NEM KELL MÁR IDE OROSZ GÁZ. Az energiaigényes iparágak leépülése miatt jelenleg tizedannyi importgázt sem használunk, mint nyolc évvel korábban. Románia karnyújtásnyira van attól, hogy megvalósítsa az Európai Unió egyik fő stratégiai gazdasági célkitűzését, az orosz gáztól való függetlenedést. Az idei év első négy hónapjában az idehaza elhasznált földgáznak kevesebb mint egy százaléka származott orosz importból.
A behozatal már tavaly is elenyésző mennyiségű volt, mindössze 330 millió köbméter, ám idén tovább csökkent, mintegy 4 százalékkal. 2014-ben Magyarország mintegy 15-ször annyi gázt vásárolt Oroszországtól, mint Románia, 5,33 milliárd köbmétert, míg a német import a románnak több mint a százszorosa volt, 38,7 milliárd köbméter. „Új korszak kezdődik. Oda jutottunk, hogy többet termelünk, mint amennyire a hazai piacnak szüksége van” – nyilatkozta a Ziarul financiar gazdasági napilapnak név nélkül egy gázipari vezető. (Maszol)
DIÁKCSÍNY VOLT. Nem magyarellenes cselekedet, hanem véletlen baleset következményeként rongálódott meg az újszentesi Petőfi-emlékmű – tájékoztat az RMDSZ. A térfigyelő kamerák felvételeinek megtekintése alapján kiderült: a parkban focizó gyermekek véletlenül eltalálták a labdával az emlékművet, így a költő képmását ábrázoló dombormű összetört. Helyreállítása során restaurálják a talapzatot és az emléktáblát is. Az erdélyi és partiumi műemlékek védelme amúgy meglehetősen foghíjas, az önkormányzatok mindössze térfigyelő kamerák és a helyi rendőrség járőrszolgálata révén próbálják megakadályozni a köztéri szobrok meggyalázását, megrongálását, bár ezek a módszerek nemigen bizonyultak hatékonynak. (Krónika)
ERDÉLY MEGMENTHETI A VILÁGOT. Károly brit trónörökös szerint Erdély lehet a kulcs a bolygó megmentéséhez. A BBC Radio 4-nek adott interjúban a herceg kijelentette: a társadalom évszázadokon át a háttérbe kényszerítette a természetet és kizsákmányolja a környezetet, mindent elveszünk, de semmit nem adunk vissza. A természet intenzív kizsákmányolása helyett harmóniában kellene élni vele, akárcsak Erdélyben – vélekedett a herceg. Mesélt erdélyi birtokairól, ahol fenntartható gazdálkodás folyik, a gazdák ma is kézzel kaszálnak, egy vagy két tehenet tartanak, és lovas szekérrel szállítják a tejet. Ezeket az ősi életformákat meg kell őrizni, integrált szemléletet kell alkalmazni, a kisgazda munkája pedig létfontosságú az élelmiszer-biztonság fenntartása szempontjából. Nem kellene hagyni, hogy mindent a nagyvállalatok állítsanak elő – válaszolta a műsorvezető ama felvetésére, hogy ezek a „régimódi” gyakorlatok nem fenntarthatók. A gazdálkodás agrár-ökológiai megközelítése igenis fenntartható, ezért döntött úgy évekkel ezelőtt, hogy erdélyi birtokain ezt az irányt alkalmazza, és bebizonyosodott, hogy ezzel nagyon sok, a hosszú távú fennmaradásunkhoz szükséges dolog őrződik meg – nyilatkozta a herceg. „A biodiverzitást kellene a gazdálkodás középpontjába állítani, és meg kell őrizni a változatos környezetet az unokáknak is. Nem szabad úgy gondolni a természetre, ami tőlünk külön, valahol létezik, és amit mi használunk, kizsákmányolunk”. (Főtér.ro)