Újabb visszhangos plágiumbotrány borzolja a kedélyeket országszerte: Victor Ponta kormányfő kínos, évekig húzódó ügye után – a kezdeti tagadás, a rábizonyítás, az egyetemi elmarasztalás kimondása előtt kicserélt szaktestület, az elhallgatás és végül a doktori címről való lemondás, ami túl későn, a választási vereség után történt – most helyettese, Gabriel Oprea került ugyanolyan helyzetbe, és bár a minisztériumi tanács gyanús gyorsasággal felmentette a másolás gyanúja alól, a bukaresti egyetem vezetői egyértelműen fogalmazták meg lesújtó véleményüket.
Igaz, magánemberként, mert a plágiumügyeket nem az egyetemek etikai bizottságai vizsgálják, hanem a Ponta által létrehozott minisztériumi csapat. A valós tudás és kemény munka nélkül megszerzett diplomák nem emelik a világszinten amúgy sem jegyzett romániai felsőoktatás ázsióját, és ennek levét főként a hivatásukat komolyan vevő tanárok és egyetemi hallgatók isszák meg, akik szakmájukban, nem pedig a politikában akarnak érvényesülni.
A plágium szellemi szennyezés – hirdeti egy kolozsvári szervezet, amely állami beavatkozást sürget, hiszen a másolással szerzett oklevelek magas rangú tisztségekhez és különféle előnyökhöz juttatták azokat a személyeket, akiket minimum csalással lehetne vádolni. Nem lehet ezt annyival elintézni, hogy egy raktári polcon porosodó dolgozatról és a falra kiakasztott cirkalmas papírról van szó, amelyek tartalma a kutyát sem érdekli: az igazmondás és a hazugság közötti vízválasztón állunk, és az, hogy ki melyik oldalon, különösen nagy súllyal esik latba ott, ahol egy ország vezetőiről van szó. Milyen erkölcsi hitele van a nyár elején még ideiglenes miniszterelnökké is felkent Gabriel Opreának, akinek egyre több szennyese kerül nyilvánosságra? A hírszerzési akadémia tanáraként másolással szerzett tudományos rangot (vajon a hírszerzés is ennyire felkészült?), és több hallgatóját is erre az útra terelte. A már minden szempontból levitézlett Victor Ponta csak az egyik közülük; ügyvédje a másik, a hab a tortán pedig egy titkárnőből lett „doktor”, akinek három állami kitüntetéssel is elismerték érdemeit. Miféle üzenet ez a tanévkezdés előtt álló diákoknak?
A legnagyobb baj az, hogy Oprea lemondatása fel sem merül, sőt, minden jel arra mutat, hogy ő készül átvenni a kormányfői tisztséget, ha egykori diákja nem tudja elhúzni a jövő évi választásokig, és a másik jelölt, Liviu Dragnea pere rosszul végződik. Azt hittük, Ponta után már nincs lejjebb, nem jöhet rosszabb. De sajnos, tévedtünk. Az azonban még mindig érthetetlen, hogy – ha már másolnak – miért nem a jó példákat (törvényeket, gyakorlatot) veszik át onnan, ahol megtalálják, miért mindig csak a rosszat?