Letakarták Munkácsy Mihály Golgota című festményét a debreceni Déri Múzeumban hétfőn, a tulajdonos Pákh Imre ugyanis megtiltotta a kép további nyilvános bemutatását – közölte a múzeum.
A festmény védetté nyilvánítása folyamatban van, elviteléhez a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ műtárgyfelügyeleti irodájának engedélye szükséges, az intézet azonban azt közölte a múzeummal, hogy augusztus 31-éig nem születik döntés az ügyben. A tulajdonos ezért a mű letakarása mellett döntött, amit a múzeum tiszteletben tart. Munkácsy Mihály egyik főművét fémkeretre feszített, bordó, légáteresztő függönnyel takarták el, amely biztosítja a műalkotás számára a természetes szellőzést.
Pákh Imre a napokban közölte: a jegybank képviselői „hónapok óta semminemű együttműködést nem tanúsítanak” a műalkotás megvásárlásával kapcsolatban, így elszállíttatja a Golgotát a Déri Múzeumból. Ha megváltozik az ügyben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) véleménye, továbbra is áll rendelkezésükre – tette hozzá a műgyűjtő. A MNB hétfői közleménye szerint a jegybank nem szakította meg a Munkácsy Mihály Golgota című képének megvásárlására irányuló tárgyalásokat, a rá vonatkozó szabályok azonban nem teszik lehetővé hatmillió dollárnál magasabb vételár kifizetését.
A jegybank az Értéktár Program elindításakor rögzítette, hogy az MNB társadalmi felelősségvállalásával összhangban elkötelezett a nemzeti értékmegőrzés és értékteremtés iránt, így a Munkácsy-trilógia egyben tartása az MNB részéről nem tekinthető „egyszerű üzleti kérdésnek”, ezért bízik abban, hogy a tárgyalások megszakítása nem jelenti Pákh Imre részéről korábban hangoztatott elkötelezettségének és elveinek a feladását.