SzimulátorsportSzentLiga: ez több, mint játék!

2015. augusztus 10., hétfő, Sport

Van, akinek nem elég, ha a televízióban látja a Forma–1-et, és ha már nem is adódik alkalma a királykategóriában versenyezni, úgy dönt, az online világban lesz a versenypálya királya. A szimulátoros Forma–1 lehetőséget biztosít, hogy saját magad tervezd meg a versenyautódat. Persze, senki ne gondolja, hogy a szimulátoros autóvezetés olyan könnyű. Bizony itt is minden héten sokat kell gyakorolni, meg kell találni a megfelelő beállításokat, tudni, hogy mikor kell fékezni és kigyorsítani, egyszóval ismerni kell a száguldó cirkusz csínját-bínját. Sepsiszentgyörgyön egypár lelkes ember ezelőtt kilenc évvel úgy döntött, kipróbálja az online Forma–1 világát, így megalapították a SzentLigát. Az egyik alapító atyával, Nagy-Kopeczky Kálmánnal beszélgettünk a 18. és a 19. idényről, illetve a készülőben lévő sepsiszentgyörgyi pályáról, valamint a világbajnokságról is.

– Milyen volt az elmúlt idény? Izgalomban, gondolom, nem volt hiány.
– Egy idény húsz versenyből áll. Nagyon izgalmas szezont zártunk. Az utolsó négy futamon még négy bajnokesélyes csapatunk volt, majd ahogy fogytak a futamok, úgy hulltak ki az esélyesek is. Az utolsó versenyen két pilóta harcolt a világbajnoki címért. A bajnokesélyesnek egy pontot kellett szereznie az utolsó futamon, így a végére elég nagy különbséget sikerült kiépítenie. Biztosra autózott, így a 18. idény bajnoka Vargyasi Tamás lett. Úgy gondolom, nagyon izgalmas volt, sok küzdelemben lehetett részünk, és azt hiszem, ez a legfontosabb.
– Mikor rajtol a következő idény?
– Szeptember 7-én kezdjük a 19. évadot. Nálunk úgy áll a helyzet, hogy egy év alatt gyakorlatilag két idényt teljesítünk, ami azt jelenti, hogy több mint kilenc éve működik a bajnokság. A 18. szezon tankolásos volt, a következő viszont teli tankos bajnokság lesz, vagyis olyan, mint az igazi Forma–1-ben. Ezeket a szabályokat évről évre változtatjuk, próbáljuk minél izgalmasabbá tenni a versenyeket. A 18. idényben minden csapatnak négy versenyzője lehetett, igaz, hogy csak három gyűjtött pontot a csapatbajnoksághoz. Egy picit megelőztük a valódi Forma–1-et, bővítettünk a csapatokon, de ez csak ebben az idényben volt, és az derült ki, hogy túlzás a négy versenyző. Szeptembertől egy csapat három versenyzővel áll rajthoz, és ebből csak az első két versenyző szerezhet csapatbajnoki pontokat. Hátha majd a Forma–1 példát vesz tőlünk. Tudom, hogy viccesen hangzik, de az autók egyéni számozása hamarabb volt a SzentLigában, majd egyszer csak hallottuk, hogy Bernie Ecclestone bevezette ezt a szabályt, persze, ott teljesen más volt az indíttatása. Mi személyesebbé szerettük volna tenni az autóinkat.
– A SzentLigában is azok a csapatok versenyeznek, mint a Forma–1-ben?
– Nem, egyáltalán. Itt saját elképzelés alapján létrehozott csapatok vannak, minden alakulatnak van egy vezetője, aki próbálja vezetni, és megpróbál jobb versenyzőket odacsábítani. Igazából nem is a jó versenyző számít, hanem a csapat kompaktsága, ezt pedig alátámasztja az idei bajnok, a Point Team is, hiszen nagyon jó az összhang csapaton belül. Az FSR is több éven keresztül bajnok volt, ami nagyban köszönhető a jó csapatmunkának. A beállításokat mi készítjük el, majd teszünk egy kört, és így el tudjuk dönteni, hogy ez maradhat, vagy még tovább kell keresgélni. A megfelelő beállítás megtalálásában a csapattagok nagyon sokat tudják segíteni egymást. Persze olyan is van, hogy kialakultak csapaton kívüli szimpátiák, és ebben az esetben az egyik csapat segíti a ­másikat, amikor szükség van rá. A bajnoki pontversenyben jó, ha valaki még a rivális csapat előtt végez, így az még kevesebb pontot gyűjthet. Ezek a beállítások versenyzési stílustól is függenek, hiszen volt nekem is olyan csapattársam, hogy nem tudtunk ­egymásnak segíteni, mert ami neki jó volt, az nálam nem működött, és fordítva. Szerintem ez a szimulátoros Forma–1 is sok mindenre megtanítja az embert: harcoljon azért, hogy sikert érjen el. Az életben is folyamatosan csatákat vívunk, de nem feltétlenül a győzelem a fontos, hanem a részvétel.
– Az évek során nőtt a SzentLiga csapatainak száma?
– Nem észlelhető nagyobb nö­vekedés. Hárman alapítottuk ezt a bajnokságot, és amikor a legelején elkezdtük, még lehetett használni a szimulátor adta segítségeket, majd évről évre elkezdtük ezeket visszavenni. Ez a szimulátoros Forma–1 jóval bonyolultabb, mint egy egyszerű számítógépes játék. Egy héten keresztül keressük a megfelelő beállításokat, edzünk a versenyre, megtanuljuk a pálya körvonalát: hol milyen kanyar van, hol van az egyenes, mikor kell fékezni. Persze van olyan, hogy az ember csak egy koccanást hall, utána csend, és ott vége a versenynek. Ezt pedig tudni kell elviselni. A SzentLiga stabil tizennyolc versenyzős megmérettetés, amúgy van, amikor huszonketten vesznek részt. Van sok fiatal, aki eljön és kipróbálja, aztán rájön, hogy ez nemcsak egy számítógépes játék, hanem több annál. A csapatszám nagyjából ugyanannyi maradt. Általában az idősebbek a csapatfőnökök, próbálnak a fiatalokon segíteni. Most érzem azt, elértünk oda, hogy lesz egy generációváltás, és a fiatalok átveszik a SzentLiga teljes vezetését. Amúgy nagyon sokat fejlődtünk, rájöttünk, hogy vannak olyan rések vagy olyan versenyszituációk, amelyeket muszáj áthidalni. Érdekes volt, amikor bevezettük az időbüntetéseket, akkor rá két hétre jött a hír, hogy a Forma–1 is élni fog ezzel az újítással. Igyekszünk olyan programokat szervezni, amikor együtt van a csapat: elmegyünk közösen focizni, teniszezni, gokartozni. Pár évvel ezelőtt, amikor eljött Bukarestbe a Renault Forma–1-es csapata, mi is elmentünk megnézni, és kipróbáltuk a reflextesztet, ahol az átlag felett sikerült teljesíteni. Számomra ott vált nyilvánvalóvá, hogy nagyon sokat tud segíteni ez a szimulátorozás. Nemcsak a virtuális világban, hanem a való életben is segítségünkre lehet.
– Ha jól tudom, szeretnétek egy sepsiszentgyörgyi pályát is. Ez mikorra várható?
– Ez a 20. idényre készül el. Ott tartunk, hogy megvan a pálya vonalvezetése, amely 4,8 kilométer. Végigjártuk a pályát, és lemértük egy precíz lézermérővel minden egyes paraméterét: az út szélességét, a kanyarok szögét. Most tartunk ott, hogy egy tervező kollégánk elkezdi az adatokat betáplálni. A Nicolae Iorga utcában van a rajt, és gyakorlatilag a füves részre képzelték el a bokszutcát, majd a rajtot követően a Iorgáról a Grigore Bălan útra fordulnak, és ott végigszáguldanak az utca végéig. A folytatásban elhaladnak a 105-ös tömbház előtt, és ez egy na­gyon izgalmas helynek ígérkezik, mert egészen odáig nagyon gyors a pálya, ott viszont szűk az utca, és jön a technikás rész. Egészen a Tanulók Házáig megyünk ezen a rettenetesen szűk utcán, majd vissza a Kőrösi Csoma Sándorra, onnan pedig elfordulunk a művelődési ház felé, a megyei könyvtár előtt elmegyünk, és visszafordulunk a híd alá, a híd alatt át, és onnan a Sugás Áruház felé kell majd fordulni, azt elhagyva pedig vissza­kanyarodni a Széna utca felé, onnan pedig újra a Nicolae Iorgára. Ami nagyon nehéz, az az épületek ­modellezése, hiszen szeretnénk a jelentősebb épületeket a pálya mellett látni. Ez utcai pályaként szerepel majd a naptárunkban, így kétoldalt betonfalak húzódnak majd, mint Monacóban vagy Szingapúr­ban.
– A SzentLigából az egyik csapat világbajnokságon is szerepel? Miben hasonlít és különbözik a ti bajnokságotoktól?
– Igen, az FSR csapat idén részt vesz egy nemzetközi bajnokságon. A 19. idényünkben Vargyas Tamás, az FSR tagja lett a SzentLiga bajnoka. Az a különbség, hogy egy vb-n a csapatokat meg kell vásárolni, és valamilyen szinten közelebb áll a valós Forma–1-hez, ami az anyagi részét illeti, hiszen rá kell áldozni bizonyos összeget. Nagyon nagy nemzetközi mezőny versenyez egymással, viszont nincsenek nagy különbségek a SzentLigához képest. Vargyas Tamás kezdeményezte idén a nemzetközi porondon a részvételt, ő vásárolt meg egy csapatot, és három versenyzőjükkel beneveztek. Jól szerepelnek az első idényükben, de picit elmaradnak az élmezőnytől.

A 18. idény eredményei: m egyéni pontverseny: 1. Vargyasi Tamás (FSR) 316 pont, Tokos Csaba (Point Team) 302 pont, Albert Sándor (Point Team) 261 pont, Lukács Szabolcs (FSR) 178 pont, Fórizs Tibor (Sepsi Szim Se) 144 pont, Hatházi Vilmos (BlueBird Racing) 163 pont, Jakab Csongor (BlueBird Racing) 81 pont, Györkovács János (BlueBird Racing) 76 pont, Szonga Hunor (Point Team) 69 pont, Sárdi Hunor (Rookie Racing) 68 pont, Nagy-Kopeczky Kálmán (Sepsi Szim Se) 66 pont, Kis-Németh István (FSR) 60 pont, Szabó Huba (Rookie Racing) 49 pont, Incze Arnold (Rookie Racing) 46 pont, Nagy Nándor (Sepsi Szim Se) 8 pont, Nagy-Kopeczky Kristóf (Sepsi Szim Se), László Róbert (Point Team) m csapatverseny: 1. Point Team 632 pont, FSR 554 pont, BlueBird Racing 280 pont, Sepsi Szim Se 218 pont, Rookie Racing 163 pont.
A 19. idény versenynaptára: 1. szeptember 7.: Ausztrália – Melbourne, 2. szeptember 14.: Malajzia – Sepang, 3. szeptember 21.: Bahrein – Shakir, 4. szeptember 28.: Kína – Sanghaj, 5. október 5.: Spanyolország – Barcelona, 6. október 12.: Monaco – Monte-Carlo, 7. október 19.: Kanada – Montreal, 8. október 26.: Törökország – Isztambul, 9. november 2.: Ausztria – Spielberg, 10. november 9.: Anglia – Silverstone, 11. november 16.: Németország – Nürburgring, 12. november 23.: Magyarország – Hungaroring, 13. november 30.: Belgium – Spa-Francorchamps, 14. december 7.: Olaszország – Monza, 15. december 14.: Oroszország – Szocsi, 16. december 21.: Japán – Szuzuka, 17. december 28.: Szingapúr – Yas Marina, 18. január 4.: USA – Indianapolis, 19. január 11.: Mexico – Hermanos Rodriguez, 20. január 18.: Brazília – Interlagos. (miska)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 2
szavazógép
2015-08-10: Sport - Tibodi Ferenc:

Hétvégén indul a megyeifoci-nagyüzem (Labdarúgás)

Szombaton három, míg vasárnap öt mérkőzést rendeznek meg a háromszéki IV. liga első fordulójában, amivel kezdetét veszi a 2015–2016-os megyei labdarúgóidény. Ez lesz a háromszéki labdarúgósportunk felsőházának (MB I. az 1992–1993-as bajnokság végéig, C-divízió 1993–1997 között, D-divízió 1997–2005 között és IV. liga a 2005–2006-os bajnokságtól napjainkig) 48. bajnoksága. Az V. liga rá egy hétre, azaz augusztus 22-én indul, és tizenhárom együttes nevezésével számol a Kovászna Megyei Labdarúgó-szövetség, amely szombat délelőtt tartotta meg a bajnoki rajt előtti közgyűlését. Itt döntöttek egy csapat kizárásáról, illetve két együttes csatlakozásáról a megyei szövetséghez, továbbá új alelnököt és két végrehajtó bizottságbeli tagot választottak.
2015-08-10: Sport - :

Magyarország nyolcadik az éremtáblázaton (Vizes VB)

A pénteki versenynapon egy érem termett a magyar delegációnak: Gyurta Dániel 200 méter mellen címvédőként bronzérmet nyert a kazanyi vizes világbajnokságon. A 26 éves versenyző, aki 2:08.10 perces idővel végzett a harmadik helyen, a 2009-es római világbajnoki címe óta volt veretlen nagy medencében ebben a számban vb-n.