Zsidók, magyarok, németek a románok szerint

2015. július 31., péntek, Belföld

Romániában a 15 év feletti lakosság kétharmada hallott a holokausztról, többségük pedig a „zsidók németek általi kiirtását” érti alatta – derült ki a romániai Elie Wiesel Nemzeti Holokauszt­kutató Intézet által rendelt közvélemény-kutatásból, amelynek eredményeit tegnap tették közzé. A felmérés elsősorban a zsidókra és a holokausztra vonatkozó kérdéseket tartalmazott, de a magyarok megítéléséről is sok minden kiderült.

A válaszadók kétharmada szerint a holokauszt Németországban történt, 39 százalékuk pedig igaznak tartja, hogy más európai országok is részt vettek benne. Az országos minta magyar nemzetiségű válaszadóinak viszont több mint fele állította azt, hogy nemcsak Németországban volt holokauszt – mutat rá a kutatásjelentés. A válaszadók alig 28 százaléka értett egyet azzal az állítással, hogy Romániában is volt holo­kauszt. Ion Antonescu marsallt, akinek a vezetésével Románia 1940-ben a tengelyhatalmak oldalán lépett be a világháborúba, a megkérdezettek csaknem fele „nagy hazafinak” tekinti, egyharmaduk pedig a háborús bűnösként kivégzett „Kondukátor” rehabilitálását is indokoltnak tartaná. A válaszadók 25 százaléka ért egyet azzal, hogy Antonescut felelősség terheli a zsidók ellen elkövetett bűntényekért, 32 százalékuk viszont elutasítja ezt az állítást.
Az április utolsó napjaiban végzett felmérés a kisebbségek megítélésére is kiterjedt. A több mint ezerfős országos mintában szereplő 930 román nemzetiségű válaszadó mintegy fele semlegesen viszonyult a kisebbségekhez, vagy nem válaszolt a rájuk vonatkozó kérdésekre. A nem semleges válaszadók túlnyomó többsége fenyegetésként (14 százalék) vagy legalábbis „problémaként” (33 százalék) tekint a roma kisebbségre, másfelől a német kisebbséget túlnyomó részük (41 százalék) az országot vagy a térséget gazdagító értéknek tekinti. Kevésbé végletes a magyarok és a zsidók megítélése. A megkérdezett románok 13 százaléka tekinti a magyarokat fenyegetésnek, 19 százaléka problémának, 13 százalékuk szerint pedig a magyarok hozzájárulnak a térség, 5 százalék szerint az ország fejlődéséhez. A zsidókhoz a megkérdezettek csaknem kétharmada semlegesen viszonyult vagy nem mondott róluk véleményt. A nem semleges válaszadók 10 százaléka negatív, míg 25 százaléka pozitív véleménnyel van a zsidóságról.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 715
szavazógép
2015-07-31: Belföld - :

Nyelvi közszolgálat létrehozását javasolják

Hargita és Kovászna megye társulva létrehozhatna egy közszolgálatot, amely a hivatali anyanyelvhasználatot, a kétnyelvű ügyintézést segítené – erről szól a POLITEIA Romániai Magyar Politikatudományi Egyesület közpolitikai javaslata, amelyet nyilvános politikai vitára bocsátanak. A javaslatnak az a célja, hogy előmozdítsa a magyar nyelv használatát a hivatali ügyintézésben és az állampolgárokkal való kapcsolattartásban egy közös, Hargita és Kovászna megyei közszolgáltatás révén. Mint írják, a közszolgálat létrehozása olyan megoldás lenne, amely nem igényel különösebb intézményi, illetve pénzügyi-költségvetési erőfeszítést Hargita és Kovászna megye közigazgatási hatóságai részéről.
2015-07-31: Belföld - :

Hírsaláta

BĂSESCU IS TOLLAT FOG. Elkezdte már írni az emlékiratait tartalmazó kötetet, amelyben elnöki mandátumának tíz évét idézi fel, a könyvet jövő tavaszra szeretné befejezni – közölte Traian Băsescu. Azt mondta, nem fogadja el senki segítségét, mert nem akarja, hogy bárki ismerje a tartalmát, mielőtt befejezi. A könyv 2004-gyel kezdődik, amikor első elnöki mandátumára pályázott jelöltként. Kifejtette: a kötet „százszázalékosan” őszinte lesz, de amit nem lehet elmondani, azt nem fogja leírni.