RMDSZ-es viszály Aldobolyban és IllyefalvánJelöltállítás előválasztás nélkül

2008. április 4., péntek, Közélet

Aldobolyban elégedetlenkednek

Sértődésekkel, vitával zárult Illyefalván az RMDSZ-jelöltállítás — ami itt történt, az előválasztásnak semmiképpen nem nevezhető. Az aldobolyiak úgy érzik, semmibe vették, háttérbe szorították a falu képviselőit, azzal fenyegetőznek, hogy felszámolják a szövetség helyi szervezetét.

Illyefalván működő RMDSZ-szervezet évek óta nincs, és mint kiderült, az elnök személye is tisztázatlan. Támpa László állítása szerint évek óta megbízott elnökként látja el a teendőket, ő kapja a területi szervezettől a körleveleket, feladatokat. Ugyanakkor elnöknek tartja magát Bakó Zoltán is, aki több mint tíz éve kényszerből vállalta a feladatot (senki nem akadt a faluban, aki hajlandó lett volna ellátni az elnöki teendőket), mint mondja, azóta új választást senki nem tartott. Bakó elismeri, intenzív munkát nem folytatott — ezt nem is ígérte —, de amikor szükség volt rá, választások környékén mindig elvégezte a rábízott feladatot. ,,Most is a területi RMDSZ keresett meg, hogy tegyük a dolgokat egyenesbe. Én azt mondtam, összeszedem az embereket, akiket megfelelőnek gondolok, és hajlandóak az RMDSZ színeiben szerepelni" — mondta Bakó. Támpa ezzel szemben azt állítja, még márciusban is kapott levelet a területi RMDSZ-től, amelyben az állt, hogy Illyefalván elektoros előválasztást kell tartani.

A gondok tulajdonképpen már a jelentkezéseknél megkezdődtek. Bakó vállalta, összegyűjti az iratcsomókat, és mint mondja, Támpa azon a beszélgetésen nem jelezte, hogy ő is elnöknek tartja magát. Így a tizenhét jelentkező egy része Bakónak, a másik része Támpán keresztül a sepsiszentgyörgyi irodában adta le pályázatát. ,,Március 29-re, szombatra akartuk összehívni a küldöttgyűlést, de amikor Szentgyörgyön ezt jeleztük, kiderült, pénteken már leadtak egy jelöltlistát Illyefalváról" — meséli Támpa László. ,,Azokkal az emberekkel, akik nálam jelentkeztek, és akikről még tudtam, hogy tanácstagok kívánnak lenni, összeállítottunk egy listát" — mondja Bakó. Csakhogy a gondot pont ez a lista okozta. A korábbi gyakorlat szerint a három település képviselői arányosan kerültek fel az RMDSZ-jelöltnévsorra: egy illyefalvi, egy aldobolyi, egy szentkirályi. A mostani névsorban azonban két illyefalvi jelöltet követ egy aldobolyi, egy szentkirályi, majd ismét három illyefalvi után kap helyet a következő aldobolyi és újabb két illyefalvi jelölt után a szentkirályi. Az aldobolyiak azt is kifogásolják, hogy a harmadik helyre besorolt Zsigmond Miklós nemrég iratkozott be a szervezetbe, nem tekinthető a helyiek megbízottjának, és fel sem kerültek, illetve nem biztos bejutó helyre olyanok, akik évek óta a közösségért dolgoznak. Györgybiró Sándor, az aldobolyi RMDSZ-elnök felháborítónak tartja, hogy őt meg sem kérdezték a lista összeállításakor, pedig jól működő szervezetet irányít, majdnem minden aldobolyi magyar RMDSZ-támogató, és intenzíven kivették részüket az aláírásgyűjtésekből, kampányokból. Csergő Margit, aki tagja a mostani tanácsnak, de az új listán csak nyolcadik, diktatórikusnak, antidemokratikusnak tartja a döntést. Hetek óta érdeklődtek, próbálták kideríteni, mikor, milyen módon lesz előválasztás, tárgyalást kezdeményeztek Albert Álmos területi elnökkel, de senki nem állt szóba velük — mondja. Pénteken, amikor kiderült, hogy elkészült a lista, Támpa László aláírásgyűjtést kezdeményezett Illyefalván, két óra alatt összeszedtek 155 támogatót, és megfogalmazták a fellebbezést, amelyben kérik állóurnás előválasztások megszervezését. Vasárnap délután iktatták a területi szervezetnél a kérést, hétfőn Márton Árpád magyarázta el, hogy kifutottak az időből, lejárt a 48 órás fellebbezési határidő. Azóta is hiába keresik Albert Álmost, nem tudják utolérni.

Az aldobolyiak és Támpa állítja, az Illyefalván készült lista személyes és családi érdekek mentén állt össze, barátok, komák szerepelnek rajta, és olyanok, akiknek gazdasági érdeke fűződik a tanácstagsághoz. ,,Az elmúlt négy évben nem láttuk az RMDSZ-es tanácstagok munkájának eredményét. Értesüléseink szerint annyiban merült ki, hogy tartózkodtak, vagy valamit elleneztek, nem volt egyetlen konstruktív ötletük, magyarán, nem csináltak semmit. Mi úgy gondoltuk, hogy tevékeny embereknek kell a tanácsba bekerülniük" — mondja Bakó, és sorban indokolja, ki miért került fel a listára, milyen tevékenysége, tapasztalata van. Csergő Margit és Támpa (aki tizedik a mostani RMDSZ-jelöltek között) azonban kitart amellett, hogy a jelenlegi mandátum alatt, amit elleneztek, joggal tették, ők azok, akik tartották a kapcsolatot falusfeleikkel, gondjaikat-bajaikat igyekeztek képviselni a tanácsban. Úgy vélik, még mindig nem késő, lehetne demokratikus előválasztásokat tartani Illyefalva községben. Györgybiró Sándor hosszan sorolja, mi mindent tett az elmúlt években az RMDSZ-ért, veszélyesnek tartja a mostani döntést, mert az emberek még jobban eltávolodnak a szövetségtől, ha nem változik valami, ő lemond, és felszámolja az aldobolyi szervezetet — ígéri. Csergő Margit is bejelentette, ilyen körülmények között nem hajlandó az RMDSZ színeiben indulni, és hozzáteszi, a faluban mindenkinek elmondja, a szövetség önkényes, diktatórikus szervezetté vált.

Albert Álmos területi elnököt nekünk sem sikerült utolérnünk, de tény, hogy az illyefalvi jelöltállítás nem felel meg az SZKT által elfogadott határozatnak. Abban ugyanis az áll: vagy állóurnás, vagy elektoros előválasztást kell tartani, harmadik eset nem létezik. Az RMDSZ Illyefalván négy évvel ezelőtt is veszteségeket szenvedett, és ez a mostani jelölés nem növeli népszerűségét. Mindemellett elveszítheti elég stabil aldobolyi állását is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2008-04-04: Közélet - Ferencz Csaba:

Háromszékről csak heten pályáztak (Vidékfejlesztés)

Gelencei községháza — észrevették
Összesítették a vidékfejlesztést szolgáló uniós pályázatok első szakaszában beérkezett tervcsomagokat. Az országosan több mint kilencszáz igénylésből hét háromszéki, ami az összérték 0,3 százalékát teszi ki.
2008-04-04: Közélet - Váry O. Péter:

Tartalék pénz útjavításra

Most nincs, és valószínűleg később sem lesz szüksége a sepsiszentgyörgyi önkormányzatnak bankhitelre az idénre tervezett útjavítások elvégzéséhez, mégis kölcsön felvételéről döntött legutóbbi ülésén a városi tanács.