevezett gödördíjat vezetnek be a szemétlerakóknál, amely 80 lej lesz tonnánként. Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter bejelentése szerint ezt év végig duplájára emelik, mert az a cél, hogy az illeték mértéke megfelelően magas legyen annak érdekében, hogy minél kevesebb szemét kerüljön a lerakókba, illetve minél több háztartási hulladékot újrahasznosítsunk.