Vajon mit hallgatnak el?

2015. július 18., szombat, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

A levegőben lógott, és ki is tört a vihar a magas politikában, miután került egy téma, amelyről mindenkinek van mondanivalója. Az adótörvénykönyv módosítása miatt most már dörög, villámlik, fúj és esik minden oldalról: az államfő, a kormányfő, a pénzügyminiszter és a jegybank, a hatalom és az ellenzék, a Világbank és a Valutaalap, a szakértők, elemzők és tanácsadók, a cégvezetők és alkalmazottak forgatják, rágják, magyarázzák, hogy mi lenne jobb rövid és hosszú távon, kinek van igaza a nyilatkozók közül, és főleg kinek milyen érdeke rejtőzhet a háttérben, a szavai mögött?

Mert mindenki a lakosság, a gazdaság érdekeire hivatkozik, de azt már megtanultuk ezen az oldalon, hogy az a leggyanúsabb, aki a leghangosabb. Persze nincs ember, aki ne szeretne alacsonyabb adókat – de ez a leendő jólétünket harsogó hirtelen buzgalom nem éppen bizalomgerjesztő azoktól, akik eddig inkább megvetést, mint aggodalmat mutattak a választók gondjai iránt. Az világos, hogy a jövő évtől törik-szakad, érvényesíteni kívánt adócsökkentések elsősorban a szociáldemokraták választási előkészületei, őket tehát nem lehet komolyan venni – de sajnos, a liberálisokat sem, mert ők is megszavazták azt a törvénytervezet, amit most támadnak. A nemzetközi pénzintézetek nem túl népszerűek errefelé, és miután Magyarország bebizonyította, hogy másképp is lehet eredményt elérni, már nem szentírás a szavuk. A szakmai és a vállalkozói vélemények megosztottak, és az amúgy megfontolt elnök is tévedhet. Mi marad hát, amire támaszkodhatunk?
Talán a saját józan eszünk. Nézzük csak az idei és tavalyi évet, amely a vártnál nagyobb gazdasági fellendülést hozott, legalábbis papíron. De a valóságban? Kevés az új munkahely, alacsonyak a fizetések, a beruházások már csigatempóra lassultak (az idén szégyenletesen rövid autópálya-szakaszok készülnek el, a brassói repülőtér megnyitása ismét a bizonytalan jövőbe tolódott, a kiskirályok kivárnak, a kisvállalkozók nyögnek), az egészségügyi ellátás színvonala csak romlott, az oktatásban botrány botrányt követ. Az állami kifizetések már most rendszeresen késnek, a korrupciós ügyeskedéseknek, pénzlenyúlásoknak se végük, se hosszuk, és még azt sem tudjuk – mert a pénzügyminiszter szemérmesen elhallgatja –, hogy milyen mértékű az adócsalás Romániában. A kormányfő gyáván elbújva, számítógépe mögül személyeskedik (ehhez ért), miközben a szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a tervezett intézkedések elsősorban a fogyasztás, nem a termelés növekedését segítik elő, ez pedig nem szilárd alap a gazdaságnak. Oka lehet annak, hogy az adócsökkentésekkel duplájára növekvő költségvetési hiány hatásairól és következményeiről nem beszélnek nekünk, ezért sejthetjük, hogy olyan ára is lesz a törvénynek – ha tényleg átviszik –, amit senki sem kíván.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1262
szavazógép
2015-07-18: Közélet - Nagy B. Sándor:

Örömzene évről évre (IX. Dzsessz- és Improvizációs Zenei Tábor)

„Látva ezt a sok tehetséges fiatal zenészt, akik itt élnek körülöttünk, és annak tudatában, hogy néhány dicséretes próbálkozást leszámítva nincs dzsesszoktatás Romániában, adta magát az ötlet, hogy szervezzünk  olyan tábort, ahol neves magyarországi mesterektől tanulhatnak az itteni zenészek” – mondta Lázár Prezsmer Endre művelődésszervező az idén kilencedik alkalommal megszervezett Dzsessz- és Improvizációs Zenei Tábor indulásáról.
 
2015-07-18: Közélet - Nagy D. István:

Maszatolás engedéllyel (Kármentő)

Megszokhattuk már, hogy kies országunkban minden egy kissé más, mint a sokat ajnározott és igen vágyott nyugati világban, amint azt is, hogy gyakorlatilag majd’ mindenhol a legyen meg, oszt jól van elv érvényesül. A közérdekű munkálatok, fejlesztések tekintetében ez hatványozottan érvényes, elvégre miért is törné magát bárki is, hogy valóban minőségi végeredményt mutasson fel, amikor a pénzt mindenképp megkapja a felemás, siralmas, a jótállási idő negyedét éppen kihúzóért is?