TestépítésEz nem csak súlyemelgetés

2015. szeptember 14., hétfő, Sport

A testépítés mint sportág a 18. század végén jött létre. Valójában nagyon sok sportnak az alapja, mivel abszolút ellenállásos edzés a test összes izma számára. A testépítők nemcsak súlyokat emelgetnek, hanem rövid és hosszú távú célokat tűznek ki maguk elé, figyelnek a táplálkozásra, és a legfontosabb, hogy hisznek saját magukban. Technikailag különleges, mert a versenyeken teljesen más történik, mint amit edzésen végeznek a sportolók. Itt a teljesítményt esztétikai jelleggel értékelik, az edzésmunkát a test „alakítása” érdekében végzik. Ahhoz, hogy többet tudjunk erről a sportról, a kézdivásárhelyi KSE testépítő-szakosztályának elnökét, Hengán Csabát kérdeztük.

– Mióta foglalkozik testépítéssel, és miért ezt a sportot választotta?
– Már harminc éve hódolok ennek a sportnak. A kommunizmusban tiltott volt ez a sport, de egypáran azért is elkezdtük űzni. 1983–84-ben már líceumba jártunk, és akkor jött az ötlet, hogy alakítsunk ki egy szobát magunknak.
– Ön szerint Kézdivásárhelyen érdeklődnek a testépítés iránt, illetve Romániában mennyire népszerű a sportág?
– Szerintem az utóbbi években megnőtt az érdeklődés Kézdivásárhelyen is, és ennek következtében több edzőtermet is kialakítottak – jelenleg három helyiség van. Amúgy az emberek többsége inkább a fitnesz felé hajlik, karban akarja tartani magát, ritka, hogy valaki versenyszerűen testet építsen. Én azt mondom, hogy az országban is fejlődik, hiszen nem olyan rég rendeztünk be egy edzőtermet Gelencén, és amikor a gépeket szereztük be, akkor mondta a cég vezetője, hogy nagy az érdeklődés országszerte, nagyon sok helyre szállítanak.
– Két hete országos versenyen vett részt. Milyen eredményeket ért el, és hogyan értékeli a teljesítményét?
– Két éve a master kategóriában versenyzek, ami azt jelenti, hogy 40 év fölöttiek tartoznak oda, persze ezen belül is vannak különböző súlykategóriák. Ezen a versenyen a szervezők engedélyezték, hogy azok, akik master kategóriában versenyeznek, ha úgy érzik, hogy versenyképesek, kipróbálhatják magukat a senorok közt is, ami azt jelenti, hogy 21 évtől 40 évig van. Úgy éreztem, felkészült vagyok arra, hogy mindkét csoportba benevezzek. Senorban harmadik helyet szereztem, de azt kell mondanom, nem voltam valami jó formában. A versenyeket megelőzi egy háromhetes felkészülési időszak. Ilyenkor elvonjuk a szervezetünktől a szénhidrátot, és fehérjediétát kezdünk, majd a fehérjét felváltja a szénhidrát, és következik a vízelvonás. Ez pontos, precíz és lényeges folyamat a versenyek előtt, ha esetleg nem sikerül ezt rendesen betartani, akkor a versenyen hátránnyal indulunk. Egy verseny körülbelül nyolc órát tart. A kulisszák mögött készülnek a versenyzők, amíg sorra nem kerülnek, és ez elég megterhelő folyamat. Vizet kortyolnak, szénhidráttartalmú ételeket esz­nek, és folyamatosan bemelegítenek, mert nem tudják, mikor lépnek a színpadra. Nagyon nehéz a csúcsformát a megfelelő pillanatban kihozni. Nekem az első versenyszám a senior volt, ott sikerült a megfelelő pillanatra bemelegíteni, aztán három órával később a master kategóriában is színpadra kellett állnom. A két versenyszám közti időszak borzasztó volt, olyankor az izmok elernyednek, és újra be kell melegíteni, a vízbevitelre is kell vigyázni. Az ásványi só ilyenkor kimegy a szervezetből, és begörcsöl az izom, nehéz pózolni is. Sajnos, velem is ez történt a master versenyszámban, így csak negyedik lettem. Amúgy a szövetség által szervezett versenyek előtt kéthetente doppingteszten esünk át.
– Testépítőként milyen versenyeken vett részt? Nemzetközi megmérettetésen is szerepelt?
– Nemzetközi versenyen nem vettem részt, mert a Román Testépítő Szövetség össze­állít egy válogatottat, amellyel edzőtáborban készülnek, így csak ők lehetnek ott. Én voltam jó pár országos, illetve zónaversenyeken vettem részt. Az országosat megelőzi a zónaverseny, ami azt jelenti, hogy körülbelül öt zóna van, és mindegyikben hat-hét megye versenyzői harcolnak a továbbjutásért. Ezt többször megnyertem, valamint 2013-ban master kategóriában országos bajnok lettem. Emellett van még ezüst- és bronzérmem is.
– Hogyan egyezteti össze a versenyekre készülést azzal, hogy személyi edzőként is dolgozik?
– Zsúfolt a programom, mert edzéseket is tartok, segítek az újoncoknak, de megoldható az összeegyeztetés, miután megtartottam az edzéseket, én is nyugodtan készülhetek.
– Mikor lesz a következő versenye?
– Idén több már nem lesz. Tavasszal volt a zónaverseny és két hete az országos.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2015-09-14: Sport - :

Csapatbemutató és nyílt edzés (Női kosárlabda)

Pénteken este körülbelül 450 gyerek és felnőtt látogatott el a Szabó Kati Sportcsarnokba, ahol először láthatták együtt a 2015–2016-os idényben a bajnoki aranyért harcoló Sepsi-SIC női kosárlabdacsapatát.
2015-09-14: Sport - :

Gyorsan véget ért a vb Krisztának (Birkózás)

A sepsiszentgyörgyi Incze Kriszta számára gyorsan, már az első körben befejeződött a Las Vegas-i felnőtt birkózó-világbajnokság, miután a 63 kg-os súlycsoport selejtezőjében tussal és 4–1-re kapott ki a rutinosabb kolumbiai Sandra Viviana Roa Velandiától.